Týdeník #24/22 – palírna Tormore mění majitele

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Tamdhu vydává svou nejstarší single cask whisky. Z Anglie přichází druhá edice whisky Filey Bay Peated Finish. Palírna Glenlivet představila Sample Room Collection a palírna Macallan přidává trojici nových whisky do své M Collection. Elixir Distillers kupují palírnu Tormore. Port Charlotte se zbavuje obalů a Johnnie Walker použil vzdušný inkoust. Nakonec tu je pár krátkých zpráv.

Tamdhu Single Cask 18 Year Old

Tamdhu Single Cask 18 Year Old

Palírna Tamdhu vstoupila do travel retail segmentu až v roce 2018, kdy představila plnění Ámbar a Gran Reserva First Edition. Nyní palírna představila svou doposud nejstarší single cask whisky.

Tamdhu Single Cask 18 Year Old byla destilovaná v roce 2003 a zrála ve first-fill sudu po sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 54, 5 %. Ve whisky ucítíte tóny rozinek, skořice či jablka v karamelu.

Celkem bylo vyrobeno 600 lahví této whisky. Jsou však exkluzivně určeny pouze pro řetězec čínských bezcelních obchodů China Duty Free Group. Cena je 650 $.


Filey Bay Peated Finish Batch #2

Filey Bay Peated Finish Batch #2

První whisky Filey Bay Peated Finish vydala anglická palírna Spirit of Yorkshire minulý rok (psali jsme zde). Whisky byla přijata velice kladně, a tak v těchto dnech přichází její druhá edice.

Nová whisky Filey Bay Peated Finish Batch #2 byla destilovaná v roce 2018. Nejprve zrála ve first-fill sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po kouřové single malt whisky. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Za whisky zaplatíte 60 £ a k dostání je v e-shopu Spirit of Yorkshire.


Glenlivet Sample Room Collection

Glenlivet Sample Room Collection

Palírna Glenlivet připravila nové verze své 21leté a 25leté whisky. Zároveň také uvedla i novou řadu Sample Room Collection, jejíž jsou obě nové whisky prvními zástupci.

Glenlivet 21 Year Old dozrávala ve třech typech sudů. Použity byly first-fill sudy po sherry Oloroso, sudy po koňaku z dubů z Tronçais a study po portském Vintage Colheita. Whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 43 % a nabídne vám tóny zkaramelizovaných hrušek, sultánek, zázvoru a skořice.

Glenlivet 25 Year Old dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez a v sudech po koňaku z dubů z Tronçais. Nalahvovaná byla také s obsahem alkoholu 43 % a nabídne vám tóny zázvoru, opečeného dřeva a grilovaného ananasu.

Obě whisky mají nové balení i design láhve. Za 21leté plnění zaplatíte 215 £, za starší pak 510 £.


Macallan M Collection 

Podle palírny Macallan existuje šest pilířů, na kterých stojí úspěch jejich whisky. Je to přírodní barva, mistrovství, podivně malé kotle, farma, výjimečné sudy a sudy po sherry. Všechny tyto prvky má oslavovat řada nazvaná M Collection a tři nové whisky Macallan M 2022 Release, Macallan M Black 2022 Release a Macallan M Copper 2022 Release.

Macallan M Collection 

Nová whisky Macallan M 2022 Release byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 45 % a ztělesňuje přírodní barvu jako závazek palírny Macallan k využívání přírodních ingrediencí a sudů po sherry.
Macallan M Black 2022 Release má obsah alkoholu 46 % a reprezentuje závazek palírny k mistrovství ve svém oboru. Pro její výrobu byly využity vzácné sudy po sherry s nakouřeným destilátem.
Whisky Macallan M Copper 2022 Release s obsahem alkoholu 42 % reflektuje malé destilační kotle (spirit stills), které hrají definující roli ve výrobě whisky Macallan.

Všechny tři whisky ve speciální karafách budou dostupné v průběhu června. Cena je 5 000 £, 5 700 £ a 6 250 £.


Krátké zprávy

Palírna Tormore mění majitele
Nezávislá stáčírna Elixir Distillers nedávno představila jméno nové palírny, kterou staví na Islay (psali jsme zde). Nyní majitelé společnosti Rajbir a Sukhinder Singh (zakladatelé Whisky Exchange) udělali další krok na své cestě a zakoupili palírnu Tormore, včetně všech skladových zásob. Palírnu od roku 2005 vlastnila společnost Pernod Ricard a se svou kapacitou 4,8 milionů litrů patří mezi největší skotské palírny.

Nealkoholická „whisky“
Producent nealkoholických destilátů, společnost Lyre, představil svou nealkoholickou whisky Highland Malt. Ve „whisky“ ucítíte tóny obilných cereálií, peckového ovoce a mandlí. Zakoupit jí můžete v Singapuru nebo na stránkách výrobce za 43 $.

Midleton neutrální
Společnost Pernod Ricard investuje 50 milionů euro s cílem učinit z irské palírny Midleton, domova whiskey Jameson či Redbreast, první a největší uhlíkově neutrální irskou palírnu. Hotovo by mělo být v roce 2026.

Port Charlotte bezobalová
Že je ekologie v současnosti ve whisky průmyslu velké téma dokládá i palírna Bruichladdich. Ta se rozhodla dál pracovat na udržitelnosti a zcela odstraňuje tuby u své řady Port Charlotte. Všechny whisky Port Charlotte tak nyní zakoupíte bez dodatečných obalů.

Johnnie Walker Keep Walking City

Keep Walking City
Johnnie Walker se spojil se společností Air-Ink, která kondenzací plynných odpadních látek na bázi uhlíku (vznikají znečištěním ovzduší v důsledku nedokonalého spalování fosilních paliv) vyrábí inkoust. Společně pak vytvořili limitovanou edici šesti whisky Johnnie Walker Black Label, každou věnovanou jednomu městu. Od každého města bylo vyrobeno 2 500 lahví a najdete tu Mexiko City, Nové Dillí, Varšavu, Bangkok, Istanbul a Madrid.

Whisky týdeník slaví
Tuto neděli uplynuly přesně tři roky od vydání prvního Whisky týdeníku. Dnes, na konci týdeníku číslo 143, se můžete podívat, jak první číslo vypadalo: https://poznejwhisky.cz/novinky/whisky-tydenik-25-2019/.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Suchý
1 rok před

Všechno nejlepší k třetím narozeninám. Ať slouží zdraví a jsi tu s námi dlouhá léta, týdeníku.

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

Trošku z jiného soudku.
Palírna Tormore je, dle mého názoru, architektonické zjevení. Ve Speyside, kde palírny mnohdy „trpí“ jistou skromností a nenápadností (budiž jim to ale k dobru), byla Tormore opravdu dechberoucí (a zároveň ji po cestě nejde minout).
Whisky, aspoň z těch pár zkušeností, příjemná, lehoulince do sladka, vrstevnatá.
A teď už jen utírám slzu…

Yarka
1 rok před

Gratuluji Týdeníku i všem Honzům!

Robert
1 rok před

Trochu pozdě (ale já zapomínám pravidelně i na vlastní narozeniny) všechno nejlepší a díky za všechno, co pro nás děláte.