Troj-recenze Wild Turkey

Před dvěma týdny jsme se podívali na zoubek jedné z nejpopulárnějších palíren whiskey v USA, Wild Turkey Distillery. A slíbili jsme vám, že v následné recenzi nebudeme troškařit a ochutnáme hned trojici vzorků. Sliby se mají plnit a tak spolu nyní ochutnáme tři whiskey z produkce této palírny, které jsou u nás snadno dostupné a to za velmi přitažlivé ceny.

Wild Turkey Rye

První na řadě je žitná Wild Turkey Rye. Pořadí by bylo zřejmě jiné, pokud by se jednalo o žitnou, jež má ve svém názvu i legendární číslo 101, ale protože plnění, které je před námi, tuto číslici postrádá, zařadila se tato žitná hned na začátek recenze. Vystačíme si s číslovkou 81, značící proof tohoto plnění, a minimálně čtyřletou whiskey, která zrála v sudech vypálených na stupeň číslo 4 (alligator char), vezmeme do skleničky.

Aroma vás nenechá na pochybách, mísí se v něm především vanilka a koření. Lehoulince toto dominantní duo rozráží tóny ovoce, ale nemají dostatečnou sílu na to, aby se na nose udržely delší čas. Chuť, na žitnou whiskey tradičně kořeněnou, doplňuje opět výrazně vanilka a také zralé ovoce a snad i náznak ořechů. Středně dlouhý závěr je zcela v režii tónů koření.

Dobrá whiskey, opravdu dobrá. Ale. Jakmile se vám do ruky dostane žitná s číslovkou 101 v názvu, je docela možné, že na tuto žitnou zapomenete. Nechci tím vůbec shazovat její úroveň. Jenže když víte, jak ona žitná sto jednička vypadá, je pak obtížné oprostit se od srovnání těchto dvou whiskey. I proto ji hodnotím 85% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Wild Turkey Rye recenze

Whisky: Wild Turkey Rye
Palírna: Wild Turkey Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny minimálně 4 roky)
ABV: 40,5%
Cena: 0,7l od cca 500 Kč

Barva: světle jantarová
Vůně: dominantní vanilka a koření, lehké tóny ovoce
Chuť: tradičně kořeněná, vanilka, zralé ovoce a ořechy
Dozvuk: středně dlouhý zcela v režii koření

Hodnocení: 85%


Opouštíme rozbouřené vody žitných whiskey a připlouváme do klidnějších bourbonových vod. Nebo že by to nebyla tak úplně pravda? Nebyla! Druhým vzorkem k prozkoumání je Wild Turkey 101 Bourbon.

Wild Turkey 101 Bourbon

Klasika, léty prověřené „něco“, co se v rámci whiskey komunity těší oblibě. Bourbon, jenž také zraje v sudech z amerického bílého dubu vypálených na nejvyšší stupeň, tedy alligator char, zraje 6-8 let a ve svém mashbillu ukrývá 13% žita. Předchází ho jeho pověst právem nebo jde o nafouknutou bublinu?

Vůně je o poznání vrstevnatější, než tomu bylo u žitné. Tóny vanilky, karamelu, koření a ovoce se nádherně prolínají, nádavkem se k nim přidává i dub. Po chvilce se mi na nos poněkud více tlačí ovocná linka a to především pomeranče. Vyrovná se vůni chuť? Vyrovná, naprosto. A dokonce ji i předčí. Lehká kukuřičná sladkost vytváří spolu s tóny koření, ovoce a vanilky poměrně robustní dojem, který vám v ústech zůstává poměrně dlouho. Na 50,5% alkoholu je tato whiskey neskutečně jemná, přitom však bohatá a pokud čekáte plošší zážitek, myslím, že dokáže při prvním doušku velmi překvapit. Středně dlouhý závěr je orámován tóny dubu, koření a jde z mého pohledu vlastně o „nejbolavější“ místo tohoto bourbonu (berte však toto tvrzení s rezervou). Je totiž až příliš jednoduchý a přímý, a i když bych si s whiskey chtěl ještě trochu pohrát a rozjímat nad ní, nedovoluje mi to.

Skvělý, báječný a ve všech směrech uspokojivý doušek whiskey. To, co mi už žitná nedokázala poskytnout, dává tento bourbon doslova po hrstech a nenechává mě vydechnout. Opravdová laskomina, kterou snad nelze odmítnout. Hodnotím ji proto 90% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Wild Turkey 101 Bourbon recenze

Whisky: Wild Turkey 101 Bourbon
Palírna: Wild Turkey Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny 6-8 let)
ABV: 50,5%
Cena: 0,7l od cca 500 Kč

Barva: nazlátlá
Vůně: vrstevnatá s tóny vanilky, karamelu, koření, ovoce a dubu, po chvíli náznak pomerančů
Chuť: kukuřičná sladkost s tóny koření, ovoce a vanilky, robustní a zároveň jemná
Dozvuk: středně dlouhý s tóny dubu a koření

Hodnocení: 90%


A zbývá nám poslední vzoreček, Wild Turkey Rare Breed. Jde o small batch bourbon v sudové síle, který byl poprvé představen v roce 1991, kdy takové bourbony ještě zdaleka nebyly v módě. V rámci výroby jsou zachovány stejné postupy, směs šestiletých, osmiletých a dvanáctiletých krocanů je zde opět krocena v sudech vypálených na stupeň alligator char.

Wild Turkey Rare Breed

Aroma vás okamžitě pohltí a na pár chvil vás nepustí ze svých spárů. Je odlišné od dvou předchozích plnění, přesto si ale dokonale zachovává charakter palírny. Hebké tóny karamelu se mísí s vůní pomerančů, oříšků a koření, dokonale pak do vůně zapadají květinové tóny. Stejně komplexní a jiná je i chuť. Vanilka, pepř, javorový sirup, snad i trochu máty, kůže nebo závan tabákového kouře vytváří velmi vrstevnatou chuť s pořádnou hloubkou a je doslova radost ji postupně rozkrývat. Tomuto dokonalému požitku pak nasazuje korunu dlouho trvající závěr, který je stejně vrstevnatý, jako byla vůně a chuť. Koření je zde jemně potlačeno karamelovou sladkostí a na samotném konci se ještě znovu ozývají tóny tabáku, kůže a pomerančů.

Vynikající bourbon! Pokud jsou mezi námi tací, kterým bourbon pro svůj charakter nechutná, zkuste vzít na milost tuto lahev a poznáte, že není bourbon jako bourbon (což snad, doufám, potvrdí i Honza, se kterým jsme tento bourbon pili při jednom z mála našich společných setkání). Schází vám v americké whiskey vrstevnatost, moment překvapení nebo zkrátka a dobře jen procenta? Pak je to whiskey přesně pro vás. Skutečná dobrota, kterou byste při prozkoumávání amerického světa whiskey neměli minout. Hodnotím ji 94% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Wild Turkey Rare Breed recenze

Whisky: Wild Turkey Rare Breed
Palírna: Wild Turkey Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny 6-12 let)
ABV: 58,4%
Cena: 0,7l od cca 900 Kč

Barva: jantarová
Vůně: hebké tóny karamelu se mísí s vůní pomerančů, oříšků, koření a květin
Chuť: komplexní a vrstevnatá; vanilky, pepř, javorový sirup, máta a tabákový kouř
Dozvuk: dlouhý závěr s tóny koření a karamelu, znovu se ozývá tabák, kůže a pomeranče

Hodnocení: 94%


A krocaní orgie jsou za námi. Aspoň pro tentokrát. Nepochybuji totiž, že si tyto dobroty znovu najdou cestou do mého krku a že se zas a znovu budu opájet jejich vůněmi a chutěmi.

Jimmy a Eddie Russellovi ví a umí. A i když je to poměrně zkratkovité shrnutí jejich řemeslné zručnosti, vystihuje je v mých očích nejlépe. Jejich whiskey zkrátka mají opravdový charakter a pokud si s nimi dáte čas, troufám si tvrdit, že se vám tento charakter vryje pod kůži a budete schopni cokoliv z této palírny identifikovat. Jejich whiskey se chovají výborně na nose, ještě lépe v ústech a když k tomu navíc přidáte až směšně nízkou cenu, nenapadá mě vlastně nic, co bych jim měl vytknout. Snad jen, že rychle mizí z lahví, ale je otázka, čí je to vlastně chyba…

A abych nezapomněl, pokud máte v oblibě nejen whiskey samotnou, ale i koktejly z ní, neuděláte chybu, pokud jako bázi použijete vše z výše ochutnávaného. Tyto whiskey mají silné tělo, které se v koktejlech neztratí a nejen v klasikách jakými jsou Boulevardier nebo Old Fashioned fungují skutečně skvěle.

Závěrem bych rád touto cestou poděkoval Jaroslavu Modlíkovi (brand ambassador a průvodce americkou whiskey) za poskytnutí vzorků a za trpělivé odpovídání na mé veškeré všetečné dotazy.

Cheers!

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 3 Hodnocení: 3.7]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments