Týdeník #27/22 – aukční rekord pro Springbank

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenAllachie vydává druhou whisky edice 50th Anniversary. Gordon & MacPhail představili unikátní whisky z palírny Milton. Palírna Benromach připravila druhou edici své 40leté whisky. Palírna Glenturret představila letošní Core Collection. Miniatura whisky Springbank pokořila aukční rekord. Palírny Tamdhu a Fettercairn vydávají nové edice svých whisky a Glenmorangie představila nový design své whisky.

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary – The Present

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary - The Present

V květnu letošního roku představila palírna GlenAllachie (Speyside) trilogii whisky, která oslavuje neuvěřitelných 50 let působení Billyho Walkera ve whisky průmyslu (psali jsme zde). Po úvodní whisky edice, reprezentující minulost Billyho nazvané The Past, se druhou whisky přesouváme do přítomnosti.

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary Present Edition je 16letá whisky, která reprezentuje současnou průkopnickou práci se sudy v palírně GlenAllachie. Není proto divu, že pro tuto whisky Billy poprvé použil sudy z japonského dubu mizunara. V těchto nových sudech whisky dozrávala poté, co strávila nějaký čas v sudech po sherry Pedro Ximénez a Oloroso. Nakonec byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 48 %. Jak už je u palírny GlenAllachie zvykem, whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 2 900 lahví této whisky a cena je 280 £.


Gordon & MacPhail 1949 from Milton Distillery

Gordon & MacPhail 1949 from Milton Distillery

V září minulého roku představila společnost Gordon & MacPhail nejstarší single malt whisky na světě (psali jsme zde). Začátkem tohoto roku ji sice překonala palírna Macallan (psali jsme zde), presto se jednalo o výjimečnou whisky. Nyní tento nezávislý bottler vydává další speciální a velmi staré stáčení.

Jak již název napovídá, nová whisky Gordon & MacPhail 1949 from Milton Distillery pochází z palírny Milton, která dnes nese název Strathisla (Speyside). Tato nejstarší nepřetržitě fungující palírna ve Skotsku je považována za tu nekrásnější. Byla založena v roce 1786 jako palírna Milltown a několikrát byla přejmenována. Naposledy to bylo v roce 1951, kdy se její jméno definitivně změnilo na Strathisla. Whisky byla stočena ze sudu (typ puncheon) po sherry a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 48,6 %. Whisky vám nabídne tóny sherry, vanilky či pomerančů.

Celkem bylo stočeno pouhých 180 lahví této jedinečné whisky. Jedna z nich může být vaše za 50 000 £.


Benromach 40 Year Old

Benromach 40 Year Old

V srpnu minulého roku představila palírna Benromach ze Speyside novou 40letou whisky (psali jsme zde). Whisky vyšla v nákladu 1000 lahví a v těchto dnech přichází druhá edice této whisky.

Nová whisky Benromach 40 Year Old Release 2022 zrála v sudech po sherry a byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 57,6 %. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena a nabídne vám tóny skořice, zázvoru, pomerančů a pražených ořechů.

Celkem bylo vyrobeno 1 123 lahví této jedinečné whisky, kterou dostanete v boxu z dubového dřeva a zdobeného mědí. Cena je 2 000 £.


Glenturret 2022 Core Collection

Palírna Glenturret (Highland) představila svou letošní Core Collection. Ta se skládá ze sedmi stáčení ve věku od 7 do 30 let, které vybral Bob Dalgarno. A co zde najdeme?

  • Glenturret Triplewood (45 % abv.), sudy po sherry a bourbon, 50 £
  • Glenturret 7 Year Old Peat Smoked (44 % abv.), sudy po sherry a refill sudy, 53 £
  • Glenturret 10 Year Old Peat Smoked (50 % abv.), first-fill a second-fill sudy z evropského a amerického dubu, 57 £
  • Glenturret 12 Year Old (46 % abv.), sudy z evropského a amerického dubu, 67 £
  • Glenturret 15 Year Old (53 % abv.), sudy z evropského a amerického dubu, 125 £
  • Glenturret 25 Years Old (42.2 % abv.), dva sudy z evropského dubu (typ butt) a jeden refill sud typ hogshead, 210 lahví, 1 200 £
  • Glenturret 30 Years Old (42 % abv.), kombinace sudů po portském Niepoort, sherry sudů, Moscatel sudů a refill sudů, 750 lahví, 1 850 £
Glenturret 2022 Core Collection

Krátké zprávy

Nový rekord pro Springbank
Miniatura (50ml) whisky Springbank 1919 50 Year Old byla na aukčním portálu Whisky.Auction prodána za 7 360 £. Překonala tak vlastní aukční rekord ze srpna minulého roku, kdy za ní zájemce zaplatil 6 440 £.

Tamdhu Batch Strength No. 007
Opět po roce vydává palírna Tamdhu novou edici své whisky v sudové síle. Ta zrála v sudech po sherry Oloroso a nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 57,5 %. Whisky už je dostupná v e-shopu palírny za 80,99 £

Fettercairn 16 Year Old 2022 Edition
Palírna Fettercairn vydává již třetí edici své limitované 16leté whisky (o předchozí edici jsme psali zde). Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu, po sherry Pedro Ximénez a first-fill a second-fill sudy po sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,6 %.

Nový design whisky Glenmorangie
Palírna Glenmorangie (Highland) představila nový design své základní řady. Whisky se dočkaly jak nového tvaru lahví, tak i designu balení. Musím přiznat, že z počátku jsem z té změny nadšený nebyl, ale čím déle na to koukám, tím spíše se mi to začíná líbit.

Glenmorangie

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waltter
1 rok před

Zdravím vás , skvělí článek , jako vždy , ale chci se zeptat říkáte že gordonMacphail(80yo) a macallan(81yo) vydali nejstarší whisky , ale to není pravda, pokud vím tak nejstarší whisky je AISLA T´ORTEN 105yo

Honza P
1 rok před
Reply to  Waltter

Až na to, že to byl aprílový vtípek od MoM 😉

Waltter
1 rok před
Reply to  Honza P

Ano to jsem taky četl ,ale podívejte se na jiné stránky jenž o whisky píší ,dokonce jsem našel aukci kde se whisky měla údajně prodávat ,myslíte že je to vážně fake??

Waltter
1 rok před

Ano nejspíš máte prawdu že je to vtípek 🤣🤣

Waltter
1 rok před

Omlouvám se vám