Whisky týdeník 29/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. První novinku si připravila palírna Bowmore s automobilkou Aston Martin. Jedná se o luxusní 31letou whisky Black Bowmore DB5 1964. Velký ohlas vyvolala i mladá palírna Nc’nean, která představila svou inaugurační whisky. To palírna Tullibardine vytvořila svou první degustační sadu. Poslední novinkou je pak whisky z Islay dozrávající v sudech po rumu, Smokehead Rum Rebel.

Black Bowmore a Aston Martin

Palírna Bowmore a výrobce luxusních automobilů Aston Martin uzavřeli v roce 2019 marketingové partnerství, jehož cílem je přinést jedinečné whisky a zážitky. Nyní přichází první whisky, která z tohoto spojení vznikla.

Black Bowmore DB5 1964.

Nová whisky se nazývá Black Bowmore DB5 1964. Whisky byla destilovaná v roce 1964 a poté 31let zrála v sudu po sherry oloroso. Lahvována byla s obsahem alkoholu 49,6%. Pokud budete mít to štěstí a whisky ochutnáte, můžete se těšit na tóny manga, tropického ovoce, akáciového medu, kávy a tabákového kouře.

Rok 1964 má pro obě společnosti velký význam. Palírna Bowmore vstoupila v tomto roce do moderní éry destilace, když se vzdala uhlí a kotle začala zahřívat párou. Aston Martin sice svůj známý model DB5 uvedl už o rok dříve, v roce 1964 se však automobile představil v bondovce Goldfinger.

Celkem bylo vyrobeno 27 lahví této jedinečné whisky, z toho pouze 25 lahví je na prodej. Cena jedné láhve je 50 000£. Whisky bude v prodeji ke konci podzimu, takže máte čas našetřit.


Inaugurační whisky z palírny Nc’nean

Mladá skotská palírna Nc’nean vznikla v roce 2013. Nyní palírna, která využívá pouze a jedině obnovitelnou energii, zahájila předprodej své první whisky nazvané Ainnir.

Nc’nean Ainnir

Nová whisky Nc’nean Ainnir byla destilovaná v roce 2017 (duben – červen). 65% whisky zrálo v STR sudech po červeném víně a 35% zrálo v sudech po bourbonu. Whisky bude lahvovaná 17. srpna v sudové síle s obsahem alkoholu 60,3%. Whisky není barvená ani filtrovaná za studena. Ve whisky můžete nalézt tóny citrusů, broskví či meruněk.

Celkem bude vyrobeno 1 320 lahví této whisky s cenou 99£. V e-shopu palírny Nc’nean ji už bohužel neseženete. Vyprodala se za 36 hodin.

Palírna však zahájila předprodej whisky Organic Single Malt Batch 1, což by měla být první whisky v jejich základní řadě. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a sudů po červeném víně a lahvována bude s obsahem alkoholu 46%. Cena za láhev je 49,95£ a do prodeje půjde v půlce září. Předobjednat můžete zde, na stránkách palírny Nc’Nean.


Degustační sada z palírny Tullibardine

Tullibardine

Palírna Tullibardine, z oblasti Skotské vysočiny, nabízí svou první degustační sadu, díky které můžete prozkoumat co skrývá řada Signature. Konkrétně zde naleznete whisky Sovereign, Sauternes Cask Finish, Burgundy Cask Finish a Sherry Cask Finish.

Whisky Tullibardine Sovereign zrála v sudech po bourbonu. Naleznete zde sladové tóny a vanilku. Tullibardine 225 Sauternes Cask Finish nabízí tóny citrusů a ananasu. Tullibardine 228 Burgundy Cask Finish obsahuje tóny vanilky, čokolády a třešní a whisky Tullibardine 500 Sherry Cask Finish pak nabízí tóny karamelizovaných jablek.

Sada čtyř 50 ml lahviček stojí okolo 20£.


Smokehead a rumové sudy

Společnost Ian Macleod Distillers, producent whisky Smokehead, připravila k letošnímu mezinárodnímu dni rumu (16. srpna) novou whisky.

Smokehead Rum Rebel

Nová whisky Smokehead Rum Rebel je single malt whisky z ostrova Islay, která dozrávala v sudech po karibském rumu. Jak už je u této značky zvykem, palírna, kde byla tato whisky destilovaná, není známá. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%.

Cena whisky je 54,99£. Lze ji zakoupit třeba na stránkách smokehead.com.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments