Whiskey novinky z USA #16/22

Dva týdny jsou pryč a to znamená, že vám přinášíme další whiskey novinky ze Spojených států amerických. Kromě informací o nových plněních se již tradičně dozvíme i něco ze zákulisí.

Russell’s Reserve Single Rickhouse Camp Nelson C

Russell’s Reserve Single Rickhouse Camp Nelson C

Značka Russell’s Reserve, jež spadá pod krocaní křídla palírny Wild Turkey, vydává nové plnění pojmenované po jednom z jejích skladů.

Bourbon, jenž zrál více než deset let, pochází ze 72 sudů, které ležely ve třetím a čtvrtém patře celkově sedmipatrového skladu Camp Nelson C. Sklad postavený v roce 1946 byl minulý rok vyřazen z provozu. Zároveň jde o první whiskey z limitované série, která bude zkoumat vliv umístění sudů a skladů na výsledný spirit.

Nový bourbon má 56,2% alkoholu a cenovku 250$.


George Dickel Bottled in Bond (Fall 2008)

George Dickel Bottled in Bond (Fall 2008)

Společnost Cascade Hollow Distilling Co., kterou vlastní společnost Diageo, vydává nové bottled in bond plnění své značky George Dickel, s níž jsme již měli tu čest se blíže seznámit.

Pod novým vydáním, které vychází z tradičního mashbillu značky (84% kukuřice, 8% žito, 8% sladový ječmen), je opět jako master distiller podepsána Nicole Austin a ta pro něj vybrala opět whiskey, jejíž destilace proběhla na podzim roku 2008. Opět proto, že ze stejného období pocházela whiskey i pro stejné plnění v roce 2020. A je velmi pravděpodobné, že znovu půjde o povedený kousek, protože plnění vydané před dvěma lety se dočkalo velmi kladného přijetí. Teď je whiskey o dva roky starší.

Nová třináctiletá Tennessee whiskey má 50% alkoholu, cenovku pouze 45$ a k dostání bude napříč Spojenými státy. Kéž by se nějaké lahve zatoulaly přes oceán i k nám…


Krátké zprávy

Filmland Spirits
Společnost Filmland Spirits, založená v roce 2020, vydává svou první várku whiskey, které jsou inspirovány béčkovými retro filmy s roboty a monstry v hlavních rolích. Whiskey pochází z nejrůznějších zdrojů napříč USA, finišování, smíchání a lahvování proběhlo v Kentucky. Úvodní vydání zahrnuje čtyřletý bourbon Moonlight Mayhem! (47% alkoholu, cena 55$), čtyřletý bourbon v sudové síle Moonlight Mayhem! Extended Cut (57,5% alkoholu, cena 80$) a čtyřletou žitnou Ryes of the Robots (47% alkoholu, cena 60$). Všechny whiskey jsou k dostání ve státech Kalifornie a Kentucky. Více informací k jednotlivým plněním najdete na oficiálních webových stránkách společnosti www.filmlandspirits.com.

Kentucky Owl Takumi Edition
Druhé plnění v rámci International Collaborations Series vydává značka Kentucky Owl. Jedná se o směs čtyřletého, pětiletého, šestiletého a třináctiletého bourbonu, jejichž vzorky spolu s dalšími zaslal master blender John Rhea do japonské palírny Nagahama, kde je poté jeho protějšek Yusuke Yahisa pečlivě vybíral tak, aby vznikl bourbon očima japonské whisky (takumi znamená v japonštině mistr). Bourbon má 50% alkoholu, stojí 150$ a vyrobeno bylo 145 000 lahví pro celý svět.

Sagamore Spirits Mezcal Cask Aged Rye
Palírna a značka z marylandského Baltimoru vydává žitnou whiskey, která byla destilována v MGP v Indianě, zrála čtyři roky v nových vypálených sudech a další dva roky a dva měsíce ležela v sudech po mezcalu añejo. Má 53% alkoholu, cenovku 80$ a k dostání je pouze v samotné palírně.

Bardstown Bourbon Co. Château de Laubade Armagnac Cask Finished
Kentucká palírna již podruhé spolupracuje s Château de Laubade (první plnění vydáno v dubnu 2020) a vydává plnění, které je kombinací dvanáctiletého bourbonu z Kentucky a desetiletého bourbonu z Tennessee. Tento bourbon pak finišuje až dva roky v sudech po armagnacu Laubade. Má 53,5% alkoholu a stojí 160$.

Woodinville Moscatel Finished
Palírna Woodinville sídlící nedaleko washingtonského Seattlu vydává pětiletý bourbon, který finišoval rok a půl v deset let starých 200 galonových sudech Moscatel de Setúbal z Portugalska. Má 50% alkoholu a cenu 100$. K dostání je ve státech Aljaška, Arizona, Colorado, DC, Florida, Georgie, Idaho, Illinois, Indiana, Jižní Karolína, Kalifornie, Kentucky, Maryland, Michigan, Nebraska, Nevada, New York, Ohio, Oregon, Severní Karolína, Texas, Washington a Wisconsin.

Five Trail
Značka Five Trail vydává hned čtveřici nových whiskey.
Five Trail Batch 002 je směsí čtyřletého pšeničného bourbonu z Indiany, čtyřletého kentuckého bourbonu, šestileté single malt whiskey z Colorada a dvanáctiletého bourbonu z Kentucky. Vyrobena byla ve spolupráci s Bardstown Bourbon Co. Má 47,5% alkoholu a cenovku 60$.
Five Trail Barrel Proof je whiskey původem z Colorada, Indiany a Kentucky, jež je stáčena v sudové síle. Má 59,5% alkoholu a stojí 80$.
Five Trail Cask Finish Series je směsí čtyřletého pšeničného bourbonu z Indiany, čtyřletého bourbonu z Kentucky, čtyřleté single malt whiskey z Colorada a sedmileté žitné z Indiany. To vše finišovalo v sudech po imperial porteru z coloradského pivovaru AC Golden Brewing Co. Má 47,5% alkoholu a stojí 80$.
Five Trail Small Batch Blend je whiskey kombinující čtyřletý pšeničný bourbon z Indiany, čtyřletý bourbon z Kentucky, osmiletou single malt whiskey z Colorada a sedmnáctiletou Tennessee whiskey. Má 47,5% alkoholu a cenu 80$.
Všechny tyto whiskey budou k dostání ve státech Colorado, Georgie, Kentucky, Nevada, New York, Tennessee, Texas a Wisconsin.

Rogue Spirits Dead Guy Wine Cask Finished
Značka Rogue Spirits vydává v rámci Dead Guy edice novou american single malt whiskey. Palírna, která je zároveň pivovarem a bednářstvím, touto whiskey doplňuje změnu etiket této edice. Má 47% alkoholu, stojí 65$ a 4 500 lahví je k dostání v palírně a také ve státech Kalifornie, Oregon a Washington.

A na závěr…

Společnost Blue Run Spirits, jež byla založena v roce 2020 a na svědomí má zatím desítku bourbonů a žitných whiskey, plánuje vybudování palírny. Stát by měla v kentuckém okrese Scott County a celková výše nákladů je zatím odhadována na 51 milionů dolarů. Vytvořit by se mělo 45 pracovních míst.

Palírna Buffalo Trace zdvojnásobí svou produkci poté, co dokončí stavbu druhého still house, což by se mělo povést ještě v prosinci tohoto roku. Nový provoz bude stát v sousedství toho prvního, postaveného ve třicátých letech minulého století. Palírna tak po modernizaci a výstavbě nových skladů, fermentačních kádí, chladicích systémů, čistírny odpadních vod a zvětšení návštěvnického centra dále investuje do svého rozšíření, což majitelé, The Sazerac Company, přislíbili v roce 2018. Celková hodnota těchto investic by se měla v průběhu let vyšplhat na 1,2 miliardy dolarů. Vzniknout by zároveň mělo na 250 nových pracovních míst.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments