Whisky týdeník 2/2022

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Ardbeg představila první letošní limitovanou edici Ardbeg Fermutation. Mladá irská palírna Lough Ree vydává svou první irskou míchanou whisky a nezávislá stáčírna Wemyss Malts připravila limitovanou blended malt whisky Smoky Shores.

Ardbeg Fermutation

Ardbeg Fermutation

Jedna věc se palírně Ardbeg nedá upřít. Marketingovou vatu, která v dnešní době obaluje téměř každou limitovanou edici, dokáže podat celkem zábavně. V příběhu nové limitované edice se tak vracíme do roku 2007, kdy rozbitý bojler ohrožoval samotnou existenci obsahu šesti kvasných kádí, ve kterých zrovna probíhá fermentace. Nic nemohlo zastavit fermentaci dříve, než se dostane do bodu, odkud není návratu. Tu však začala invaze a z nebe se snesly tisíce malých bytostí. Drahocenná tekutina byla zachráněna a nová limitovaná edice byla na světě.

A teď nějaká fakta. Nová 13letá whisky Ardbeg Fermutation je výsledkem neobvykle dlouhé doby kvašení, při které se obsah alkoholu zvýšil na takovou úroveň, že začala být škodlivá pro použité kvasinky. Ke slovu se tak dostaly mléčné kvasinky, nacházející se v okolním prostředí a ve dřevě kvasných kádí a proběhlo mléčné kvašení. Díky tomu by měl výsledný destilát získat více ovocných tónů. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 49,4 %.

Nová whisky je určená pouze pro členy Ardbeg Committee. Cena ještě není známa. Pro německé členy Committee půjde whisky do prodeje 8.2.


Bart’s Blended Irish Whiskey

Bart’s Blended Irish Whiskey

První whiskey vyrobená v mladé irské palírně Lough Ree zatím zraje v sudech. Palírna však nezahálí a vylepšuje si cash flow nezávislým stáčením irských whiskey. Vedle řady Bridge whiskey, v rámci které produkují single cask plnění z jiných irských palíren, nyní vydávají svou první míchanou irskou whiskey.

Bart’s Blended Irish Whiskey je tvořená kombinací irských obilných, pot still a sladových whisky, které dozrávaly v sudech po žitné a sherry Oloroso. Whiskey pojmenovaná po zesnulém otci zakladatelů palírny. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whiskey ucítíte tóny opečených marshmallow, hrušek či skořice.

Whiskey je nyní dostupná zde, v e-shopu palírny Lough Ree. Cena je 46 €.


Krátké zprávy

Wemyss Malts Smoky Shores
Společnost Wemyss Malts vydává novou limitovanou blended malt whisky Smoky Shores. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 % a celkem bylo vyrobeno 5 526 lahví. Cena je 60 £.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lukas
2 let před

U Ardbegu by mela byt cena 180€.