Vy a americká whiskey – vyhodnocení dotazníku

Na konci dubna jsme vás požádali o vyplnění krátkého dotazníku, které by nám mohlo pomoci lépe pochopit, jak vnímáte whiskey z USA v kontextu whisky světa, nebo na jaká témata či značky bychom se postupně mohli zaměřit. Po téměř dvou měsících se nám sešly odpovědi od čtyřiceti z vás.

Původně byly v plánu grafy, koláče a různé křivky, ale nakonec si myslím, že k vyhodnocení tyto pomůcky nepotřebujeme. Zaprvé, ne všechna vyplnění byla kompletní a tudíž by byly některé tyto grafy neúplné. A zadruhé bych přeci jen tyto zjednodušující nástroje přenechal politickým pořadům, které běží o víkendu, a námi volení zástupci se v nich mnohdy předhánějí v tom, kdo je má barevnější a větší.

Nuže, pojďte se podívat, co z vyplněných dotazníků vyplynulo nebo co v nich zaznělo nejčastěji (ještě jednou připomínám, že odpovědi, mnohdy neúplné, se k nám dostaly od čtyřiceti lidí).

První část dotazníku se zaměřila na to, jakou pozornost věnujete skotské, irské, japonské, světové a americké whisky. K tomu posloužila vzestupná stupnice od 0 do 10.

Nejlépe, zcela nepřekvapivě, si vedla skotská s průměrnou známkou 8,5 (celkově získala ze 400 možných bodů 340). Ta je bez debat jasně ve středobodu zájmu. Další kategorie se sice umístily sobě na dohled, ale zároveň s velkou ztrátou na skotskou whisky. Jako druhá z tohoto „klání“ vzešla irská se známkou 4,98 (199 bodů), následovaly světové whisky se známkou 4,63 (185 bodů), americká se známkou 4,45 (178 bodů) a až na chvostu a se značným odstupem, pro mě překvapivě, skončila japonská whisky se známkou 3,55 (142 bodů).

Mezi to, co je pro vás při výběru whisky nejvíce důležité, byly nejčastěji uváděny tyto body: poměr cena/výkon, kvalita, chuť, cena, informace o dané whisky, dostupnost nebo zrání. V jednotkách pak byly zmíněny i investiční potenciál, design konkrétního plnění nebo také naše recenze a doporučení. Toho si vážíme a děkujeme.

Druhá část už byla více zaměřená na americkou whiskey.

Příjemně mě překvapilo, že ochota utratit peníze za americkou whiskey je skutečně velká. Z odpovědí totiž jasně vyplynulo, že připlatit si pro vás není problém a tak je pro vás cena nejen do 1400 korun, ale i vyšší, zcela akceptovatelná.

Na americké whiskey vás nejvíce baví chuť (ať už jde o samotnou paletu chutí nebo o chutě nové), informace (ve smyslu doplňování mezer v rámci whisky poznání), historie, výroba, rozmanitost, současný boom a vícekrát také zazněla kategorie rye whiskey nebo použití whiskey z USA v koktejlech.

Naopak to, co vám na whiskey ze Spojených států amerických vadí je její chuťový profil (nádherný důkaz o tom, jak whiskey z USA zkrátka rozděluje), nedostupnost, podobnost, cena nebo to, jaká je nabídka zejména mainstreamových značek.

Mezi značkami, které patří mezi ty nejoblíbenější, byly nejčastěji uváděny Four Roses, Wild Turkey, Maker’s Mark, Woodford Reserve, Michter’s nebo Balcones. Zmíněny byly i značky jako Bulleit, Evan Williams, Eagle Rare, Jack Daniel’s nebo Pappy Van Winkle.

Dotazník zodpovědělo 40 z vás (38 mužů, 2 ženy), přičemž průměrný věk respondenta byl lehounce přes 37 let (nejmladší byly dva osmnáctiletí, nejstarší pak brzy oslaví krásných šedesát).

Co říct závěrem? Jsou věci, které se asi tak trochu čekaly, ale zároveň byly i takové, které, aspoň za sebe, jsem čekal méně nebo vůbec (už úvodní jasné rozdělení pozornosti mě velmi překvapilo, a to i vzhledem k tomu, jak mezi whisky komunitou rezonuje každá maličkost). Zároveň je však třeba přiznat, že ze 40 vyplněných dotazníků nejde dělat velké závěry (facebooková skupina Whisky CZ/SK má téměř 1400 členů).

I tak si ale z těchto informací lze vzít to užitečné a trošku lépe se nasměrovat v tématech, která vám budeme chtít představit. Pořád jde o určitý objem informací a odpovědí.

Všem, kdo si dali čas a dotazník, byť i neúplně, vyplnili, velmi děkuji a doufám, že nám i nadále zachováte přízeň. I o prázdninách vás totiž budeme zásobovat články a novinkami. A možná, že je pro vás nachytáno i něco dalšího…

Cheers!

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš K
2 let před

měl jsem bourbon MC na WF objednaný, ale nějak sem ho prošvih… tešil sem se, hanba mi 🙁 tak snad příště 😉