Týdeník #28/22 – nová palírna na Islay

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Tullibardine vydává pátou whisky ze své Distillery Edition. Palírna Bushmills představila whiskey z Causeway Collection 2022. Na Islay vyroste nová palírna. Diageo i Jameson zveřejnily své prodeje za uplynulý fiskální rok a palírna Bowmore si opět dala Aston Martin na své láhve.

Tullibardine Distillery Edition No. 5

Tullibardine Distillery Edition No. 5

Uplynulo sotva čtvrt roku a palírna Tullibardine vydává další whisky ze své Distillery Edition. (o čtvrté edici jsme psali zde). Cílem této edice je nabídnout něco speciálního návštěvníkům palírny.

Nová Tullibardine Distillery Edition No. 5 je single cask whisky destilovaná v roce 2007. Nejdříve zrála ve first-fill sudu po bourbonu a poté dozrával v sudu po víně Sauternes. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,3 %. Ve whisky ucítíte tóny broskví a nektarinek.

V návštěvnickém centru palírny Tullibardine na vás čeká 269 lahví této whisky. Cena je 95 £.


Bushmills Causeway Collection 2022

První edici své nové řady Causeway Collection (inspirovaná přírodní památkou Giant’s Causeway) představila severoirská palírna Bushmills na konci roku 2020 (psali jsme zde). Minulý rok vyšla již druhá edice (psali jsme zde) a nyní přichází edice pro letošní rok. 

Bushmills Causeway Collection 2022

Bushmills Causeway Collection 2022 se skládá z deseti lahví single malt whiskey ve věku od 9 do 33 let. Hlavním tahákem je bezesporu doposud nejstarší vydaná whiskey Bushmills, 33letá Porto Finish. Dále zde najdete whiskey dozrávající v sudech po koňaku, vínu Madeira, Pomerolu, Tequile či rumu.

  • 33 Year Old Port
  • 25 Year Old Madeiras
  • 30 Year Old Madeiras
  • 11 Year Old Cognac
  • 11 Year Old Banyuls
  • 2012 Pomerol
  • 1997 Rum
  • 12 Year Old Tequila
  • 2012 Burgundy
  • 2002 Vermouth

Whiskey nejsou filtrované za studena a jejich cena se pohybuje od 90 € do 1 200 €.


Krátké zprávy

Nová palírna na Islay
Společnost Islay Boys získala povolení pro stavbu palírny Laggan Bay. Palírna vyroste v Glenegedale a bude se jednat již o 12 palírnu na ostrově. Islay Boys zároveň oznámili partnerství se společností Ian Macleod Distillers, producenty whisky Tamdhu a Glengoyne. Ta by jim měla pomoci palírnu rozjet.

Výsledky společnosti Diageo
Na konci června zveřejnila společnost Diageo své finanční výsledky za fiskální rok 2022 (7/21–6/22). Oproti minulému roku se prodeje zvýšily o 21 %. Z toho portfolio skotské whisky pak vzrostlo o 29 %. Vděčí tomu hlavně značce Johnnie Walker, jejíž prodeje vzrostly o 37 % a poprvé tak překonaly hranici 21 milionů prodaných beden. Rostly i další kategorie společnosti. Vodka (11 %), gin (18 %) a RTD nápoje (18 %).

Jameson jde nahoru
Společnost Irish Distillers oznámila že v končícím fiskální roce 2022 se jí podařilo prodat 10 milionů beden (ekvivalent 90 milionu litrů) irské whiskey Jameson. V roce 2030 je pak plán pokořit hranici 15 milionů. Pomoci k tomu mají rychle rostoucí trhy, jako například Indie, a investice v Latinské Americe.

Nový vzhled whisky Bowmore
Minulý rok představila palírna Bowmore limitovaný design svých tří whisky pro duty free obchody, který byl jedním z výsledků spolupráce s automobilkou Aston Martin (psali jsme zde). Nyní tato trojice přichází s novým vzhledem, opět inspirovaným slavnými automobily této značky. Obsah láhví zůstává stejný.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments