Whisky týdeník 43/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Mladá skotská palírna z ostrova Raasay vydává svou inaugurační whisky. To palírna Glenfarclas připravila limitovanou edici své 60leté whisky. Irská whiskey Blue Spot doplňuje tuto legendární edici. Další inaugurační whisky představila anglická palírna Copper Rivet. Palírna Glengoyne vydává svou dosud nejstarší whisky a palírna GlenDronach představila již 18. edici single cask whisky.

Inaugurační whisky z ostrova Raasay

The Isle of Raasay Single Malt - Inaugural Release 2020

Palírna Isle of Raasay, první a jediná palírna na stejnojmenném skotském ostrově, byla založena v roce 2017. Nyní, po třech letech, vydává svou první single malt whisky.

Whisky The Isle of Raasay Single Malt – Inaugural Release 2020 zrála ve first-fill sudech po Tennessee whiskey a poté dozrávala v sudech po červeném víně z Bordeaux. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 52%. Není barvená ani filtrovaná za studena. Láhev s neobvyklým designem znázorňuje kameny a fosílie z ostrova Raasay.

Celkem bylo vytvořeno 7 500 lahví této inaugurační whisky. Cena je 99£. Dostupnost nové whisky je však teď složitější. Zájemci si měli možnost láhev předobjednat už koncem minulého roku (psal jsem zde). Nyní je whisky v e-shopu palírny nedostupná. Podle určitých informací však do předprodeje neměly jít všechny láhve. Může se tedy stát, že se ještě nějaké objeví.


60letá whisky z palírny Glenfarclas

Glenfarclas 60 Year Old

Není to tak dávno, co palírna Glenfarclas představila svou dosud nejstarší whisky (psal jsem zde). Nyní tato známá palírna ze Speyside představila novou limitovanou edici 60leté whisky. Je tedy vidět, že tato palírna nemá o zásoby staré whisky nouzi.

Glenfarclas 60 Year Old je single cask whisky destilovaná 2. června roku 1959. Od té doby zrála v sudu (typ hogshead) po sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40,2%.

Rok 1959 byl pro palírnu Glenfarclas významným milníkem. Dostavěla se nová farma v sousedství palírny a začal se budovat nový still house, který zvýšil počet destilačních kotlů na čtyři. Díky tomu se palírně podařilo zdvojnásobit svou produkci.

Celkem bylo vyrobeno 105 lahví této speciální whisky. Ručně vyráběnou karafu whisky v boxu z anglického dubu s motivem červených dveří v palírně Glenfarclas můžete mít za 19 500£.


Znovuoživená řada irské whiskey je kompletní

Blue Spot 7 Year Old Cask Strength

Historie legendární edice Spot Irish je jistě známa všem fanouškům irské whiskey. Společnost Irish Distillers se před lety spojila s obchodníkem s alkoholem Mitchell & Sons a rozhodla se tuto edici znovu oživit. Teď přichází poslední Blue Spot, který se postaví po bok plněním Yellow, Green a Red Spot. Edice je tak po více než 50 letech kompletní.

Blue Spot 7 Year Old Cask Strength je 7letá whiskey vytvořená ze single pot still whiskey zrajících v sudech po bourbonu, vínu Madeira a po sherry Oloroso. Dále v sobě obsahuje whiskey ve stáří 7 – 20 let. Lahvovaná je v sudové síle s obsahem alkoholu 58,7% a není filtrovaná za studena.

První várku této whiskey tvoří 20 000 lahví. Cena je 72£.


První whisky z anglické palírny Copper Rivet

Masthouse Single Malt

Mladá anglická palírna Copper Rivet byla v hrabství Kent založena v roce 2016. O rok později začala s výrobou své single malt whisky Masthouse. Nyní se blíží její první vydání.

Masthouse Single Malt whisky zrála v sudech po bourbonu a v nových sudech z amerického dubu bílého. Pro její výrobu byl použitý speciální slad Belgravia z nedalekého ostrova Sheppey. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 45%. Ve whisky ucítíte tóny zelených jablek, zázvorových sušenek a tropického ovoce.

Limitovanou whisky si můžete předobjednat zde, na stránkách palírny Copper Rivet. Cena je 45£ za 500 ml láhev.


Nejstarší whisky z palírny Glengoyne

Název palírny Glengoyne je odvozen z názvu Glen of the Wild Geese, což znamená Údolí divokých hus. A právě pár hus má palírna i ve svém znaku. Migrující husa je pak také vygravírovaná na křišťálové karafě, ve které naleznete dosud nejstarší whisky z této palírny.

Glengoyne 50 Year Old

Nová whisky Glengoyne 50 Year Old byla destilovaná v 70. letech minulého století. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 45,8%. Ve whisky ucítíte tóny vlašských ořechů, sladkého dýmkového koření a červených jablek.

Celkem bylo vytvořeno 150 karaf této whisky. Whisky dostanete v krásné dřevěné krabici, jejíž součástí je i 25 ml vzorek této whisky a kniha. Cena je 22 500£. Whisky se stane součástí řady Fine and Rare, kde doplní stávající 25letou a 30letou whisky.

Jednu karafu pak palírna věnovala do loterie pro rodiny či skupiny přátel, kteří tak mají šanci tuto speciální whisky vyhrát. Přihlásit se do loterie můžete zde, na stránkách palírny Glengoyne do 14. prosince.


Single cask edice z palírny GlenDronach

Palírna GlenDronach přestavila již své 18. vydání edice single cask whisky. Letošní vydání se skládá z 18 plnění destilovaných v letech 1990 až 2009 a lahvovaných v sudové síle s obsahem alkoholu 48% až 61,9%. Všechny sudy vlastnoručně vybírala Dr. Rachel Barrie, Master Blender palírny GlenDronach.

GlenDronach

Všechny vybrané whisky zrály v sudu po portském či po sherry. Hlavními hvězdami této edice jsou dvě 30leté whisky z roku 1990 a jedna 27letá whisky zrající v sudu po portském z roku 1992. Whisky nejsou barvené ani filtrované za studena. Na trhu se objeví v průběhu listopadu s cenami od 97£ do 861£.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Totek
3 let před

To myslíte vážně?
Všechny vybrané whisky zráli v sudu po portském či po sherry …..

To se dá považovat za útok.

Admin
3 let před

Jestli narážíte na tu trestuhodnou hrubku, tak už je opravena.

Petr Totek
3 let před

Děkuji.
Mír byl obnoven.