Whiskey novinky z USA #14/22

Téměř po měsíci máme pro vás další nálož whiskey novinek ze Spojených států amerických. Mimo známé „firmy“ se seznámíme i se značkami novými a na závěr se dozvíme pár informací ze zákulisí.

Yellowstone Limited Edition (2022 Release)

Yellowstone Limited Edition

Kentucká palírna Limestone Branch Distillery oznámila vydání nového straight bourbonu značky Yellowstone.

Ten v sobě spojuje sedmiletý bourbon, jenž finišoval v sudech po sladkém sicilském víně marsala superiore (musí zrát nejméně dva roky), s patnáctiletými a šestnáctiletými bourbony. Předchozí vydání této značky byla přijata velmi kladně, a proto se i nyní očekává správná kombinace stáří bourbonů a zrání v konkrétních sudech.

Nový bourbon v lahvích o objemu 750ml má 50,5% alkoholu, stojí 100$ a vyrobeno bylo 30 000 lahví.


Hidden Barn Small Batch #001

Hidden Barn Small Batch #001

Debutové plnění značky Hidden Barn má na svědomí Jackie Zykan, jež nedávno odešla z palírny Old Forester, master distiller Royce Neeley a Nate Winegar s Mattem Danknerem ze společnosti Colorado’s 5280 Whisky Society.

Mashbill obsahoval 70 kukuřice, 20% žita a 10% ječmene, whiskey pak zrála mezi čtyřmi a pět lety. Whiskey původem z Kentucky má 53% alkoholu, stojí 75$ a vyrobeno bylo 1440 lahví. K dostání bude ve státech Colorado, Florida, Kalifornie a Kentucky.

Mimochodem, název odkazuje na nelegální palírníky a jejich úkryty ve stodolách, které měly díky výrobě tendenci zčernat, což přitahovalo pozornost příslušných orgánů. Solidární sousedé však své stodoly přetírali také na černo a tak odhalování těchto provozů značně komplikovali.


Old Overholt 4 Years Old

Old Overholt 4 Years Old

Značka Old Overholt produkovaná společností Beam Suntory mění dobu zrání u své vlajkové lodi.

Pár let poté, co se u značky zvýšila procenta alkoholu ze 40 na 43, dochází ke změně čísla i u doby zrání. Ze tříleté žitné se tak stává čtyřletá a troufám si tvrdit, že jí to může být jedině ku prospěchu. Tříletá verze se 40% alkoholu totiž byla moc dobrá a tak lze předpokládat, že rok navíc ve spojení s vyššími procenty zážitek z jejího ochutnání jen umocní. Podle společnosti jde o návrat ke stylu ze 40. let minulého století.

Čtyřletá žitná whiskey má tedy 43%, velmi přijatelnou cenovku 20$ a k dostání by měla být nejen v celých Spojených státech amerických, ale i mimo ně. Tak doufejme…


Barrell Grey Label Dovetail

Barrell Grey Label Dovetail

Společnost Barrell Craft Spirits přidává do své řady Grey Label nové plnění, do něhož byly použity i whiskey staré dvacet let.

Stejně jako původní plnění Dovetail z prosince roku 2018 i toto nové finišovalo v sudech po rumu, portském a po vínu Cabernet Sauvignon z vinařství Dunn Vineyards. Společnost, známá svými skvělými blendy vybraných whiskey, však tentokrát použila i dvacetileté složky a to dodává tomuto plnění na vážnosti.

Whiskey původem z Indiany, Kentucky a Tennessee má 65,77% alkoholu, stojí 250$ a vyrobeno bylo 13 000 lahví.


High West Campfire

High West Campfire

Palírna z Park City v Utahu na trh znovu uvádí její plnění Campfire, blendovanou whiskey.

Tento blend má mít každý rok trošičku jiné složení, tentokrát její složky zrály od 4 do 15 let. Směs pro toto vydání obsahuje žitnou z MGP z Indiany (95% žita, 5% sladového ječmene), straight bourbon z MGP (75% kukuřice, 21% žita, 4% sladového ječmene), vlastní žitnou whiskey z palírny High West (80% žita, 20% kukuřice) a blended malt whiskey z blíže nespecifikovaného zdroje ze Skotska. Zároveň palírna změnila názvy některých svých klasických plnění, a tak např. z vydání High West American Prairie je nyní jednoduše High West Bourbon.

Blendovaná whiskey má 46% alkoholu a cenovku 80$. Její předešlé vydání můžete stále sehnat i u nás a tak by nebylo od věci, kdyby i to nové k nám zavítalo. Mimochodem, s touto palírnou se již brzy seznámíme poněkud důvěrněji…


Krátké zprávy

Milam & Greene Distillery Edition (Batch 3)
Texaská značka vydává třetí plnění v rámci své Distillery Edition. Mashbill tvořilo 70% texaské kukuřice, 22% sladového žita a 8% sladového ječmene, destilace proběhla na kotlíkovém zařízení a bourbon poté zrál tři roky. Jelikož celý proces proběhl v Texasu, whiskey smí nést označení Texas Certified Whiskey. Bourbon má 56,94% alkoholu, stojí 120$ a vyrobeno bylo pouhých 870 lahví.

Blue Run Golden Rye (Batch 2)
Společnost Blue Run a legendární Jim Rutledge, to je plodné spojení. Dalším plněním vzešlým z této spolupráce je žitná, do které Rutledge vybral 102 sudů. Ta pochází ze stejné destilace jako Batch 1, jenž byl vydán loni v září, a její původ je tak v kentucké Bardstown Bourbon Co. Má 47,5% alkoholu a stojí 100$.

Four Gate
Společnost Four Gate vydává hned pětici nových whiskey.
Four Gate Port Perryperry (Batch 21) je osmiletá žitná, jež finišovala v sudech po portském typu tawny. Má 56,1% alkoholu, stojí 199$ a vyrobeno bylo 2148 lahví. K dostání je na stránkách bourbonoutfitter.com, caskers.com a seelbachs.com nebo ve státech Florida, Georgie, Illinois, Indiana, Kentucky, Louisiana, Tennessee a Texas.
Four Gate Indiana Foundation (Batch 22) je desetiletý bourbon z Indiany lahvovaný v sudové síle. Má 54,4% alkohlu, cenovku 199$ a vyrobeno jej bylo 1130 lahví. K dostání je ve státech Illionois, Indiana, Kentucky a Tennessee a také online.
Four Gate Barossa Creek (Batch 23) je směs šestiletých a sedmiletých bourbonů z Kentucky a osmiletých žitných z Indiany, která finišovala v sudech po portském typu tawny. Má 60,65% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo 1280 lahví. K dostání je ve státech Florida, Georgie, Kentucky, Louisiana, Tennessee a Texas nebo online.
Four Gate Brbn Downunder (Batch 24) je vysoce žitný, šest a půl roku starý bourbon z Indiany, který finišoval v sudech po víně apera (sherry z Austrálie). Mashbill tvořilo 60% kukuřice, 36% žita a 4% sladového ječmene. Má 58,3% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo 2178 lahví.
Four Gate Indiana Foundation MB je čtrnáctiletý bourbon pocházející z pouhých tří sudů, který bude k dostání exkluzivně pouze v Louisville na zatím nezveřejněném místě. Má 72,15% alkoholu, stojí 450$ a vyrobeno bylo pouhých 129 lahví.

Dry Fly Cask & Release Summer 2022 Releases
Palírna Dry Fly Distilling z města Spokane ležícího ve státě Washington vydává v rámci série Cask & Release pšeničné whiskey, jejichž sudy byly zapůjčeny do pivovarů ze severozápadu USA, aby se po jejich použití opět vrátily do palírny. Tentokrát palírna spolupracovala s pivovary KettleHouse Brewing Company (Missoula, Montana), Fort George (Astoria, Oregon) a Ecliptic Brewing (Portland, Oregon). Whiskey mají 45% alkoholu, vyrobeno bylo 600 lahví od každého plnění s cenovkou 50$ a lahve jsou k dostání ve státech Aljaška, Idaho, Montana, Oregon a Washington.

Daviess County Lightly Toasted
Značka Daviess County, kterou před dvěma lety oživila společnost Lux Row Distillers, vydává první whiskey v řadě, která se bude věnovat jejímu dozrávání v různě upravených sudech. Tento bourbon zrál více než čtyři roky v nových vypálených sudech a dozrával v lehce toastovaných sudech z amerického dubu. Má 48% alkoholu, stojí 50$ a vyrobeno jej bylo 18 000 lahví.

Whiskey Del Bac Normandie
Značka z arizonského Tucsonu vydává american single malt whiskey v rámci své řady Global Cask Collection, v níž každý rok vychází tři plnění, která jsou inspirovaná různými evropskými regiony. Toto nejnovější finišovalo 13 měsíců v sudech po calvadosu z francouzské Normandie. Má 48,5% alkoholu, stojí 90$ a vyrobeno bylo pouhých 900 lahví, které budou k dostání ve státech Arizona, Illionois, Kalifornie a New York. V prosinci letošního roku by mělo tuto edici rozšířit plnění inspirované skotským ostrovem Islay.

15 Stars 7 & 15 Years Old Private Stock
Značka 15 Stars vydává bourbon, jenž je směsí sedmiletých a patnáctiletých bourbonů z Kentucky. Má 53,5% alkoholu, stojí 139$ a k dostání je v Kentucky a také online na stránkách seelbachs.com.

Breckenridge Mile High Blends
Bourbon, jenž vznikl spoluprací mezi Breckenridge Distillery a týmem amerického fotbalu Denver Broncos, který jej vnímá jako svůj oficiální produkt, je v pořadí druhým po plnění Mile High Orange. Obě plnění odkazují na éru mezi lety 1962-1969, kdy se začalo používat logo v oranžové a modré barvě, a kterou si fanoušci spojují s dnes již neexistujícím stadionem Mile High. Má 43% alkoholu, stojí 44$ a k dostání je pouze v Coloradu.

Black Velvet Peach
Společnost Heaven Hill, které tato značka kanadské whisky patří, oznámila novou ochucenou variantu. Po plněních Black Velvet Apple a Black Velvet Toasted Caramel tak na řadu přichází likér na bázi whisky ochucený broskvemi. Má 35% alkoholu a lahve o objemu 750ml stojí 11$ (k dispozici budou v objemu 50ml a 1,75l). K dostání bude napříč USA.

A na závěr…

Společnost Tennessee Hills Distillery investuje 21,3 milionů dolarů do nového projektu, který zahrnuje jak palírnu, tak muzeum, ve městě Bristol v Sullivan County. Po provozech v Jonesborough a Johnson City tak přibude další, který vytvoří 45 nových pracovních míst.

Značky Wild Turkey a Russell’s Reserve věnovaly Kentucky Distillers‘ Association (KDA) 20 000 dolarů na podporu diverzity v palírenském průmyslu. Peníze poputují zejména do vzdělávání v rámci kurzů souvisejících s bourbonovým průmyslem na University of Kentucky, University of Louisville a Kentucky State University.

Americký vládní úřad Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB) konečně zveřejnil navrhované standardy pro označení american single malt. Kromě kompletní výroby v dané palírně se jedná i o mashbill se 100% sladového ječmene, zrání v dubovém sudu o maximálním objemu 700 litrů a lahvování s minimálně 40% alkoholu. Připomínky lze doručovat do 27. září, poté už by nemělo uzákonění této kategorie nic bránit.

Společnost Beam Suntory plánuje investovat 400 milionů dolarů do rozšíření palírny Booker Noe Distillery v kentuckém Bostonu. To by mělo zajistit 50 nových pracovních míst.

Již zmiňovaná Kentucky Distillers‘ Association ve spolupráci s charitativní organizací Bourbon Crusaders uspořádá aukci bourbonů s cílem získat finanční prostředky na pomoc lidem zasaženým bleskovými záplavami z letošního července.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments