Whisky týdeník 3/2022

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenDronach vydává svou doposud nejstarší whisky. Řada Cù Bòcan Creation se rozšíří o nové dvě stáčení. Palírna Lochlea konečně vydala svou inaugurační whisky. Nová palírna Cairn oznámila jméno svého master distillera a Johnnie Walker slaví čínský Nový rok.

GlenDronach 50 Year Old

GlenDronach 50 Year Old

Rachel Barrie nastoupila na pozici master blendera palírny GlenDronach po Billy Walkerovi. Není se proto čemu divit, když se musí vyrovnávat se srovnáváním a kritikou části fanoušků této palírny. Zda je kritika oprávněná či nikoliv nemohu posoudit. Až na jednu vypitou láhev se s touto palírnou nějak míjíme. A mám takový pocit, že ani tuto novinku jen tak neochutnám. Jedná se totiž o nejstarší plnění, které tato palírna dosud vydala.

Nová whisky GlenDronach 50 Year Old byla destilovaná v roce 1971. Zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 43,8 %. Whisky nabídne tóny zralých třešní, švestek, tabáku či pomeranče. To vše v ručně číslované láhvi uložené v koženém boxu.

Celkem bylo stočeno pouhých 198 lahví této whisky. Jedna může být vaše za 20 000 £. Láhev číslo 1 se v prosinci vydražila na dobročinné aukci za 40 000 £.


Cù Bòcan Creation Series

Cù Bòcan je kouřová whisky z palírny Tomatin. Poprvé spatřila světlo světa v roce 2013. O šest let později pak byla představena whisky Cù Bòcan Signature a dvě whisky z nové řady Creation (psali jsme zde). V těchto dnech palírna představila dvě limitované whisky, které Creation Series rozšíří.

Cù Bòcan Creation Series

Whisky Cù Bòcan Creation #3 zrála v kombinaci sudů po víně Cabernet Sauvignon a po žitné whisky ze Severní Ameriky. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky naleznete tóny růžové vody, fíků, exotického koření a jahod.

Whisky Cù Bòcan Creation #4 zrála v kombinaci sudů po portském a koňaku. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a nabídne vám tóny švestkového džemu, grilované broskve nebo skořice.

Od každé whisky bylo vyrobeno 4 200 lahví. Dostupné budou v průběhu tohoto měsíce za cenu 60 £.


Krátké zprávy

Lochlea First Release
Odkládaná inaugurační whisky z mladé palírny Lochlea se konečně vydala do světa. Stalo se tak 25. ledna. V tento den se ve Skotsku připomíná život a dílo Roberta Burnse, jednoho z nejvýznamnějších skotských básníků, který na farmě, kde se teď nachází palírna Lochlea, strávil několik let svého života. Více informací o této whisky se můžete dočíst v jednom ze starších Whisky týdeníků – konkrétně zde.

Distillery manager palírny Cairn
Cairn je nová palírna, kterou v národní parku Cairngorms (Speyside) staví společnost Gordon & MacPhail. Otevřena by měla být tento rok a stane se tak druhou palírnou společnosti (první je palírna Benromach). Minulý týden pak bylo oznámeno, že distiller managerem palírny Cairn se stane Mhairi Winters.

Johnnie Walker představil nový design
Začátek čínského nového roku se blíží, a tak se společnost Diageo spojila s umělcem Shan Jiangem a společně vytvořili nový limitovaný design whisky Johnnie Walker Blue Label. Spolu s touto whisky se nového designu dočkaly i whisky John Walker & Sons King George V a John Walker & Sons XR 21.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments