Skotské palírny #11 – Dalmore [dal•moor]

Palírna Dalmore byla na Skotské vysočině založena roku 1839. Roku 1891 ji pak koupili bratři Mackenziovi, kteří ji od roku 1867 měli pronajatou. V jejich majetku pak palírna zůstala celých sto let.


Palírna Dalmore

Oblast: Highlands
Založena: 1839
Majitel: Whyte & Mackay Ltd.
Kapacita: 4,3 mil. litrů
Web: https://www.thedalmore.com


V druhé polovině 19. století se whisky Dalmore stala jednou z prvních single malt whisky exportovaných do celého světa. Dokonce to byla první single malt vyvážená do Austrálie. Koncem První světové války byla palírna zrekvírována Královským loďstvem a sloužila jako výrobna min. Během této doby byly sudy přesunuty do bezpečí sousedních palíren. Výroba whisky se do palírny vrátila v roce 1920. V roce 1960 se Dalmore spojila s Whyte & Mackay a stala se srdcem jejich stejnojmenné míchané whisky. Dále se také věnovala rozvoji své single malt whisky.

Whisky Dalmore je snadno rozlišitelná díky hlavě jelena zdobící každou láhev z této palírny. Podle legendy sahá historie toho znaku až do roku 1263 kdy klan Mackenzieů zachránil krále Alexandera III. před rozzuřeným jelenem. Vděčný král pak udělil klanu právo nosit ve znaku hlavu dvanácteráka.


Skotské palírny


Palírna leží nedaleko rušné silnice A9, což z ní činí snadno dostupný turistický cíl. A právě proto v palírně právě probíhá velká renovace návštěvnického centra, které ve výsledku zdvojnásobí svou velikost a bude chtít přilákat více než součastných 12 000 turistů.

The Principal Collection, základní řadu palírny, tvoří whisky 12letá, 15letá, 18letá, 25letá a whisky bez udání věku Cigar Malt Reserve, 1263 King Alexander III. a novinka z roku 2018 whisky Port Wood Reserve.

Na podzim roku 2019 se změnila řada pro bezcelní zóny. Původní čtveřici tak v nabíce duty free obchodů nahradila trojice whisky The Trio, The Quartet a The Quintet.

Palírna Dalmore
Palírna Dalmore

Pro příští díl zůstaneme na Skotské vysočině a podíváme se do do palírny Glenmorangie.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.