Recenze whisky Isle of Raasay Hebridean R-02

Palírna Isle of Raasay byla založena v roce 2017. Je to jediná palírna, kterou najdete na stejnojmenném ostrově, hned vedle ostrova Skye. Palírna produkuje nakouřený i nenakouřený destilát a na první pohled zaujme netradičním designem lahví, zobrazujícím nerosty a zkameněliny z ostrova Raasay. V listopadu roku 2020 palírna představila svou inaugurační whisky (psali jsme zde). Lehce kouřová whisky zrála dva roky ve first-fill sudu po bourbonu a další rok v sudech po červeném víně z Bordeaux.

První základní plnění, Isle of Raasay Hebridean, vydala palírna v červnu roku 2021. Whisky tvoří kouřový a nekouřový destilát, který každý zrál ve třech typech sudů. Použity byly nové sudy z dubu chinkapin, sudy po červeném víně z Bordeaux a first-fill sudy po žitné whiskey z palírny Woodford. My se v dnešní recenzi podíváme na druhou edici této whisky, která vyšla v září roku 2021. Pro výrobu whisky byl použit ječmen odrůdy Concerto a slad byl nakouřený na 48–52 ppm. Destilovaná byla v období od listopadu 2017 do února 2018. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,4 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Isle of Raasay Hebridean R-02

Whisky: Isle of Raasay Hebridean R-02 (Whiskybase)
Palírna: Isle of Raasay
Region: Highlands (Raasay)
Věk: NAS
Síla: 46,4 %
Sudy: virgin chinkapin, ex-rye & ex-red wine
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: new make, slad, ovoce, lehký kouř
Chuť: sladká, s náznaky kouře a hořké čokolády
Dozvuk: střední, lehce kouřový

Hodnocení: 79 % (jak hodnotím)


Tři roky je bezesporu dlouhá doba. Pro začínající palírnu to však může být doba téměř nekonečná. Není proto divu, že palírny svou první whisky vydávají nedlouho po uplynutí této doby. Ono se ani není čemu divit, současné inaugurační šílenství k tomu přímo vybízí. Nakonec se tak zdá, že jsou spokojení všichni. Palírna má uspokojivé cash flow, sběratelé zajímavé láhve a „investoři“ budou moci, až si za pár let palírna udělá jméno, zaplatit dětem školu. Já osobně většinu těchto lahví ignoruji, za ty peníze obvykle nestojí. Když však mám možnost produkci nějaké nové palírny ochutnat, rád ji využiji.

První, co jsem z čerstvě nalité sklenky cítil, byl new make. Sladové a ovocné tóny zde byly opravdu silné. První dojem nic moc. Když jsem whisky nechal trochu odvětrat, sladové tóny ustoupily trochu do pozadí. Ucítil jsem lehký kouř a náznak vína spolu s vyzrálým sýrem. V chuti nebyla mladost tolik znát, občas ale vyplula na povrch, kde se doplnila s trochou kouře a sladkosti. V dozvuku pak kouř začal trochu hořknout.

Na ochutnání whisky z palírny Isle of Raasay jsem se dlouho těšil. Neubránil jsem se proto zklamání. Mladý věk whisky je hodně znát. Je sice už obroušená, tóny new makeu tam jsou však stále zřetelné a mně vadily. Je tam slibný přístup do budoucna? Asi ano. Ochutnám v nejbližší době další whisky z této palírny? Spíše ne. Počkám pár let a pak to zkusím znova. A co si o této whisky myslíte vy? Podělte se v komentářích.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 4 Hodnocení: 4.3]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments