Týdeník #21/22 – první žitná whisky z Vizovic

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Rudolf Jelínek představil první žitnou whisky Gold Cock Rye. Gordon & MacPhail vydávají 70letou whisky na počest královny Alžběty II. Johnnie Walker představil limitovanou edici whisky Black Label. Walsh Whiskey připravili sběratelskou edici whiskey Writers’ Tears Copper Pot. Palírny Kilchoman, Laphroaig a Bruichladdich vydávají své Fèis Ìle edice. GlenAllachie představila druhou edici své 30leté whisky. Palírna Glengoyne vydává Offline edici své whisky Legacy Chapter Three. A nakonec jsou tu krátké zprávy.

Gold Cock Rye

Gold Cock Rye

V únoru letošního roku představil Rudolf Jelínek single cask whisky Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish (psali jsme zde). Nyní byla představená první žitná whisky Gold Cock.

Historie whisky Gold Cock Rye sahá do roku 2017, kdy byla ve spolupráci Mirka Motyčky a Pavla Vavříka ze sladovny v Bruntále vytvořena sladinka ze žita, která po vypálení zamířila do sudů po bourbonu. Po necelých pěti letech pak byla žitná whisky nalahvována. 200 lahví bylo stočeno v sudové síle, dalších skoro 1 000 lahví pak bylo naředěných na tradičních 49,2 %.

Whisky Gold Cock Rye je primárně určena pro Gold Cock ambasády, kde ji budete moci ochutnat již příští týden. Ať čistou nebo v nějakém whisky koktejlu. Na e-shop se obě žitné whisky dostanou 20. června.


Gordon & MacPhail Private Collection 1952

Gordon & MacPhail Private Collection 1952

V únoru letošního roku uběhlo neuvěřitelných 70 let od nástupu Alžběty druhé na britský trůn. Na oslavu tohoto úctyhodného výročí připravila nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail limitovanou edici 70leté whisky.

Nová whisky Gordon & MacPhail Private Collection 1952 byla destilovaná v palírně Glen Grant a zrála ve first-fill sudu (typ butt) po sherry. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 52,3 %.

Celkem bylo vyrobeno 256 lahví této whisky s cenovkou 20 000 £. Jako podporu královniny charitativní činnosti přislíbila společnost Gordon & MacPhail věnovat 20 000 £ z prodeje této whisky organizaci Trees for Life.


Johnnie Walker Black Label Sherry Finish

Johnnie Walker Black Label Sherry Finish

Johnnie Walker je nejprodávanější značka skotské whisky na světě. Na konci minulého roku odešel do důchodu dlouholetý master blender Jim Beveridge a nahradila ho Emma Walker (psali jsme zde). Ta nyní představila limitovanou edici populární whisky Black Label.

Johnnie Walker Black Label Sherry Finish je 12letá míchaná whisky. Oproti klasické Black Label, tato edice dozrávala v sudech po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 % a nabídne vám sladce-ovocné tóny z Highland a Speyside, vanilkové tóny z Lowland, všechno obalené kouřem z Islay a ostrovů.

Whisky byla nejdříve představena na Taiwanu a během června bude dostupná po celém světě. Cena je 34 £.


Writers’ Tears Copper Pot

Writers’ Tears Copper Pot

Irská společnost Walsh Whiskey vydává speciální sběratelskou edici své whiskey Writers’ Tears Copper Pot. Ta je věnována irskému spisovateli Jamesovi Joycemu a jeho slavnému románu Odysseus, od jehož prvního vydání uplynulo letos 100 let. Tato kniha, jenž pojednává o obyvatelích Dublinu a odehrává se během čtvrtka 16. června roku 1904, patří mezi nejvýznamnější světová literární díla.

Tuto limitovanou edici tvoří klasická whiskey Writers’ Tears Copper Pot, která v sobě kombinuje irskou single pot still a single malt whiskey a je lahvována s obsahem alkoholu 40 %. Speciální design vytvořilo londýnské Studio Minerva a je inspirován lékárnou Sweny’s a obchodem Victorian, které James Joyce v roce 1904 navštívil, a které také najdete v jeho románu. V současnosti je tato bývalá lékárna kulturním centrem věnovaným Joycovi a dalším velkým irským spisovatelům.

Celkem bylo vyrobeno 5 442 lahví této whiskey s cenou 45 €.


Kilchoman, Laphroaig a Bruichladdich pro Fèis Ìle

Letošní Fèis Ìle je v plném proudu a my se koukneme na limitované edice, které si pro tuto příležitost přichystaly palírny Kilchoman, Laphroaig a Bruichladdich.

Kilchoman Fèis Ìle 2022
Laphroaig Fèis Ìle 2022
Bruichladdich Fèis Ìle 2022

Kilchoman Fèis Ìle 2022 Release je 16letá whisky, která od roku 2006 zrála v pěti first-fill sudech po bourbonu. Jedná se o jedny z prvních sudů naplněných v palírně Kilchoman. Celkem bylo vyrobeno 865 lahví s obsahem alkoholu 52,1 %. Cena je 150 £.

Palírna Laphroaig si připravila každoroční edici whisky Càirdeas. Letošní whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu Maker’s Mark a byla uložena ve skladišti Warehouse 1, podle kterého se také jmenuje. Po loňské edici dozrávající v sudech po sherry, se tentokrát palírna vrací ke stylu klasické whisky Laphroaig. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 52,2 % a cena je 92 £.

Palírna Bruichladdich vydává dvojici whisky Rock’ndaal 01.1 a 01.2. Rock’ndaal 01.1 tvoří whisky Port Charlotte a Octomore různého věku a zrajících v sudech po bourbonu. Celkem bylo vyrobeno 2 500 lahví s obsahem alkoholu 50 % a cenovkou 125£. Rock’ndaal 01.2 tvoří whisky Port Charlotte, Octomore a Bruichladdich různého věku, které zrály v pěti různých typech sudů. Celkem bylo vyrobeno 2 500 lahví s obsahem alkoholu 50 % a cenovkou 125£.


Krátké zprávy

GlenAllachie 30 Year Old
Je to už rok, co palírna GlenAllachie představila svou doposud nejstarší whisky (psali jsme zde). Nyní přichází druhá edice této 30leté whisky. Ta zrála v nových sudech z amerického dubu a v sudech po sherry Pedro Ximénez a Oloroso. Lahvována byla opět v sudové síle s obsahem alkoholu 50,8 %. Celkem bylo vyrobeno 2 000 lahví. Cena je 600 £.

Cotswolds Platinum Jubilee
Anglický producent whisky Cotswolds představil limitovanou single cask whisky, která vychází u příležitosti 70. výročí usednutí královny Alžběty II. na trůn. Whisky zrála v STR sudu po červeném víně a celkem bylo stočeno 300 lahví s obsahem alkoholu 55,4 %. Cena je 95 £.

Glengoyne Offline Edition
Palírna Glengoyne vydává speciální edici whisky Legacy Chapter Three, kterou prodává ve speciálním hliníkovém boxu. Ten funguje na bázi Faradayovi klece a blokuje mobilní signál. Můžete si tak do krabičky strčit telefon a vychutnat dram své whisky, aniž by vás někdo rušil. Anebo si prostě vypnout vyzvánění.

Epicurean Glasgow Edition
Do řady Glasgow Edition blended malt whisky Epicurean přibude nová limitovaná edice. Jak už je pro tuto značku obvyklé, tvoří jí jenom single malt whisky z oblasti Lowland. Celkem bylo stočeno 3 000 lahví v sudové síle s obsahem alkoholu 56,8 %. Cena je 52,50 £.

Tamnavulin má nového distillery managera
Leon Web by jmenován novým distillery managerem palírny Tamnavulin. Leon doposud sbíral zkušenosti jak ve Skotsku, tak v Kanadě. Do palírny Tamnavulin nastoupil začátkem května.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš K
1 rok před

Mam toho JW sherry, je docela fajn 🙂 Koupil sem ho v polsku za necelych 600,- takze naprosta spoko spoko. Na bezne nenarocne popijeni spickovy pomer cena/vykon 😉 Zajimave je ze tam v Polsku je asi ve vsech obchodech, zatimco tady vubec.