Recenze whisky Dalmore Cigar Malt Reserve

Palírna Dalmore byla založena roku 1839 a whisky Dalmore se stala jednou z prvních single malt whisky, které se exportovaly do celého světa. Dokonce to byla první single malt whisky dovážená do Austrálie. Palírnu Dalmore charakterizují dvě věci. Tou první je hlava jelena, která zdobí každou její láhev. Podle pověsti ji získal klan Mackenzieů v roce 1263 kdy krále Alexandera III. zachránili před rozzuřeným jelenem. Druhou a důležitější věcí je postava master blendera, legendárního Richarda Patersona, který posledních 50 let určoval tvář whisky Dalmore a je jednou z nejvýraznějších postav skotského whisky průmyslu.

V základní řadě palírny najdete whisky s udáním věku (12, 15, 18 a 25 let) a také řadu NAS whisky. Jednou z nich je whisky Dalmore Cigar Malt Reserve, na kterou se podíváme v dnešní recenzi. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu (20 %), sherry Oloroso (70 %) a vínu Cabernet Sauvignon (10 %) a údajně jí tvoří whisky ve stáří 10 až 14 let. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 44 %.


Dalmore Cigar Malt Reserve
Dalmore Cigar Malt Reserve

Whisky: Dalmore Cigar Malt Reserve (Whiskybase)
Palírna: Dalmore
Region: Highlands
Věk: NAS
Síla: 44%
Sudy: ex-bourbon, ex-sherry a ex-red vine
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: švestková povidla, tabák, karamel, fíky, grep
Chuť: kořenitá, kouřovější s tóny hořké čokolády
Dozvuk: delší, lehce nahořklý

Hodnocení: 84 % (jak hodnotím)


Jak už název napovídá, tato whisky má být ideální parťák k popíjení u doutníku. Ostatně sám Richard Paterson je jejich velkým milovníkem. Mě by doma vyhodili, kdybych si k recenzi zapálil doutník, tudíž jsem neměl možnost toto párování vyzkoušet. Nechť si tedy fanoušci doutníků přičtou k hodnocení pár bodů navíc. A teď už k samotné whisky.

Ve vůni je jemná a zpočátku jsem v ní marně hledal nějaké výraznější tóny. Postupně se začala otevírat. Švestková povidla vystřídaly tóny tabáku, následované karamelem a fíky. Celkově byla příjemná, ale nijak výrazně nezaujala. Po napití se chuť zdála dosti řídká, během chvilky se však whisky rozjela a mě překvapila celkem výrazná kouřová chuť. V dozvuku se ale objevila hořkost. Lehká, ale narušila jinak dobrý dojem z whisky.

Z mého pohledu byla nejsilnější vlastností whisky Dalmore Cigar Malt Reserve její chuť, která mě velmi bavila svým vývojem. Ve vůni ale výrazně nezaujala a v dozvuku mi vadily nahořklé tóny. Jsem tedy na vážkách, jestli tuto whisky doporučit či ne. Za ochutnání rozhodně stojí, s koupí láhve bych však váhal. Docela by mě ale zajímalo, zda jste ji měl někdo možnost ochutnat spolu s doutníkem. Pokud ano, určitě se s námi podělte v komentáři.


Čtěte více:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments