Whisky týdeník 31/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Společnost Gordon & MacPhail vydává nejstarší single malt whisky. Palírna Balvenie přidává novou whisky do své řady Stories. Irská palírna Teeling připravila novou single grain whiskey. Palírna Aber Falls z Walesu představila novou whisky. Tomatin završuje French Collection a objevili se první informace o nové whisky Ardbeg Ardcore. Nakonec je tu pár krátkých zpráv.

Gordon & MacPhail Generations 80 Year Old

Gordon & MacPhail Generations 80 Year Old

Začátkem léta se objevila informace, že společnost Gordon & MacPhail vydá nejstarší single malt whisky na světě (psali jsme zde). Nyní přišel čas, kdy se tato výjimečná whisky dostává do prodeje.

Whisky Gordon & MacPhail Generations 80 Year Old byla destilovaná v roce 1940 v palírně Glenlivet. V té době měla palírna vlastní sladovnu a whisky se destilovala na dvou párech kotlů ohřívaných uhlím. Sud, ve kterém whisky dlouhé roky zrála, má za sebou dlouhou historii. Dub, jehož dřevo bylo pro výrobu sudu použito, byl pokácen za vlády královny Viktorie. Nejdříve byl naplněn lisovanou grepovou šťávou, mladým fortifikovaným vínem a nakonec v něm zrálo sherry. Poté co jej společnost Williams & Humbert převezla do Anglie, byl vyprázdněn a sherry prodáno jako Williams & Humbert Oloroso Sherry. Z tohoto sudu bylo nyní stočeno 250 karaf, které vyrobila společnost Glencairn Crystal. Cena nebyla zveřejněna, dostanete ji na požádání u společnosti Gordon & MacPhail.

Řada Generations se představila v roce 2010. Najdete zde whisky Mortlach 70 year old 1938 (2010), Glenlivet 70 year old 1940 (2011 & 2012) a Mortlach 75 year old 1939 (released 2015).


Nový příběh z palírny Balvenie

Balvenie The Second Red Rose

V roce 2019 představila palírna Balvenie novou edici nazvanou Stories. V této edici vycházejí whisky inspirované příběhy této známé palírny. První whisky z této edice pak byly The Sweet Toast of American Oak, The Week of Peat a A Day of Dark Barley (psali jsme zde). O rok později vyšla whisky The Edge of Burnhead Wood (psali jsme zde). Nyní palírna Balvenie vydává nejnovější whisky z této řady.

Nová whisky Balvenie The Second Red Rose je 21letá whisky, která dozrávala v sudech po australském vínu Shiraz. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,1 %. Volně navazuje na whisky Balvenie Red Rose z roku 2008. Tato 16letá whisky dozrávala v sudech po portském a byla dostupná pouze v palírně. Inspirací pro tyto whisky byla vzácná a cenná rudá růže, kterou jistá Margaret Douglas každý rok posílala králi Jamesovi II. jako nájem za hrad Balvenie. Právě on totiž hrad vlastnil po smrti jejího manžela a díky tomuto “nájmu” zde mohla stále bydlet.

Whisky se do prodeje dostane v průběhu září. Edice Stories by v budoucnu měla pokračovat 42letou whisky The Tale of the Dog.


Single grain z palírny Teeling

Teeling 13 Year Old Irish Single Grain

Irská palírna Teeling představila v létě novou 32letou whiskey z edice Vintage Reserve Collection (psali jsme zde). Nyní palírna představila novou obilnou whiskey, která navazuje na oceňovanou whiskey představenou v roce 2013.

Teeling 13 Year Old Irish Single Grain je třikrát destilovaná whiskey, pro jejíž výrobu byla použita převážně kukuřice. Whiskey zrála 9 let v sudech po bourbonu a poslední 4 roky dozrávala v sudech po červeném vínu z Bordeaux. Jedná se tak o nejstarší single grain whiskey z této palírny. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %. Najdete v ní tóny růžové vody, zralých třešní a skořice.

Whiskey do obchodů dostane v průběhu tohoto měsíce. Cena bude 85 €.


Nová whisky z palírny Aber Falls

Aber Falls Single Malt

V květnu letošního roku vydala velšská palírna Aber Falls svou inaugurační whisky (psali jsme zde). Whisky se vyprodala za 40 minut a byla to první whisky, která se po více než století v severním Walesu vypálila. Nyní palírna Aber Falls představila svou další whisky.

Aber Falls Single Malt je 3letá whisky, která byla destilovaná v kombinaci měděných a nerezových kotlů. Byla vyrobena pouze z ječmene vypěstovaného ve Walesu a pro její zrání se použily sudy po sherry Oloroso a Pedro Ximénez, sudy po bourbonu a nové dubové sudy. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Ve whisky ucítíte sladké ovoce s náznakem hřebíčku.

Whisky je dostupná v řetězci obchodů Tesco po celém Walesu a na e-shopu Master of Malt. Dostupná by měla být i zde, na e-shopu palírny Aber Falls. Cena je 26 £.


Krátké zprávy

Tomatin Cognac Edition
Na jaře letošního roku představila palírna Tomatin řadu French Collection (psali jsme zde). První tři whisky z této edice vyšly spolu s jejím představením. Na posledního zástupce jsme si však museli počkat až do teď. Nová 12letá whisky Tomatin Cognac Edition byla destilovaná v roce 2008 a dozrávala v sudech po koňaku. Dostupná je od tohoto týdne s cenovkou 65 £.

Johnnie Walker Experience se otevřela
Společnost Diageo otevřela očekávanou Johnnie Walker Experience v Edinburghu na Princes Street. Výstavba zabrala 4,5 roku a je součástí rozsáhlé investice společnosti do rozvoje skotského whisky turismu.  Na návštěvníky zde čeká několik pater věnovaných nejen whisky Johnnie Walker.

Ardbeg Ardcore
Objevily se první informace o každoroční limitované edici palírny Ardbeg, na kterou se příští rok můžeme těšit. Pro výrobu whisky Ardbeg Ardcore byl použit silně opražený, takzvaný čokoládový slad. Opět se můžeme těšit na Comittee verzi s obsahem alkoholu 50,1 % a pak klasickou s obsahem alkoholu 46 %.

Ardbeg Ardcore
Ardbeg Ardcore

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments