Recenze whisky Laphroaig Quarter Cask

Hned na začátku se vám zeptám. Je potřeba zde tuto známou palírnu ze skotského Islay ještě vůbec představovat? Pravidelné čtenáře a fanoušky whisky už ničím nepřekvapím a ty, co na tuto recenzi narazili náhodou s dovolením odkáži na článek o palírně nebo na nějakou starší recenzi. Whisky z palírny Laphroaig zde totiž nerecenzuji poprvé. Nejdříve to byla novinka Sherry Oak Finish, která v roce 2021 rozšířila základní řadu palírny. Poté jsem se mrknul na 10leté plnění, ze kterého předchozí novinka vychází. A teď tu mám další oblíbenou whisky z core range.

Laphroaig Quarter Cask jen NAS whisky zrající nejdříve 5 až 6 let v klasických sudech po bourbonu. Poté (kolem sedmi měsíců) dozrávala ve čtvrtinových sudech (quarter casks) o objemu 40-60 litrů 125 litrů (opraveno). V těchto menších soudcích, které whisky daly název, je větší poměr whisky v kontaktu se dřevem, což urychluje zrání. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 48 %. Byla barvená a nebyla filtrovaná za studena.


Laphroaig Quarter Cask

Whisky: Laphroaig Quarter Cask (Whiskybase)
Palírna: Laphroaig
Region: Islay
Věk: NAS
Síla: 48 %
Sudy: ex-bourbon & quarter casks
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: spálené dřevo, sladká vanilka, citrusy
Chuť: kouřová, kořenitá
Dozvuk: delší, kouřový

Hodnocení: 81 % (jak hodnotím)


Laphroaig 10 Year Old nebo Quarter Cask? Tato otázka trápí nejednoho příznivce rašelinných whisky a ostrova Islay zvláště. Mě osobně to nechává zcela chladným. Z produkce palírny Laphroaig si vždy vyberu spíše whisky Sherry Oak Finish nebo PX Cask. Vím však, jak to mnohé mé čtenáře trápí a budí ze snů 😉. Rozhodl jsem se proto, že po předchozí recenzi 10letého plnění, vyzkouším i Quarter Cask a zkusím to rozsoudit.

Naleju si sklenku a najednou se procházím po spáleništi v místech, kde dřív stával les. Kouř se zbytků dřeva cítím intenzivně, ale není to jediná věc, která v plamenech našla svůj konec. Lidé jsou totiž čuňata co v lese odhodí kde co, a já tak občas ucítím spálený kus plastu nebo obvazů. Kráčím popelem nehostinnou krajinou a najednou se přede mnou zjeví malá mýtina, jako zázrakem uchráněná od běsnícího živlu. Roste zde jediný citrónovník, jehož vůně se snaží prorazit závojem kouře. Sednu si pod stromek a vytáhnu si ke svačině kořeněný vanilkový koláč (místní specialita, nepátrejte po tom). Ještě, než sladký koláč strčím do pusy, poryv větru mi sousto ozdobí vrstvou popela. Chvilku posedím a odcházím. Cestou přemýšlím, čím přebiji chuť spáleniště, která mi stále zůstává na jazyku.

A jaká je tedy odpověď na tu zásadní otázku? Jak už jste asi z mého vyprávění pochopili, whisky Laphroaig Quarter Cask mi celkem zachutnala (což se o Laphroaig 10 Year Old říci nedá). Ačkoliv vás nevystřelí z bot, vytknout se jí také nic nedá. A když navíc přihlédneme k velmi příznivé ceně, jedná se o dobrého kandidáta na takové to letní popíjení s přáteli.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 4 Hodnocení: 4.5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WhiskyMoravia
2 let před

Whisky to je dobrá. Mě osobně chutná možná taky o něco víc než 10 yo.
Jen teda jedna technická….Quarter Cask u Laphroaigu má objem cca 125l. Měla by to být 1/4 Sherry Buttu. Těch 40-60l co uvádíš mi už sedí na sud typu octave.

Martin2
2 let před

Čtvrt butt třeba tady https://whisky-barrels.co.uk/product/1-x-refill-laphroaig-quarter-cask/ všimněte si výška cca 88cm a ty menší čtvrt barely třeba zde http://www.barrelimports.com/Barrel%20Size%20Chart.html jsou vysoký 48-52cm takže Laphroig má quarter casky prostě větší ale třeba Bruichladdich https://www.bruichladdich.com/bruichladdich-whisky-news/transparency/what-sizes-whisky-casks-we-use/ je má zase menší jak sami píšou 80L což je tak Kilderkin (což je původem z Nizozemštiny označení menšího sudu na pivo)

Robert
2 let před

Osobně preferuji také Quarter Cask, ale je to samozřejmě vždy otázka osobních preferencí. Třeba u Ardbegu to mám naopak, Klasická „Desítka“ mně chutná víc než Uigeadail. Nikdy bych si netroufl říct nebo napsat, že je něco „lepší“. „Víc mně chutná“ je mnohem přesnější. Prostě každý z nás má ty chuťové pohárky trochu jinak. To samozřejmě neplatí pro nezpochybnitelné patoky á la Trebitsch 🙂