Whiskey novinky z USA #13/22 – extra velká nálož novinek

Vezměte tu „pravou“ whiskey skleničku a rozmíchejte v ní s kapkou vaší oblíbené americké whiskey trochu třtinového cukru. Poté ji naplňte ledem, přidejte dalšího panáka a půl, bitters (pokud máte) a vše zastříkněte pomerančovou kůrou. Na závěr lehoulince promíchejte. S tímto po domácku vyrobeným koktejlem Old Fashioned si přečtěte nejen o známých značkách, ale také o několika plněních, která mají co do činění s hudbou. Čekat vás bude i jedna specialita a informace ze zákulisí. Po bezmála měsíční odmlce jsme totiž zpět s náloží whiskey novinek z USA!

Few Spirits Motor Oil

Few Spirits Motor Oil

Společnost FEW Spirits vydává ve spolupráci s rockovými hudebníky Black Rebel Motorcycle Club novou americkou whiskey a to při příležitosti jednadvacátého výročí jejich debutového alba B.R.M.C.

Tato americká whiskey je směsí bourbonu finišovaného v sudech po rumu, bourbonu finišovaného v sudech po vermutu a pšeničné whiskey, jež byla nakouřena naditcem (angl. mesquite).

Whiskey má 50,5% alkoholu a stojí 60$. Všech 1800 lahví je k dostání přes webové stránky společnosti.


Jack Daniel’s Small Batch Special Release Coy Hill High Proof

Jack Daniel’s Small Batch Special Release Coy Hill High Proof

Pravděpodobně nejznámější značka americké whiskey vydává nové plnění, které navazuje na to z listopadu loňského roku (Whiskey novinky z USA č. 19).

Tentokrát se lahvuje 55 sudů do pěti šarží a to do 375ml lahviček, navíc s ještě vyšším obsahem alkoholu, než tomu bylo na podzim (od 71,8% do 77,6%). Jedná se tak o plnění s nejvyšším ABV z této palírny. Mashbill byl zachován, tedy 80% kukuřice, 12% sladového ječmene a 8% žita.

Whiskey stojí 55$ a dostupná je pouze v Tennessee.


Michter’s 10 Years Old Rye (2022 Release)

Michter’s 10 Years Old Rye (2022 Release)

Nám již velmi dobře známá kentucká palírna přichází i letos s novou desetiletou žitnou.

I když je to žitná whiskey, v mashbillu se nachází vyšší podíl kukuřice i ječmene a to kvůli vyváženosti a komplexnosti, jak zdůrazňuje sama Andrea Wilson, jež zastává pozici master of maturation. Jelikož poptávka po značce stále roste a whiskey této palírny jsou stále žádanějším zbožím, můžeme jen doufat, že se pár lahví objeví i u nás. Navíc s největší pravděpodobností půjde o jediné desetileté plnění palírny v tomto roce, protože s desetiletým bourbonem se čeká do příštího roku.

Tato desetiletá žitná má 46,6% alkoholu a stojí 185$.


Old Forester 117 Series: Whiskey Row Fire

Old Forester 117 Series: Whiskey Row Fire

Kentucká značka Old Forester vydává čtvrté plnění v rámci její limitované edice The 117 Series, jímž je sedmiletý bourbon.

Název tentokrát odkazuje na datum 7. července 2015, kdy historický blok v kentuckém Louisville zasáhl ničivý požár. Před dvěma lety vybrali zástupci místního hasičského sboru osm sudů z těch, které byly naplněny v den uhašení požáru, a ty putovali na charitativní účely. Zbylé sudy, naplněné v onen den, si poležely ještě další dva roky, než byly stočeny do lahví.

Bourbon o síle 50% alkoholu stojí 60$ a k dostání bude pouze v samotné palírně.


Woodford Reserve Master’s Collection Batch Proof (2022 Edition)

Woodford Reserve Master’s Collection Batch Proof (2022 Edition)

Nám již velmi dobře známá palírna z Kentucky vydává nové plnění v rámci série Master’s Collection.

Oproti předešlým vydáním má toto nové mírně nižší procento alkoholu, i když se stále jedná o whiskey v sudové síle. To připisuje master distiller palírny Chris Morris skutečnosti, že tato šarže má v sobě vyšší podíl sudů čerpaných z prvních pater jejich tepelně cyklovaných skladů. Tyto sudy mají tendenci poskytovat whiskey s nižším procentem alkoholu kvůli menšímu andělskému podíl. Nejnovější vydání má oslavovat jak samotného Morrise, tak jeho asistentku Elizabeth McCall a jejich oddanost řemeslu.

Má 59,2% alkoholu, lahve o objemu 750ml stojí 130$ a k dispozici budou u vybraných prodejců v USA.


Heaven’s Door Decade Series Release #01

Heaven’s Door Decade Series Release #01

Značka Heaven’s Door, kterou pomohl vytvořit legendární hudební umělec Bob Dylan, uvádí inaugurační plnění v rámci edice Decade Series. Vždy by se mělo jednat o malé šarže whiskey zrající minimálně deset let.

První plnění této série je desetiletý vysoce žitný (22% žita v mashbillu) straight bourbon z Tennessee, který nebyl filtrován za studena a oproti Tennessee whiskey neprošel ani procesem filtrace přes vrstvu dřevěného uhlí z cukrového javoru (charcoal mellowing). Po celou dobu zrál v sudech z amerického dubu. Značka již dříve vydala desetiletý bourbon z Tennessee, ale podle jejích zástupců se nyní jedná o zcela jinou whiskey.

Whiskey má 50% alkoholu, stojí 99$ a k dostání by měla být u specializovaných prodejců po celé Americe.


Booker’s 2022-02 „The Lumberyard Batch“

Booker’s 2022-02 „The Lumberyard Batch“

Poslední novinky jsme informovali o teprve prvním letošním vydání bourbonu Booker’s, dnes můžeme uvést v pořadí druhé.

To je pojmenováno na počest dřevařskému podniku, ve kterém Booker Noe pracoval před svým působením v Jim Beam Distillery. Zatímco snil o působení v letectvu, trávil pracovní čas po boku Jeremiaha Beama, který ho ve skutečnosti přivedl na cestu budoucího master distillera. Značka, produkující tradičně čtyři plnění ročně, tak s největší pravděpodobností tento počet dodrží i letos, i když to tak ještě před měsícem nevypadalo.

Bourbon zrál sedm let, jeden měsíc a sedm dní, má 62,4% alkoholu a stojí 90$.


Krátké zprávy

Catoctin Creek Ragnarok Rye (2022 Edition)
A další spolupráce whiskey producentů a hudebníků. Palírna Catoctin Creek z Virginie ve spolupráci s heavymetalovou skupinou GWAR vydává žitnou, která zrála v nových vypálených dubových sudech a finišovala v sudech z cukrového javoru a třešní. Navíc, uzávěry lahví jsou sběratelskými kousky, neboť je na nich vyobrazeno všech pět členů kapely. Sbírka tohoto vydání je tak kompletní, pokud má její vlastník pět lahví s různými vršky. Žitná má 46% alkoholu a stojí 99$. Oproti dvěma šaržím z loňského roku, kdy bylo vyrobeno pouze tisíc lahví, je na tom tato nová šestkrát lépe.

Wyoming Whisky Powder River
Palírna z Kirby ve Wyomingu vydává nový šestiletý bourbon, který je pojmenován po řece Powder River, kterou kovbojové překročili na konci 19. století. Mashbill tvořilo 68% kukuřice, 20% pšenice a 12% sladového ječmene. Má 50,5% alkoholu, stojí 70$ a všech 2160 lahví je k dostání pouze ve Wyomingu.

Silverbelly
A ještě jednou zpět k hudbě. Nový bourbon, pojmenovaný po barvě kovbojského klobouku country hudebníka Alana Jacksona, byl destilován v palírně Green River Distilling Co. z kentuckého Owensboro přímo pro něj a bude jej doprovázet i na současném turné. Mashbill tvořilo 78% kukuřice, 13% žita a 9% sladového ječmene. Má 45,5% alkoholu, stojí 40$ a k zakoupení by měl být po celých Spojených státech amerických.

Pigeon River
Whiskey, jež má na svědomí společnost The Covered Bridges Whiskey Company z New Jersey a je pojmenována podle nejstaršího stojícího krytého mostu v Tennessee (1875), je vyráběna primárně z kukuřice, ale svou část si uzmul také sladový ječmen. Cílem mělo být napodobení chuťového profilu Tennessee whiskey z přelomu 18. a 19. století. Filtrována byla samozřejmě přes vrstvu dřevěného uhlí z cukrového javoru. Whiskey má 48% alkoholu a stojí 55$.

Stellum Black Equinox (Blend #1) & Stellum Black Fibonacci Rye (Blend #1)
Společnost Barrell Craft Spirits vydává hned dvě nová plnění v rámci své řady Stellum, jež se zaměřuje na bourbony a žitné. Black Equinox je blend bourbonů s 58,63% alkoholu (vyrobeno 8400 lahví), Black Fibonacci Rye je pak blendem žitných s 57,56% alkoholu (9000 lahví). Zdrojem jsou vždy whiskey z Indiany, Kentucky a Tennessee, stejná je pak i cenovka 99$.

Talnua Bottled in Bond Single Pot Still
Coloradská palírna Talnua vydává, podle svých tvrzení, první single barrel bottled in bond american pot still whiskey, kterou poprvé představila americkým fanouškům irské whiskey 4. července. Palírna používá u této pot still whiskey poměr 50:50 a postupně by ráda svou produkci sjednotila tak, aby mohla všechna plnění nést označení bottled in bond. Čtyřletá whiskey má 50% alkoholu, stojí 150$ a dostupná je pouze v samotné palírně.

Arcane Alpha
Značka Arcane vydává whiskey, která byla vakuově destilována z piva typu IPA brooklynských Kings County Brewers Collective (KCBC). Whiskey se tak vyrábí oproti kolonové destilaci za sníženého tlaku a teplot. Tento proces vyžaduje podle producentů o 15% méně obilí, o 30% méně vody a až o třetinu méně energie, než tomu bývá u tradičních postupů. Před plněním do lahví byla navíc ještě chmelena. Během tohoto roku by měla značka vydat i plnění Imperial z KCBC imperial stoutu. Tato specialitka z New Yorku má 41,5% alkoholu, stojí 46$ a k dostání je pouze v New Yorku.

A na závěr…

Společnost Bardstown Bourbon Company koupí jiného producenta z Kentucky, Green River Spirits. K obchodu by mělo dojít během července a tento krok tak spojí dva přední výrobce Kentucky bourbonu do jedné silné nezávislé společnosti.

Ve Velké Británii byla 4. července na trh uvedena šestiletá žitná Piggyback 100% Rye z palírny WhistlePig. Žitná s obsahem alkoholu 48,28% alkoholu stojí 45£ (54$) a nám nezbývá než doufat, že se toto plnění časem objeví i u nás.

Globální společnost Pernod Ricard vytvořila dceřinou společnost The American Whiskey Collective, která bude řídit, uvádět na trh a mít na starost výrobu značky americké whiskey, které spadají do jejího portfolia. Reaguje tak na čím dál větší růst i poptávku po whiskey z této části světa.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments