Týdeník #26/22 – nová palírna v Inverness

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Balvenie přidává novou whisky ve své řadě Stories. Palírna Glen Ord oslavuje nové náštěvnické centrum. Mladá palírna Lochlea vydává první základní whisky Our Barley. Japonská Nikka přestavila staronovou 10letou whisky Yoichi. V Inverness se otevře nová palírna Uilebheist. Palírna Ardbeg prodala rekordní sud a Douglas Laing nabízí new make z palírny Strathearn. Nakonec je tu pár krátkých zpráv.

Balvenie A Rare Discovery from Distant Shores

Balvenie A Rare Discovery from Distant Shores

V roce 2019 představila palírna Balvenie řadu Stories, která vypráví příběhy z této známé palírny (psali jsme zde). V září minulého roku se tato řada rozrostla o 21letu whisky The Second Red Rose (psali jsme zde) a začátkem tohoto měsíce pak bylo představeno další pokračování.

Balvenie A Rare Discovery from Distant Shores je 27letá whisky inspirovaná příběhem malt mastera palírny Balvenie Davida C. Stewarta a jeho přítele Johna Barretta, který přivezl několik speciálních vzorků rumu Caroni. A právě v sudech po tomto rumu nová whisky dozrávala 7 let. Nalahvovaná poté byla s obsahem alkoholu 48 %.

Whisky bude dostupná v průběhu července s cenovkou 1 120 £.


Singleton of Glen Ord Celebratory Edition

Singleton of Glen Ord Celebratory Edition

Po značkou Singleton vydává společnost Diageo single malt whisky z palíren Dufftown, Glendullan a Glen Ord. A právě poslední jmenovaná se stala součástí mnohamilionové investice společnosti Diageo, mající za cíl rozvoj whisky turismu. Na oslavu otevření nové návštěvnického centra pak palírna Glen Ord vydává speciální limitovanou edici.

Singleton of Glen Ord Celebratory Edition je NAS whisky, která zrála v second-fill sudech po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,8 %. Není barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví, které však budou dostupné pouze v palírně Glen Ord. Cena je 195 £.


Lochlea Our Barley

Lochlea Our Barley

25. ledna letošního roku vydala mladá palírna Lochlea (Lowland) svou inaugurační whisky (psali jsme zde). Nyní palírna představila svou první základní whisky. Tu vytvořil John Campbell, který minulý rok po více než 25 letech opustil palírnu Laphroaig (psali jsme zde).

Lochlea Our Barley je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbon, po sherry a STR sudů po červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla dobarvená, ani filtrovaná za studena. Ve whisky ucítíte tóny hruškového sirupu, ovocných bonbónů a čerstvě posečené trávy.

Whisky je od 18. července dostupná ve Spojeném království a postupně se bude dostávat do celého světa. Cena je 45 £.


Yoichi 10 Year Old

Yoichi 10 Year Old

Vzrůstající obliba japonské whisky paradoxně způsobila jejím producentům značné starosti. Nedostatek zásob vyzrálé whisky je nutil nahrazovat své whisky s označením věku NAS stáčením. Trend se snad začíná otáčet. První vlaštovkou je společnosti Nikka, která po sedmileté přestávce znovu uvádí svou whisky Yoichi s udáním věku.

Nová whisky Yoichi 10 Year Old je lahvovaná s obsahem alkoholu 45 %. Jaké sudy byly použity pro její zrání není známo, whisky vám však nabídne tóny dřeva, zralých banánů a broskví.

Whisky se nejdříve objeví v Japonsku, do zbytku světa by se měla vydat 15. listopadu tohoto roku. Ročně se bude produkovat 9 000 lahví a cena bude 64 $. Zda a za jakou cenu se whisky objeví na našem trhu je pak otázka na Warehouse #1.


Krátké zprávy

Nová palírna z Highland
Již ke konci letošního roku se v Inverness, na březích řeky Ness, otevře palírna a pivovar Uile-bheist. Náklady na stavbu byly 6 milionů liber a cílem bylo vybudovat jednu z nejekologičtějších palíren v zemi. Veškerou vodu bude palírna brát z řeky Ness a pro zrání své whisky bude využívat sudy po bourbonu a po sherry. Ročně plánují produkovat přibližně 200 sudů whisky.

Palírna Spirit of Manchester jde do whisky
Anglický producent ginu, vodky či rumu tento měsíc oznámil, že naplnil první sudy své budoucí single malt whisky. Ta se bude jmenovat OnePointSix a bude ji tvořit kombinace sudů po bourbonu, po sherry a STR sudů po červeném víně. Palírna také během léta představí Founders’ Club. Na první whisky se můžeme těšit v roce 2025.

Rekordní sud z palírny Ardbeg
V úterý 25. listopadu roku 1975 byly naplněny dva sudy. Jeden sud po bourbonu a jeden po sherry Oloroso. Po 38 letech klidného spánku (přesněji 31. března 2014) se pak obsah těchto sudů spojil v jednom sudu (typ butt) po sherry Oloroso. Tento unikátní Cask No. 3 teď byl prodán za 16 milionů liber soukromému sběrateli z Asie. Ten sud nechá dalších 5 let zrát v palírně Ardbeg a každý rok z něj s bude stočeno 88 lahví. V roce 2026 tak bude mít unikátní řadu whisky Ardbeg ve věku 46, 47, 48, 49 a 50 let. Nemůžu říci, že bych krutě nezáviděl.

Strathearn new make
Společnost Douglas Laing zakoupila palírnu Strathearn v roce 2019. Nyní se rozhodla poodhalit styl své budoucí whisky a vydává 1 800 lahviček (200ml) new makeu nazvaných Strathearn – The Hearth. New make má obsah alkoholu 63,5 % a přijde vás na 17,99 £.

Mac-Talla Red Wine Barriques
Společnost Morrison Scotch Whisky Distillers vydávají limitovanou edici whisky z Islay vycházející pod značkou Mac-Talla. Whisky bez udání věku zrála v sudech po víně z francouzského Bordeaux. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,8 %. Celkem bylo vyrobeno 7 200 lahví s cenovkou 68 £.

Secret Speyside
Chivas Brothers představili edici sedmi single cask whisky v rámci své řady Secret Speyside. Whisky budou dostupné jen v bezcelních zónách a na různých letištích po celém světě. Najdete tu whisky:

  • Caperdonich Peated 1996 – Frankfurt a londýnské Heathrow, 887 £
  • Caperdonich Unpeated 1996 – Frankfurt a londýnské Heathrow, 887 £
  • Braes of Glenlivet 1992 – Dubaj, 836 £
  • Glen Keith 1994 – Šanghaj a Hongkong, 640 £
  • Glen Keith 1998 – Šanghaj a Hongkong, 380 £
  • Longmorn 1995 – Tajwan a Singapur, 675 £
  • Longmorn 1998 – Tajwan a Singapur, 405 £

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek
1 rok před

Glen Ord jsme navstivili, překvapila 12yo a zklamala celebration lahev.