Whisky týdeník 25/2019

V první díle našeho pravidelného týdeníku věnovaného novým whisky se podíváme na čtyři nové whisky. Palírna Highland Park vydává další z řady limitovaných lahví. Limitovaná whisky přichází i z palírny Glen Scotia. Také další whisky se zrodila v Campbeltownu, nezávislá stáčírna Douglas Laing představuje novou Black Series, v rámci které vydává whisky z palírny Springbank. V neposlední řadě si něco řekneme o nové míchané whisky od společnosti Compass Box.

Highland Park: Ness of Brodgar’s Legacy

Highland Park: Ness of Brodgar’s Legacy
Highland Park: Ness of Brodgar’s Legacy

Ness of Brodgar’s Legacy je další z řady limitovaných edic proudících k nám z této palírny na Orknejích. Toto 12leté plnění je vydáno na podporu archeologického výzkumu naleziště Ness of Brodgar. Jde o oblast o rozloze 2,5 hektaru na Orknejích, kde od roku 2003 probíhají archeologické vykopávky. Zbytky staveb zde nalezené se datují do roku 3 300 př. n. l.

Nalahvováno bylo 5 000 lahví s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky by měl být cítit med, sušené ovoce, koření a rašelinný kouř. Cena bude 55 liber a část výnosů z prodeje palírna věnuje nadaci starající se o 5 000 let staré naleziště.

První zájemci si mohou whisky zarezervovat na škole Stenness během speciální akce 22. – 23. června. Den poté si jí mohou vyzvednout v obchodě palírny v Kirkwallu. Zbytek lahví pak bude od července k dostání v palírně a na jejich eshopu.

Ness of Brodgar
Ness of Brodgar

Nezávislá stáčírna Douglas Laing rozšiřuje svou Xtra Old Particular (XOP) řadu o novou edici

XOP The Black Series Springbank Vintage 1994
XOP The Black Series Springbank Vintage 1994

První whisky nové prémiové Black Series je whisky destilovaná v roce 1994 z palírny Springbank v Campbeltownu. Tato whisky zrála 25 let v sudech po sherry, aby byla poté stočena v sudové síle s obsahem alkoholu 47,7%. Dlouhé zrání whisky dodalo temnou barvu a tóny ovoce, kůže a čokolády.

Pouze 148 lahví whisky XOP The Black Series Springbank Vintage 1994 půjde do prodeje v luxusním balení s cenou kolem 800 liber.

Společnost Compass Box představuje míchanou whisky The Circle

The Circle
The Circle

The Circle je blended malt whisky, která vznikla ve spolupráci whisky společnosti Compass Box s vítězem jejich programu pro barmany nazvaného The Circle. Barmani se v tomto programu museli potýkat s výzvami v oblasti míchání nápojů, koktejlech či designu. Vítěz pak byl přizván k tvorbě této limitované edice.

Základ blendu tvoří whisky z palírny Tamdhu zrající v sudech po bourbonu. Dále byla použita nespecifikovaná whisky dozrávající v ex-sherry sudech z vesnice Brora, lehce rašelinná whisky z Orknejí a míchaná whisky z oblasti Highlands. Tato kombinace vytváří whisky s tóny jablka, vanilky a sladu. Whisky je stáčená s obsahem alkoholu 46% a 6 151 lahví bude dostupných od června tohoto roku za cenu 120 liber.

Compass Box je londýnská společnost vytvářející míchané skotské whisky. Jejich Signature Range tvoří blended malt (míchaná sladová) The Spice Tree, The Peat Monster, Oak Cross a The Story of the Spaniard a  blended grain (míchaná obilná) Hedonism.

Glen Scotia vydává limitovanou edici u příležitosti Campbeltown Malts festivalu

Campbeltown Malts Festival 2019 Limited Edition Rum Cask Finish
Campbeltown Malts Festival 2019 Limited Edition Rum Cask Finish

Palírna Glen Scotia z Campbeltownu vydává svou Campbeltown Malts Festival 2019 Limited Edition Rum Cask Finish whisky u příležitosti whisky festivalu, který se koná každý rok v Cambeltownu. Letošní ročník proběhl 21. – 24. května.

Whisky byla destilována v roce 2003. Jak dlouhou dobu zrála v sudech po rumu, není známo. Ve vůni je cítit sladkost a hnědý cukr, v chuti se pak objeví tóny ananasu a citrusů. Whisky není filtrována za studena a 9 500 lahví bylo stočeno v sudové síle s obsahem alkoholu 51,3%.

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments