Whiskey novinky z USA #12/22 – bourbon pro Playboy

Po čtrnácti dnech přinášíme whiskey novinky z USA. Podíváme se na několik nových plnění známých značek, objevíme ty nové a také se dozvíme několik informací ze zákulisí.

Russell’s Reserve 13 Years Old

Russell’s Reserve 13 Years Old

Kentucká palírna Wild Turkey vydává znovu po roce třináctiletý bourbon značky Russell’s Reserve.

Loni touto dobou bylo třináctileté plnění vydáno poprvé, nyní přichází druhé, opět v sudové síle. Jestli se znovu dočká tak vřelého přijetí, zatím zůstává otázkou, na druhou stranu, díky svým tvůrcům k tomu má veškeré předpoklady.

Třináctiletý nefiltrovaný bourbon má 57,4% alkoholu, stojí 100$ a k dostání by měl být po celých Spojených státech amerických.


Booker’s 2022-01 „Ronnie’s Batch“

Booker’s 2022-01 „Ronnie’s Batch“

Značka Booker’s vydává oproti zvyklostem teprve své první letošní vydání. Touto dobou totiž bývá už po uvedení dvou plnění, zároveň však tato whiskey musí splňovat nejpřísnější standardy společnosti.

To je pojmenováno po Ronniem Landovi, dlouholetém zaměstnanci společnosti Beam. Působil jako warehouse manager a tak měl pod svou správou veškeré zásoby v sudech. Zároveň věděl, kde přesně se nachází sudy, jež používal Booker Noe pro stejnojmennou whiskey.

Bourbon, který zrál šest let, jedenáct měsíců a dvacet dva dnů, má 62,15% alkoholu a stojí 90$.


Keeper’s Heart Irish +Bourbon

Keeper’s Heart Irish +Bourbon

Značka Keeper’s Heart vydává whiskey, která v sobě spojuje bourbon z MGP v Indianě a třikrát destilovanou irskou pot still whiskey a grain whiskeyGreat Northern Distillery z irského Dundalku.

Jedná se o whiskey, na které se podílel Brian Nation, bývalý master distiller společnosti Irish Distiller, a jeho poradce David Perkins, zakladatel a bývalý majitel palírny High West z Utahu, vše probíhá pod záštitou O’Shaughnessy Distilling Co., jež sídlí v Minneapolis. Pod značkou Keeper’s Heart mají vycházet plnění, která budou navazovat na to nejlepší z tradice výroby americké a irské whiskey.

Má 46% alkoholu, stojí 55$ a dostupná by měla být napříč USA.


Krátké zprávy

Woodford Reserve Toasted Oak Oat Grain
Nám již velmi dobře známá kentucká palírna vydává limitovaný bourbon, který vychází z plnění Woodford Reserve Oat Grain. Patří do série Distillery Series, ve které dávají svou kreativitu na odiv master distiller Chris Moritz a jeho asistentka Elizabeth McCall. Bourbon, který finišuje v silně toastovaných sudech, má 45,2% alkoholu a stojí 60$.

Frank August Small Batch
Kentucká značka Frank August vydává inaugurační plnění. To je vysoce žitným bourbonem, jenž zrál minimálně čtyři roky a pochází z nezveřejněné kentucké palírny. Má 50% alkoholu a stojí 70$. K dostání bude ve státech Arizona, D.C., Florida, Kalifornie, Kentucky, Nevada, New York a Washington. Na podzim by měla následovat další plnění.

RY3 14 Years Cask Strength Single Barrel
Společnost Phenomenal Spirits sídlící ve Virginia Beach vydává tzv. light whiskey. Ta byla vytvořena v 60. letech, aby konkurovala vodce, později se přidávala do blendů. Mashbill tvoří 99% kukuřice a 1% sladového ječmene. Čtrnáctieltá light whiskey RY3 je původem z Indiany, procenta alkoholu jsou různá a stojí 80$. Vyrobeno bylo 6 000 lahví, které jsou dostupné ve státech Alabama, Connecticut, Georgie, Kalifornie, Massachusetts, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.

Brother’s Bond Cask Strength
Značka Brother’s Bond vydává bourbon v sudové síle, který pochází z palírny MGP v Indianě. Jeho mashbill tvoří 65% kukuřice, 22% žita a nezveřejněný podíl sladového ječmene a pšenice. Má 57,9% alkoholu, stojí 80$ a vyrobeno bylo 12 000 lahví.

Playboy Spirits Rare Hare 1953 Anniversary Edition
Společnost Playboy Spirits uvádí na trh svůj inaugurační bourbon pojmenovaný podle roku, kdy slavný časopis vyšel poprvé. Sedmnáctiletý bourbon dozrával v sudech po XXO koňaku (relativně nové označení extra extra old pro minimálně čtrnáctileté koňaky). Má 55,5% alkoholu a stojí 589$. V USA bude k dostání 1 953 lahví.

A na závěr…

Značka Angel’s Envy dokončila rozšíření své palírny v kentuckém Louisville a vytvořila tak pro návštěvníky nové a velmi moderní návštěvnické centrum, kde budou k dispozici i ty nejmodernější technologie jako např. virtuální realita. Náklady se vyšplhaly na 8,2 milionů dolarů.

Angel’s Envy

Slavná značka z Tennessee Jack Daniel’s navázala spolupráci s Coca Colou. Zatím společně vytvořili RTD (ready to drink) plechovky s 5% alkoholu. K dostání bude i light varianta.

A ještě zpět do Kentucky. Tamější značka Four Roses po renovaci svého návštěvnického centra tentokrát plánuje investovat do rozšíření skladovacích kapacit a to v hodnotě 23 milionů dolarů. Postaveno má být do konce roku 2024 hned sedmnáct nových skladů.

Od prosince 2019 je to v Kentucky už více než padesáté oznámení o rozšíření nebo vytvoření nových skladovacích kapacit tamních palíren. Tyto investice přesáhly už hodnotu 1,1 miliardy dolarů a vytvořily přes 900 nových pracovních míst.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments