Týdeník #22/22 – novinka z palírny Tōsh

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Tōsh chystá novou limitovanou edici whisky King Barley. Royal Salute slaví jubileum královny Alžběty II. Palírna Summerhall vydává svou první whisky Broody Hen. Palírna Bushmills připravila whiskey na motivy seriálu Gangy z Birminghamu. Whisky Glen Scotia se dočkala nového hávu a DramRoom.cz se zase dočkal nového e-shopu. A nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

King Barley Slivovic Finish

King Barley Slivovic Finish

Budou to už dva roky co palírna Tōsh z Těšetic představila svou první whisky King Barley (psali jsme zde). Minulý rok palírna představila značku Lafayette, na další whisky King Barley jsme si ale museli počkat. Teď se však dočkáme nové limitované edice.

King Barley Slivovic Finish je kouřová single malt whisky vypálená v roce 2018. Pro její výrobu už nebyly použity pekařské kvasnice, jako tomu bylo u prvních plnění pálených v roce 2017. Whisky nejprve zrála v dubových sudech, v létě minulého roku se však část destilátu přesunula do sudu o objemu 50 litrů, ve kterém předtím zrála Zlatá slivovice z produkce palírny Tōsh. Tam whisky strávila dalších 10 měsíců. Poté byla nalahvována s obsahem alkoholu 46 %.

Celkem bylo takto vyrobeno 80 lahví. V nejbližší době se k fanouškům whisky dostane 60 z nich, každá s malým vzorkem na ochutnání.


Royal Salute Platinum Jubilee Edition

Royal Salute Platinum Jubilee Edition

Jak jsme dozvěděli již minulý týden, královna Alžběta II. v těchto dnech slaví 70 let na britském trůnu (psali jsme zde). Společnost Chivas Brothers při této příležitosti vydává speciální limitovanou edici své prémiové míchané whisky.

Novou Royal Salute Platinum Jubilee Edition tvoří whisky z celé řady zaniklých palíren. Po smíchání společně dva roky zrály v sudech po portském Tawny. Jedná se o víno, které se podávalo při korunovační banketu v roce 1953. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 50,8 %.

Celkem bylo vyrobeno 147 ručně číslovaných karaf z foukaného skla. Cena za jednu je 20 000 $.


Broody Hen

Broody Hen

Palírnu Summerhall založili v Edinburghu v roce 2013 Matt Gammel a Marcus Pickering. Zatím byli známí jako producenti ginu Pickering’s. Nyní ale udělali první krok k produkci whisky a vydávají svou první blended whisky. Zároveň představili své další plány.

Broody Hen je míchaná whisky, kterou tvoří whisky z oblasti Highland. Whisky byla smíchána a nalahvována v palírně Summerhall a má obsah alkoholu 40 %. Nabídne vám tóny vanilky, karamelu a manukového medu.

Whisky je už nyní dostupná na e-shopu palírny Summerhall s cenovkou 30 £. V budoucnu palírna plánuje pod značkou Broody Hen vydat celou řadu whisky, včetně 10leté single malt whisky naplánované na konec letošního roku.


Bushmills Prohibition Recipe

Bushmills Prohibition Recipe

Již tento pátek bude mít premiéru šestá a poslední řada oblíbeného seriálu Peaky Blinders (česky Gangy z Birminghamu, můžete sledovat na Netflixu). Při této příležitosti se dali dohromady palírna Bushmills, majitel licenčních práv a producent seriálu a vytvořili limitovanou whiskey ve stylu 20. let minulého století.

Whiskey Bushmills Prohibition Recipe zrála 3 až 5 let v sudech po bourbonu a poté byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla filtrovaná za studena a nabídne vám tóny žitného chleba, pomerančové marmelády či mandlí.

Whiskey je zatím dostupná pouze ve Spojených státech s cenovkou 30 $. Zda se dostane i do Evropy není známo.


Krátké zprávy

Jura Distillery Exclusive Fèis Ìle Edition 2022
Letošní Fèis Ìle je sice za námi, ale o jedné festivalové whisky si ještě napíšeme. Single cask novinka z palírny Jura zrála 14 let v sudu po sherry. Nalahvováno bylo 700 lahví s obsahem alkoholu 57,2 %. Whisky je dostupná na stránkách palírny Jura.

Nová největší palírna na Novém Zélandu
Novozélandský producent alkoholu Scapegrace Distilling Company představila své plány na stavbu nové palírny nedaleko jezera Dunstan na Jižním ostrově. Palírna v ceně 13 milionů liber bude největší palírnou v zemi a bude se zde vyrábět současné portfolio společnosti včetně single malt whisky, která bude brzy představena.

DramRoom má nový e-shop
O DramRoom.cz jste už asi slyšeli. Je to dobré místo, pokud chcete ochutnat různé whisky (nebo rumy či giny) a nechcete kupovat celé láhve. Tento týden pánové představili nový e-shop, který nabízí lepší možnosti filtrování a vyhledávání.

Sliabh Liag Distillers spouští crowfundingovou kampaň
Producent irské whiskey Silkie spouští již druhou crowfundingovou kampaň, v rámci které chce vybrat 2 miliony euro na další rozšíření výroby. V předchozí kampani v roce 2020 se vybrala část prostředků využitá na stavbu palírny Ardara v irském Donegalu. Zapojit se můžete na www.sliabhliagdistillers.com/crowdfunding.

Glen Scotia v novém hávu
Palírna Glen Scotia ze slavného Campbeltownu mění design své whisky. Nového balení a designu lahví se dočká celá základní řada i limitované edice.

Glen Scotia v novém hávu

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dejv
2 let před

To je u Glen Scotia tradice, mít každou láhev jinou? Moje mild OCD mi asi nikdy nedovolí koupit víc než láhev 🙂