Týdeník #18/22 – první whisky z Rumunska

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bruichladdich vydává novou whisky Port Charlotte z řady Cask Exploration Series. Palírny Lagavulin a Caol Ila představily novinky pro Fèis Ìle. Palírna Glen Scotia připravila svou doposud nejstarší whisky. Do světa se vydává první rumunská whisky Carpathian. Nová palírna na Islay už má své jméno. Palírna Glengoyne vydává třetí kapitolu své Legacy Series a Glenmorangie bude vyprávět příběh lesa. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Port Charlotte SC: 01 2012

Port Charlotte SC: 01 2012

Palírna Bruichladdich navázala na loňskou Port Charlotte PAC: 01 2011 (psali jsme zde) a v rámci své řady Cask Exploration Series představila svou nejnovější whisky.

Nová whisky Port Charlotte SC: 01 2012 byla destilovaná v roce 2012. Pro její výrobu byl použitý ječmen vypěstovaný na Islay odrůd Concerto, Publican a Oxbridge. Slad byl nakouřený na 40 ppm. Whisky se skládá ze tří dílů, které 9 let zrály v různých typech sudů.

První část zrála v sudech po sherry a poté dozrávala ve first-fill sudech po víně Sauternes. Druhá část zrála v second-fill sudech po bourbon a poté dozrávala v second-fill sudech po Sauternes. A třetí část zrála v kombinaci first-fill a second-fill sudů po bourbonu a poté dozrávala opět ve first-fill sudech po Sauternes. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 55,2 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Whisky stojí 95£ a už nyní si jí můžete zakoupit zde, na e-shopu palírny Bruichladdich.


Lagavulin a Caol Ila Fèis Ìle 2022

Lagavulin a Caol Ila Fèis Ìle 2022

Společnost Diageo tento týden představila limitované edice ze svých palíren Lagavulin a Caol Ila připravené pro letošní whisky festival Fèis Ìle.

Lagavulin Fèis Ìle 2022 je 12letá whisky, která zrála v refill sudech (typ hogshead) z amerického dubu. Poté dozrávala v nových sudech z amerického dubu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 57,7 % a celkem bylo vyrobeno 6 336 lahví. Cena je 165 £.

Caol Ila Fèis Ìle 2022 je 15letá whisky, která také zrála nejdříve v refill sudech (typ hogshead) z amerického dubu, aby se poté přemístila do sudů nových. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 55,2 % a celkem bylo vyrobeno 3 702 lahví. Cena je 165 £.

Nová whisky Lagavulin bude dostupná od 28. května v palírně nebo na stránce malts.com. Whisky Caol Ila pak bude dostupná o dva dny později.


Glen Scotia 46 Year Old

Glen Scotia 46 Year Old

Na konci dubna jsme psali o nové limitované edici z palírny Glen Scotia, vydané u příležitosti Campbeltown Malts Festival (více zde). Nyní se však podíváme na něco speciálnějšího.

Glen Scotia 46 Year Old je doposud nejstarší single malt whisky z palírny Glen Scotia. Whisky nejdříve 36 let zrála v refill sudech po bourbonu. V roce 2011 se přesunula do first-fill sudů po bourbonu. Poslední 4 roky poté dozrávala v sudech po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,7 %. Ve whisky ucítíte tóny tropického ovoce s nádechem moře.

Celkem jde do prodeje 150 lahví této whisky. Láhve vyrobila společnost Glencairn a cena je 6 750 £.


Carpathian – první whisky z Rumunska

Carpathian

Alexandrion Group, největší rumunský producent alkoholu a vína, představil první rumunskou single malt whisky nazvanou Carpathian. První trojici whisky pak uvede na světové trhy během tour, která začne na World Whisky Day 21. května.

Carpathian Single Malt whisky byla destilovaná v palírně Alexandrion Saber 1789 nedaleko Karpat. Pro její výrobu byl použitý pouze rumunský slad. Na výrobu dohlížel Allan Anderson, který má více jak 30 let zkušeností s výrobou skotské a irské whiskey. Inaugurační trojici tvoří whisky Madeira Cask Finish, Fetească Neagră Cask Finish a Pinot Noir Exclusive. Jedná se tak o první whisky zrající v sudech po rumunských vínech.

Celkem bylo vyrobeno 930 lahví těchto inauguračních whisky. Ke konci roku pak společnost uvede masovější edici (přibližně 10 000 lahví), v rámci které představí 11 různých finišů.


Krátké zprávy

Portintruan

Portintruan bude nová palírna na Islay
Společnost Elixir Distiller odtajnila jméno své palírny, kterou staví na Islay. Palírna se bude jmenovat Portintruan [Port-nah-truan] a bude kombinovat tradiční výrobní postupy s moderní technologií. Hotovo by mělo být začátkem roku 2024 a součástí bude i menší experimentální palírna.

Glengoyne Legacy Chapter Three
Palírna Glengoyne představila třetí a zároveň poslední whisky z řady oslavující osobnosti, které se zasloužili o rozvoj palírny. Poslední kapitola, připomínající Arthura Johna Teddera, byla lahvovaná s obsahem alkoholu 48 % a k dostání je za 69,99 £.

Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Three
Irish Distillers vydávají třetí whiskey (z plánovaných šesti) z řady plnění z původní palírny Old Midleton, která svou činnost ukončila v roce 1975. Whiskey tvoří dva sudy single pot still whiskey (po sherry a po bourbonu) z roku 1973. Celkem bylo vyrobeno 97 lahví této unikátní whiskey s cenovkou 45 000€.

Alan Winchester opouští Glenlivet
Dlouholetý master distiller palírny Glenlivet zřejmě opouští palírnu. Na jeho LinkedIn profilu se objevila informace, že od května nastoupil jako poradce v palírně Cabrach. Co se mi podařilo nalézt, mělo by se jednat o palírnu, která vyroste ve Speyside.

Tomatin slaví výročí
V červnu letošního roku oslaví palírna Tomatin 125 let od svého založení. Při této příležitosti palírna představila speciální krabici své 12leté whisky, která je dostupná po celém světě.

Glenmorangie A Tale of the Forest

Glenmorangie A Tale of the Forest
Palírna Glenmorangie si v USA nechala schválit label, který ukazuje pravděpodobného pokračovatele whisky Glenmorangie A Tale of Cake (recenze zde) a Glenmorangie A Tale of Winter (recenze zde). Nová whisky bude vyprávět příběh lesa a pro její výrobu bude použitý slad, pro jehož sušení se použily i lesní rostliny. No nechejme se překvapit.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments