Whiskey novinky z USA #11/22 – definice american single malt whiskey

Po čtrnácti dnech vám opět přinášíme nálož whiskey novinek z USA. Najdeme v nich nám již známé značky, ale také ty, o kterých pravděpodobně uslyšíme poprvé.

High West Rendezvous Rye

High West Rendezvous Rye

Palírna High West z Utahu, se kterou jste se mohli setkat mj. i na dubnovém Whisky Festivalu v Malé Morávce v rámci degustace americké whiskey, vydává limitovanou verzi jejich vlajkové lodi, jež byla vůbec první whiskey, kterou palírna vydala.

Loni totiž palírna oznámila, že se plněné Rendezvous Rye stane omezeným plněním. Důvodem je postupný přechod na výrobu vlastní pot still whiskey. Zachován byl ale stejný charakter whiskey a jedná se tak stále o žitnou s vysokým podílem žita v mashbillu, která zrála od čtyř do šesti let. Změnou ale prošla také etiketa.

Má 46% alkoholu, stojí 70$ a k dostání by měla být po celých Spojených státech amerických.


Krátké zprávy

Barrel Gold Label Seagrass
Společnost Barrel Craft Spirits vydává dvacetiletou žitnou, původem z Kanady, která finišovala v sudech po rumu z Martiniku, po Madeiře a po meruňkové brandy. Má 64,6% alkoholu, vyrobeno bylo 5000 lahví a každá má cenovku 500$.

Rabbit Hole Nevallier Founder’s Collection French Oak Finished
Kentucká palírna vydává bourbon, jenž je čtvrtým plněním v rámci Founder’s Collection. Je to směs deseti vysoce žitných bourbonů, které zrály patnáct let v nových vypálených sudech z amerického dubu a rok v sudech z dubu francouzského. Ty pocházejí z bednářství Tonnellerie Leroi, kde dřevo pro sudy získaly z lesů Nevers a Allier ze střední Francie. Má 57,9% alkoholu, vyrobeno bylo 1155 lahví a každá stojí 895$.

Milam & Greene The Castle Hill Series (Batch Two)
Texaská značka přichází s druhým plněním v rámci série The Castle Hill, která je pojmenována po Texaském vojenském institutu v Austinu, kde má svou laboratoř pro míchání master blenderka Heather Greene. Jde o směs bourbonů, jejichž stáří se pohybuje mezi 13 a 14 lety. Má 55,5% alkoholu a vyrobeno bylo 3000 lahví s cenou 150$. K dostání bude tento bourbon přímo v palírně nebo ve státech Connecticut, District of Columbia, Florida, Georgie, Illinois, Kalifornie, Kentucky, Maryland, New Jersey, New York, Oklahoma, Texas, Washington, Wisconsin a v kanadské Albertě.

The Beverly High Rye
Značka The Beverly vydává blend žitné a bourbonu, které byly destilovány v palírně Cedar Ridge v Iowě a v MGP v Indianě. Za každou prodanou láhev Beverly Spirits zasadí strom prostřednictvím neziskové organizace Trees for the Future. Ta školí farmáře v agrolesnictví a udržitelném využívání půdy. Má 48% alkoholu a stojí 60$.

Frey Ranch Single Barrel Rye
Nevadská palírna Frey Ranch vydává limitovanou žitnou, která pochází, stejně jako většina produkce, z obilí pěstovaného přímo na ranči. Majitel Colby Frey a jeho žena Ashley se soustředí hlavně na obilí, menší pozornost věnují například finišům. Současné plnění má 59-69% alkoholu, stáří se pohybuje od 5 let a 8 měsíců po 6 let a 6 měsíců. Cenovka je pak 99$. Tři sudy byly vyprodány během několika hodin, v září je plánováno další a objemnější vydání.

Wyoming Whiskey National Parks No. 2
Palírna z Kirby ve Wyomingu vydává bourbon, jenž je druhým plněním série National Parks. Jeho mashbill byl tvořen z 68% kukuřicí, 20% pšenicí a 12% sladovým ječmenem. Letošní plnění je vydáno ke 150. výročí Yellowstonského národního parku, na jehož konto poputuje i 5$ z každé prodané lahve. Bourbon má 52,5%, stojí 70$ a vyrobeno bylo 4500 lahví.

Chattanooga Bottled in Bond Series (Spring 2018)
Značka ze stejnojmenného města v Tennessee vydává bourbon, jenž splňuje všechny atributy plnění bottled in bond. Bourbon má 50% alkoholu a stojí 53$. Vyrobeno bylo kolem deseti tisíc lahví, které jsou k dostání buď v samotné palírně nebo ve státech Alabama, Colorado, Florida, Georgie, Illinois, Indiana, Jižní Karolína, Kentucky, Louisiana, Tennessee a Texas.

A na závěr…

Jak už jsme několikrát informovali, whiskey scénu v USA pomalu ale jistě čeká stanovení definice, co je american single malt whiskey.

American Single Malt Whiskey Commission (ASMWC), která zastupuje téměř 100 výrobců takové whiskey věří, že ustanovení definice a standardu zajistí regionálním značkám růst na celostátním poli. Podle Steve Hawleyho, prezidenta ASMWC, by se měly do popředí dostat silné stránky americké single malt whiskey, kterými jsou především inovace a kreativita, jimž nahrává především rozmanité americké klima.

Definice by neměla ubírat značkám na exkluzivitě, zároveň by však měla být ponechána určitá míra svobody, jež je pro whiskey v USA příznačná.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments