Whisky týdeník 22/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glen Moray představila nový přírůstek do edice Warehouse 1. Švédská palírna Mackmyra zase rozšiřuje svou Moment Collection. Společnost Gordon & MacPhail vydá nejstarší skotskou whisky. Blíží se stavba nové palírny Ardgowan a je tu letošní edice whiskey Writers’ Tears Cask Strength. Na konec tu máme ještě pár krátkých zpráv.

Glen Moray rozšiřuje edici Warehouse 1

Glen Moray Warehouse 1 2005 Tokaji Finish

Není to tak dávno, co palírna Glen Moray představila novou limitovanou edici nazvanou Private Cask Collection (psali jsme zde).  Nyní palírna vydává novou whisky, která je součástí řady Warehouse 1, představené na podzim loňského roku (psali jsme zde) a pojmenované po skladišti, ze kterého pocházejí nejvíce inovativní whisky této palírny.

Whisky Glen Moray Warehouse 1 2005 Tokaji Finish byla destilovaná v říjnu roku 2005. Dozrávala v pěti sudech po maďarském desertním tokajském víně. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,3 %. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo stočeno 1 244 lahví této whisky. Bohužel je však určená pouze pro Velkou Británii. Cena je 75 £.


Švédská Mackmyra rozšiřuje řadu Moment

Mackmyra Moment Brukswhisky DLX

V edici Moment Collection naleznete ty nejexkluzivnější plnění švédské palírny Mackmyra. Nyní se tato kolekce rozšířila o další whisky.

Mackmyra Moment Brukswhisky DLX vzdává hold whisky Mackmyra Brukswhisky, která je součástí základní řady. Pro výrobu této whisky bylo použitá stejná receptura a kombinace sudů, jako pro její základní sestru. Sudy po bourbonu, po sherry a sudy ze švédského dubu. Jen doba zrání použité whisky se prodloužila až na 14 let. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46,6 %.

Celkem bylo vyrobeno 1 999 lahví této whisky. Tu si již teď můžete koupit, zde na stránkách palírny za 122,49 €.


Krátké zprávy

Nová palírna Ardgowan
Skotský producent whisky Ardgowan si zajistil finance na vybudování nové palírny. Palírna bude stát nedaleko městečka Inverkip, západně od Glasgow. V první fázi se počítá s jedním párem destilačních kotlů, šesti washbacky a roční produkcí 1 milion litrů. Výroba by měla začít v roce 2023.

Writers’ Tears Cask Strength 2021
Irský producent whiskey Walsh Whiskey představil letošní edici whiskey Writers’ Tears Cask Strength. Whiskey je tvořená kombinací třikrát destilované single pot still whiskey a single malt whiskey, které zrály v sudech po bourbonu. Celkem bylo vyrobeno 6 000 lahví a cena je 140 €.

Palírna Lakes a Harvey Nichols
Mladá anglická palírna Lakes vytvořila limitovanou edici pro řetězec obchodních domů Harvey Nichols. Whisky zrála v sudech po bourbonu a následně dozrávala v kombinaci různých sudů. Celkem bylo vyrobeno 306 lahví whisky Lakes Whiskymaker’s Edition – Le Goûter. Cena je 99,50 £.

Peated Finish od Spirit of Yorkshire
Anglická palírna Spirit of Yorkshire představila další whisky z Finishes Series (o předchozí whisky jsme psali zde). Nová Filey Bay Peated Finish zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po neznámé kouřové whisky. Cena láhve je 60 £ a koupit ji můžete třeba zde, na stránkách palírny.

Gordon & MacPhail vydávají nejstarší skotskou whisky
Společnost Gordon & MacPhail v září vydá 80letou whisky. Jedná se o nejstarší lahvovanou skotskou whisky na světě. Vypálena byla 3. února roku 1940 v palírně Glenlivet. V únoru letošního roku se sud číslo 340 stočil a vzniklo 250 karaf. Podrobnosti budou zveřejněny později.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments