Týdeník #20/22 – nová edice Glengoyne Cask Strength

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Talisker představila svou nejstarší whisky. Compass Box vydává druhou edici whisky Circle. Famous Grouse přidává whisky Sherry Cask Finish do své základní řady. Duncan Taylor připravil dvě whisky ze zaniklých palíren. Japonská Yamazaki představila Tsukuriwake Selection. Palírna Glengoyne vydává již 9. edici své whisky Cask Strength a vychází nová whiskey Redbreast z řady Dream Cask. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Talisker 44 Year Old

Talisker 44 Year Old

Palírna Talisker je známá svým poutem k moři a pomocí s ochranou světových oceánů. Ne nadarmo najdete na lahvích této whisky nápis Made by the Sea. Minulý rok palírna představila svou doposud nejstarší whisky, která dozrávala v sudu, jehož dužiny se plavily přes oceán (psali jsme zde). Tentokrát tu máme whisky o rok starší, inspirovanou výpravou projektu Parley for the Oceans do Velkého afrického mořského lesa (to je fakt nádhera).

Whisky Talisker 44 Year Old dozrávala v sudech, které byly vytvořeny z dužin cestujících s výpravou do afrického mořského lesa a následně vypáleny pomocí mořských chaluh. Nakonec byla whisky nalahvovaná s obsahem alkoholu 49,1 %.

Celkem bylo vyrobeno 1 997 lahví této whisky. Do prodeje půjde 8. června na Světový den oceánů. Cena bude 3 800 £.


Compass Box Circle No. 2

Compass Box Circle No. 2

V roce 2018 společnost Compass Box představila program pro barmany nazvaný Circle, v rámci kterého se museli potýkat s výzvami v oblasti míchání nápojů, koktejlech či designu. Vítěz pak byl přizván k tvorbě stejnojmenné limitované edice (psali jsme zde). Zatím poslední ročník se konal v roce 2019 a vítězem se stal Mannie Monaghan, vlastník baru Below Stairs. A i on dostal šanci vytvořit svou whisky.

Compass Box Circle No. 2 je blended whisky inspirovaná barevnými korály. Pro její výrobu využil whisky z palírny Glen Elgin a další whisky zrající v sudech po sherry či v STR sudech po červeném víně. Výsledná whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Celkem bylo vyrobeno 3 113 lahví této whisky. Dostupná bude od 1. června s cenovkou 130 £.


Famous Grouse Sherry Cask Finish

Famous Grouse Sherry Cask Finish

Na jaře letošního roku jsme psali o novém plnění oblíbené značky skotské míchané whisky Famous Grouse. To však bylo dostupné pouze na e-shopu Amazon (psali jsme zde). Nyní přichází další novinka, která už rozšíří základní nabídku této značky.

Blended whisky Famous Grouse Sherry Cask Finish byla vytvořena kombinací whisky z oblasti Speyside zrajících v sudech po sherry a sudech typu butt. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Ve whisky ucítíte tóny čokolády, mandlí, sušeného ovoce či koření.

Whisky bude dostupná v průběhu měsíce. Cena ještě není známá.


Duncan Taylor Rarest of the Rarest

Duncan Taylor Rarest of the Rarest

Nezávislá stáčírna Duncan Taylor produkuje značku blended whisky Black Bull či řadu single malt whisky Octave. Tentokrát však připravila dvě nové single cask plnění ve své luxusní řadě Rarest of the Rarest.

Duncan Taylor 1969 Kinclaith je 51letá whisky ze zaniklé palírny Kinclaith. Ta byla založena v roce 1957. O pouhých 18 let později však byla zbourána, aby uvolnila místo pro rozšíření obilné palírny Strathclyde. Ve whisky ucítíte tóny sladké dubové tóny spolu se skořicí a hřebíčkem. Celkem bylo vyrobeno 95 lahví s obsahem alkoholu 49,3 % a cenou 12 300 £.

Duncan Taylor 1969 Caperdonich je 50letá whisky ze zrušené palírny Caperdonich. Ta byla založena v roce 1898. V roce 1965 byla, po šedesátileté odstávce, znovu zprovozněna. V roce 2002 však byla opět uzavřena a o devět let později zbořena. Whisky vám nabídne tóny karamelového latte se skořicí. Celkem bylo vyrobeno 88 lahví s obsahem alkoholu 47,9 % a cenou 10 750 £.


Yamazaki 2022 Tsukuriwake Selection

Japonský producent whisky House of Suntory představil novou limitovanou řadu japonské single malt whisky Yamazaki nazvané Tsukuriwake Selection. Tato řada má představit čtyři základní kameny této značky. Sudy typu puncheon, nakouřený slad, španělský dub a japonský dub mizunara. A stejně tak se jmenují i whisky z této edice

22 Tsukuriwake Selection

Whisky Yamazaki Puncheon tvoří whisky zrající v těchto velkých sudech (objem 480 litrů). Pro výrobu whisky Yamazaki Peated Malt byl zase použit silně nakouřený slad. Whisky Yamazaki Spanish Oak zrála v sudech ze španělského dubu a pro whisky Yamazaki Mizunara se zas využily sudy ze vzácného japonského vodního dubu.

Všechny whisky byly lahvované s obsahem alkoholu 48 %. Cena prvních tří plnění je 500 £ za láhev. Za whisky Yamazaki Mizunara pak zaplatíte 700 £.  V Japonsku byla tato edice představena již v roce 2020. Do světa se však vydá až v průběhu června.


Krátké zprávy

Glengoyne Cask Strength Batch No. 009
Palírna Glengoyne vydává již 9. edici své whisky v sudové síle. Whisky zrála v kombinaci first-fill sudů po sherry Oloroso, použitých sudů a sudů po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 59,6 % a stojí 74,99 £.

Redbreast Dream Cask Double Edition
Společnost Irish Distillers představila již pátou whiskey Redbreast v řadě Dream Cask. Tato 30letá single pot still whiskey byla vytvořena ze dvou sudů, které vybrali master blendeři Billy Leighton (first-fill sherry Oloroso butt) a Dave McCabe (first-fill bourbon barel). 714 lahví bylo stočených s obsahem alkoholu 56,9 %. Cena je 550 €.

Big Peat Beach BBQ Edition
Společnost Douglas Laing představila speciální Fèis Ìle edici své blended malt whisky Big Peat, kterou tvoří pouze single malt whisky z Islay. Whisky je lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 54,2 % a celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví. Cena je 55 £.

Investice do palírny Nc’Nean
Skotská palírna Nc’Nean získala peníze od skotské vládní agentury Highlands and Islands Enterprise 250 000 £. Tyto prostředky poslouží na stavbu nové lahvovací linky, skladiště a rozšíření výrobních kapacit palírny.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments