Týdeník #25/22 – nejstarší whisky z palírny Bladnoch

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bladnoch vydává svou nejstarší whisky. Společnost Irish Distillers připravila novou řadu whiskey Redbreast. Finn Thomson představil svou Whisky Collection. Anglická palírna White Peak vydává druhou edici své inaugurační whisky Wire Works. Irská whiskey Jameson 18 Years se dočkala nového designu a Sarezac kupuje palírnu Lough Gill. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Bladnoch 30 Year Old

Bladnoch 30 Year Old

Nová kapitola života palírny Bladnoch se začala psát v roce 1994 kdy palírnu zakoupit Raymond Armstrong. Ten zde sice původně nechtěl vyrábět whisky, ale místní komunita ho přesvědčila a v roce 2000 se opět zatopilo po kotli. Nyní palírna představila svou doposud nejstarší whisky.

Novou Bladnoch 30 Year Old tvoří whisky ze dvou sudů. První je first-fill sud po sherry Oloroso a druhý je first-fill sud po víně Moscatel. Výsledná whisky byla stočena s obsahem alkoholu 45,5 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 950 lahví, které budou dostupné třeba v e-shopu palírny Bladnoch. Cena bude 1 000£.


Redbreast Kentucky Oak Edition

Redbreast Kentucky Oak Edition

Irish Distillers, producenti oblíbené irské single pot still whiskey Redbreast, připravily novou řadu Redbreast American Oak Series. Ta bude dostupná pouze ve Spojených státech a bude oslavovat důležitou roli, kterou sudy z amerického dubu hrají ve výrobě této whiskey.

Redbreast Kentucky Oak Edition je pak první whiskey z této řady. Whiskey nejdříve zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry Oloroso. Poté 3 až 7 měsíců dozrávala ve speciálních nových sudech z amerického bílého dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 50,5 %.

Whiskey je již nyní dostupná v USA za cenu 95,99 $.


Finn Thomson Whisky Collection

Finn Thomson Whisky Collection

V roce 1908 si Peter Thomson otevřel v Perthu krámek s potravinami a začal prodávat vlastní míchanou whisky Beneagles. Když pak Michael Thomson v osmdesátých letech obchod prodal, začal shromažďovat sudy s mladou sladovou a obilnou whisky, které tvořily tajnou recepturu Beneagles. Časem tak vytvořil jednu z největších soukromých sbírek sudů. Finn Thomson, vnuk Michaela, se nyní z těchto sudů rozhodl vytvořit Finn Thomson Whisky Collection. Kolekce se bude skládat ze tří řad. Crown (nejstarší single malt whisky), Rare (single cask whisky nejméně 30 let staré) a Core.

Glenlivet 50 Year Old je pak první láhev z této kolekce a zároveň nejstarší whisky z řady Crown. Whisky zrála v sudu po sherry a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 49,8 %. Whisky vám nabídne tóny sherry a sušeného ovoce.

Celkem bylo vyrobeno 127 lahví této whisky. Cena ani datum vydání není znám. Stejně tak nebylo zveřejněno složení a datum vydání zbylých lahví z této unikátní kolekce.


Krátké zprávy

White Peak Wire Works Batch 2
Mladá anglická palírna White Peak vydává druhou edici své inaugurační whisky Wire Works, kterou představila v únoru letošního roku (psali jsme zde). Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbon a STR sudů po červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,2 % a bylo vyrobeno 4 300 lahví. Za whisky zaplatíte 60 £ a zakoupit ji můžete v e-shopu palírny White Peak.

Jameson 18yo

Nový design whiskey Jameson 18yo
Irská whiskey Jameson 18 Years se dočkala nového designu láhve i krabice. Zároveň se její obsah alkoholu zvýšil na 46 % (z původních 40 %). Na pulty obchodů se dostane v průběhu léta a cena bude 200 €.

Scotch whisky v USA
Skotská whisky získala ochranou známku Scotch Whisky ve Spojených státech. SWA to mimo jiné nabídne i větší možnosti ochrany skotské whisky.

Sarezac kupuje palírnu Lough Gill
Americká společnost Sarezac, producent whiskey Buffalo Trace, kupuje irskou palírnu Lough Gill. Palírna, která bude novým domovem irských whiskey Paddy a Michael Collins, byla založena v roce 2015 a produkuje svou whiskey značky Athrú (ta zůstane zachována). Sarezac plánuje z palírny udělat světovou atrakci a ročně přivítat až 150 000 návštěvníků. Na výrobu whiskey tu bude dohlížet Helen Mulholland, která ke konci minulého roku opustila palírnu Bushmills (psali jsme zde).

Whisky týdeník na prázdninách
Jelikož si od novinek potřebuji dát manší pauzu, další Whisky týdeník vyjde až 21. července. Ale nebojte, čekání vám ukrátí Velká letní soutěž, která startuje již toto pondělí.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments