Osobnosti světa whisky – Michael Jackson

Co se vám vybaví při jméně Michael Jackson? Pokud si v první řadě vzpomenete na známého novináře a spisovatele, gratuluji vám, jste opravdoví fanoušci whisky. A pro vás, co si teď broukáte melodii Smooth Criminal a netušíte, že existoval i jiný Michael Jackson, mám skvělou zprávu. Na následujících řádcích se dozvíte životní příběh muže, který zanechal výraznou stopu ve světě whisky.

První kroky

Michael Jackson

A vezmeme to pěkně od začátku. Michael Jackson se narodil 27. března 1942 v městečku Wetherby na severu Anglie. Jeho kořeny však sahají až do židovské komunity v Litvě, odkud přišel jeho dědeček, který se v Anglii usadil ještě se jménem Jakowitz. V poválečných letech se rodina přestěhovala do nedalekého Leedsu. Nebyly to lehké časy. Už v šestnácti letech opustil mladý Michael školu, aby pomohl rodičům s rodinným rozpočtem. Tak začala jeho kariéra novináře.

Prošel několika novinami v Edinburghu a v Londýně. Časem se stále více a více zajímal o pivní kulturu. Chtěl lidem ukázat rozmanitost a bohatost pivního světa. Poprvé se do obecného povědomí výrazně zapsal v roce 1977 knihou The World Guide To Beer. Po úspěchu této knihy se psaní o pivu začal věnovat na plný úvazek. Právě on se zasloužil o obnovení zájmu o pivo v 70. letech a napomohl i moderní definici pivních stylů. Mezi další významné počiny patří televizní série The Beer Hunter, která se vysílala v 15 zemích světa.

Ve světě whisky

Co nás ale asi zajímá nejvíce je spojení Michael Jackson a whisky. Nedlouho poté, co rozvířil stojaté vody pivního světa, zaměřil Michael svou pozornost na whisky, která má s pivem dost společného. Postupem času se stal jedním z nejvlivnějších a nejvýznamnějších moderních autorů věnujících se whisky. Stal se také významným recenzentem. Whisky hodnotil na stupnici 0 – 100 bodů. 75 bodů pak pro něj byla hranice, kdy whisky stála za pozornost.

Michael Jackson

V roce 1989 vyšla jeho nejznámější kniha s tématikou whisky, Michael Jackson’s Malt Whisky Companion. V tomto obsáhlém průvodci světem sladové whisky naleznete porovnání více jak 1 000 whisky a také popis různých oblastí a rozdílů mezi nimi. Kniha se dočkala již sedmé edice a jedná se o nejprodávanější knihu na téma sladové whisky na světě. Mezi jeho další knihy patří Scotland and its Whiskies, Michael Jackson’s complete guide to Single Malt Scotch nebo kniha s jednoduchým názvem Whisky. Stále také zůstával novinářem a jeho články se objevovaly v celé řadě známých časopisů a novin.

Michael Jackson za svou novinářskou kariéru nasbíral celou řadu cen. Jednou z nejvýznamnějších je jeho titul Master of Quiach. Tato skotská společnost do svých řad přijímá členy, kteří se výrazně zasloužili o výrobu či propagaci skotské whisky. Tito členové mají titul Keeper of Quiach. Z nejlepší z nich se pak stanou mistři.

V prosinci roku 2006 vyšlo najevo, že oblíbený autor trpí Parkinsonovou nemocí. Svou nemoc 10 let tajil a přiznal ji až poté, co se jeho příznaky začaly podobat opilosti. Nakonec mu však bylo osudné jeho srdce. Michael Jackson zemřel 30. srpna 2007. Příčinou úmrtí byl infarkt. Bylo mu 65 let. Zanechal za sebou celou řadu knih, kterých se prodalo více jak 3 miliony výtisků a byly přeloženy do 18 jazyků.

Michael už žádnou novou whisky neochutná, my ale můžeme skrz jeho články a recenze dál objevovat svět whisky. A k tomu si můžeme pustit písničku od jeho méně známého jmenovce. Ať vám stále hraje v hlavě tak jako mě.

Michael Jackson – Smooth Criminal


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra
3 let před

Pěkný článek, ocenil bych větší hloubku u takového medailonku. Pro zajímavost, myslím že MJ dával 50 bodů, už za to že byla whisky vyrobena.