Týdeník #29/22 – inaugurační whisky z palírny Lagg

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Talisker představila novou whisky Surge určenou pro bezcelní zóny. Palírna Mortlach vydává novou 30letou whisky Midnight Malt. Palírna Lagg chystá trojici inauguračních whisky. V palírně Talisker se otevírá nové návštěvnické centrum a palírna Glenlivet bojuje proti suchu.

Talisker Surge

Talisker Surge

Poté, co palírna Talisker minulý rok představila nový design svých whisky (psali jsem zde), vydávala hezké, ale poněkud nedostupné whisky (jako třeba bylo toto 44leté plnění). Dnešní novinka však už bude dostupnější a rozšíří řadu určenou pro bezcelní zóny.

Nová whisky Talisker Surge je NAS whisky, která zrála výhradně jen v sudech po bourbonu. Mělo by se tak jednat o první takové plnění z produkce palírny Talisker. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 45,8 % a nabídne vám tóny koření a medu s nádechem kouře.

Jak jsem již psal výše, nový Talisker bude k dostání v bezcelních zónách. Proslýchá se, že cena bude někde kolem 100 €.


Mortlach Midnight Malt 30 Year Old

Mortlach Midnight Malt 30 Year Old

Novinek z palírny Mortlach většinou moc nemáme. O to větší mám radost, když o této palírně mohu napsat. Tentokrát je to však ještě lepší, protože palírna představila něco speciálního.

Pro výrobu whisky Mortlach Midnight Malt 30 Year Old byla využita pěkná řada sudů. Whisky nejdříve zrála v refill sudech z amerického a evropského dubu. Poté byla rozdělena do tří různých sudů. Byl to sud po červeném víně z Bordeaux, po Calvadosu a po rumu z Guatemaly. Po nějaké doby byly tyto sudy opět smíchány. Výsledná whisky poté byla s točena v sudové síle s obsahem alkoholu 49,1 %.

Celkový počet lahví není znám. Jedna vás však vyjde na 3 700 £.


Lagg Inaugural Releases

Přijde mi to jako včera, kdy jsem na tehdy začínající PoznejWhisky.cz psal o nové palírně na ostrově Arran. Čas však nezadržitelně běží a palírna brzy vydá své první single malt whisky. Ty jsou tři a reprezentují styl whisky, produkovaný v palírně Lagg.

Lagg Inaugural Releases

Lagg Inaugural Release Batch 1 zrála výhradně v sudech po bourbonu. Batch 2 zrála v sudech po bourbonu a posledních 6 měsíců dozrávala v malých soudcích firkin (necelých 41 litrů) po sherry Oloroso, které si palírna nechala speciálně vyrobit. Batch 3 opět zrála 2,5 roku v sudech po bourbonu a poté dozrávala ve vypálených sudech po víně Rioja.

Celkem bylo vyrobeno 10 000 lahví od každé whisky. Doporučená cena je 75 £. Příští rok se pak můžeme těšit na první single malt whisky z palírny Lagg, která bude tvořit stálou nabídku.


Krátké zprávy

Nové návštěvnické centrum palírny Talisker
A Talisker ještě jednou. Palírna Talisker byla jednou z palíren, které se staly součástí velké investice společnosti Diageo do skotského turismu. Výsledkem je pak, nedávno otevřené, zbrusu nové návštěvnické centrum.

Glenlivet proti suchu
Současné suché léto a nedostatek vody donutil celou řadu skotských palíren pozastavit výrobu. Palírna Glenlivet se proto stala součástí výzkumu, který má prověřit využití malých přehrad pro zajištění vodních zdrojů v dobách sucha. V krajině okolo palírny tak bylo zbudováno několik malých přehrad. Ty by se měly naplnit v období srážek a palírně tak umožnit překonat období sucha.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
1 rok před

Ahoj Honzo,
Talisker – Surge je k dostání v Německu, zítra mi přijde domů, whisky z Lagg vyjdou 25.8.
Ahoj Petr

J. Dvořák
1 rok před
Reply to  Petr

To zní trochu jak provokace. Bude vzorek?

Petr
1 rok před
Reply to  J. Dvořák

Vzorek nebude, bude do sbírky, prodají jen jednu láhev na osobu.