Whisky týdeník 14/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Ardbeg představila novou limitovanou whisky Ardbeg Scorch. Palírna Kilchoman vydává letošní Fèis Ìle Release. Bruichladdich rozšiřuje svou řadu Cask Exploration a palírna Glenmorangie připravila whisky určenou pro koktejly. A nakonec tu ještě máme pár krátkých zpráv.

Nový Ardbeg Scorch

Ardbeg Scorch

Každý rok vydává palírna Ardbeg limitovanou whisky u příležitosti Ardbeg Day (letos sobota 5. června), který se koná v rámci festivalu Fèis Ìle. Po edici z minulého roku nazvanou Ardbeg BlaaacK (psal jsem zde), přichází Ardbeg Scorch.

Nová whisky Ardbeg Scorch je NAS whisky, která zrála v silně vypálených sudech po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky ucítíte tóny ohořelého dubu, grilovaného jídla a lékořice.

Whisky jde do prodeje 25. května a cena je 100£. Jako každý rok i letos se můžeme těšit na speciální verzi pro Ardbeg Committee. Ta bude mít vyšší obsah alkoholu a bude dostupná pouze pro členy klubu Ardbeg Committee. Pro německé členy by whisky měla vyjít  29. dubna.


Kilchoman Fèis Ìle release

Kilchoman 2021 Fèis Ìle Release

Svou speciální festivalovou edici představila i palírna Kilchoman. Spolu s ní si na 3. června připravila řadu on-line degustací a rozhovorů. Přesný časový harmonogram zveřejní později.

Pro whisky Kilchoman 2021 Fèis Ìle Release bylo vybráno 8 sudů. Dva ex-sherry butty (2011) a šest ex-bourbon barrelů (2012). Ty byly naplněny destilátem z nakouřeného ječmene (20 ppm) odrůd Optic a Publican, vypěstovaných na Islay. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,3%.

Celkem bylo vyrobeno 2 832 lahví této whisky. Cena za láhev je 99,96£.


Nová whisky Port Charlotte

Port Charlotte PAC: 01 2011

I naše třetí dnešní novinka je z Islay. Palírna Bruichladdich představila nový přírůstek do řady Cask Exploration Series. Po loňské whisky Port Charlotte OLC (psal jsem zde), přichází nová Port Charlotte PAC.

Port Charlotte PAC: 01 2011 byla destilovaná v listopadu roku 2011. Pro výrobu této whisky byly použity dva destiláty. První zrál šest let ve first-fill sudech po bourbonu a poté dva roky ve first-fill sudech po červeném víně z francouzské oblasti Pauillac. Druhý strávil sedm let v sudech po bourbonu a po zbytek zrání zůstal v second-fill sudech po červeném víně z francouzské oblasti Pauillac. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,1%.

Whisky si už nyní můžete objednat na stránkách palírny Bruichladdich. Cena je 90£. Jak je to s posláním do České republiky ale netuším.


Nová X od Glenmorangie

X by Glenmorangie

Palírna Glenmorangie se nebojí zkoušet nové věci. Nyní se palírna spojila s nejlepšími barmany a vytvořila whisky, zrozenou pro míchání a koktejly.

Nová whisky X by Glenmorangie je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a nových vypálených sudech. Lahvována byla s obsahem alkoholu 40%. Ve whisky ucítíte tóny hrušek, vanilky, zimolezu a čokoládového fondánu.

Whisky bude dostupná od 1. května. Cena bude 30£.


Krátké zprávy

Compass Box přejmenoval své whisky
Producent míchané whisky Compass Box přejmenoval své whisky Great King Street Artist‘s  Blend (nyní  Artist Blend) a Great King Street Glasgow Blend (nyní Glasgow Blend). Spolu s touto změnou představil i jejich nové etikety

Nový český podcast o whisky
Na českém internetu se objevil nový český podest o whisky Whisky Essence. V tomto podcastu zpovídá Jiří Šinogl známé osobnosti ze světa whisky. Do první epizody si pozval Petra Křenka. V druhé epizodě, která bude ve čtvrtek 29.4. (událost zde), pak vyzpovídá Václava Routa.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mort
3 let před

Super díky