Whiskey novinky z USA #17/22

Nalijte si Ameriku a začtěte se do toho, co se děje za velkou louží. Po čtrnácti dnech jsme tu s pravidelnou dávkou whiskey novinek ze Spojených států amerických. Mimo nová plnění se na závěr dozvíme i o jedné poměrně nemalé investici.

Kings County Blended Bourbon

Kings County Blended Bourbon

Nejstarší a největší newyorská palírna Kings County oznámila uvedení blended bourbon whiskey, jež se stane její novou vlajkovou lodí.

Dle zákona musí blended bourbon obsahovat aspoň 51% straight bourbonu, což nechalo týmu z newyorské palírny poměrně široké možnosti, jak jejich výsledný destilát doplnit o další složky ze svých zásob. Palírna, založená v roce 2010 a sídlící v Brooklynu, totiž produkuje mimo bourbony také kukuřičné, žitné, single malt nebo i tzv. unaged whiskey. Jejich nová whiskey zrála dva roky v dubových sudech a podle Colina Spoelmana, jednoho ze zakladatelů palírny, jde o americkou obdobu blended whisky, kterou si zákazníci nejčastěji spojují se Skotskem nebo Kanadou. Zároveň je v rámci transparentnosti na všech lahvích, uvedeno přesné složení směsi. Současná složení je z 53,6% dvouletý bourbon, 26,1% dvouletá kukuřičná whiskey, z 12,5% bourbon starý 3-4 roky, z 4,2% žitná stará 3-4 roky a z 3,6% dvouletá malt whiskey. Nová láhev má také novou etiketu modré barvy, kterou se odlišuje od předchozí produkce.

Nový blended bourbon má 43% alkoholu, cenovku 55$ a k dostání bude napříč USA.


Woodford Reserve Honey Barrel Finish

Woodford Reserve Honey Barrel Finish

V rámci oslav Bourbon Heritage Month vydává kentucká palírna nové distillery exclusive plnění.

Whiskey a med jsou již tradičními společníky v rámci likérů na bázi whiskey. Nejnovější plnění z palírny Woodford Reserve využívá sudy od Double Barrel Honey, místní společnosti z kentuckého Winchesteru vyrábějící med, který vždy chvíli odpočívá v sudech po bourbonu (do palírny se tak vrátily její vlastní sudy). V těchto sudech si nová whiskey poležela zhruba rok.

Má 45,2% alkoholu a cena za 375ml lahvičku je 60$. Vyrobeno jich bylo 6 500 a všechny jsou k dostání buď v samotné palírně, nebo u specializovaných prodejců v Kentucky.


Blackened X Wes Henderson White Port Wine Cask Finished

Blackened X Wes Henderson White Port Wine Cask Finished

Značka Blackened vlastněná legendární kapelou Metallica vydává nové plnění v rámci série Masters of Whiskey.

Master distiller značky Rob Dietrich tentokrát vytvořil ve spolupráci s Wesem Hendersonem, spoluzakladatelem značky Angel’s Envy, šestiletý bourbon, který finišoval v sudech po bílém portském. Nutno podotknout, že v roce 2006 byl Henderson spolu se svým otcem Lincolnem mezi prvními, kdo se pustil do finišování bourbonu v dalších sudech (i tenkrát to byly sudy po portském).

Bourbon byl stáčen v sudové síle 58,1% alkoholu a stojí 100$.


Krátké zprávy

Jefferson’s Ocean: Aged at Sea New York Limited Edition
Značka Jefferson’s oznámila další plnění v rámci její série Ocean: Aged at Sea. Stejně jako předešlá vydání i to nejnovější strávilo nějakou dobu na lodi, která brázdila Severní moře, Panamský průplav a Atlantské pobřeží USA než dorazila do New Yorku. Právě zdejší voda byla použita pro konečné naředění. Bourbon má 49% alkoholu a stojí 99$.

Milam & Greene Unabridged Volume 1
Master blenderka texaské značky Heather Greene vytvořila ve spolupráci s literáty Noahem Rothbaumem a David Wondrichem blend bourbonů z Kentucky, Tennessee a Texasu, jenž pochází celkově z 38 sudů (2 sudy tříletého bourbonu se sladovým žitem z Texasu, 4 sudy čtyřletého bourbonu z Tennessee, 5 sudů čtyřletého bourbonu z Kentucky, 6 sudů čtrnáctiletého bourbonu z Tennessee, 8 sudů šestiletého bourbonu z Tennessee, 13 sudů téměř tříletého bourbonu se sladovým žitem z Kentucky). Blend má 59% alkoholu, stojí 99$ a vyrobeno bylo 6 966 lahví.

Redwood Empire
Kalifornská značka vydává druhé batche svých whiskey Bottled in Bond Rocket Top a Bottled in Bond Grizzly Beast, jež jsou pojmenovány podle sekvojí (o prvním vydání těchto whiskey jsme informovali v loňských 18. novinkách). První jmenovaná je pětiletá žitná s 50% alkoholu a cenovkou 90$. Druhá zmíněná je bourbonem taktéž s 50% alkoholu a cenou 90$. U těchto druhých vydání jsou pouze mírně upraveny mashbilly (u žitné je to 87% žita, 5% pšenice, 5% sladového ječmene a 3% kukuřice; u bourbonu je to 66% kukuřice, 23% žita, 7% pšenice a 4% ječmene). Obě whiskey zrály v 53 galonových sudech vypálených na stupeň 3.

Axe Man American Malt
Společnost Foundry Distilling Co. z Iowy oznámila vydání nové whiskey ve spolupráci s Brewer-Distiller Alliance (BDA). Konkrétně jde o american malt whiskey, jež vznikla spoluprací s Surly Brewing Co. z Minneapolis. Whiskey zrála 28 měsíců v 30 galonových sudech z amerického dubu. Má 48% alkoholu, stojí 60$ a vyrobeno bylo 6 000 lahví.

Creek Water Sometimes Y
Značka Creek Water z Durhamu v Severní Karolíně vydává osmnáctiletou žitnou whiskey, pro níž byl použit mashbill obsahující 53% žita a 47% kukuřice. Vydána byla na oslavu alba Sometimes Y rappera Yelawolfa a skladatele a zpěváka Shootera Jenningse. Má 48,95% alkoholu (97,9 Proof, což je odkaz na Yelawolfův rok narození 1979) a stojí 400$.

Redemption Whiskey Sur Lee
Nové vydání značky Redemption Whiskey je inspirováno francouzským procesem výroby vína sur lie, což se do češtiny překládá „na kalech“. Jde o proces zrání vína na odumřelých částicích kvasinek, jež se shromažďují během fermentace, tedy o zrání na kalech. V tomto plnění se před zráním přidával do sudu backset neboli kyselá tekutina, která se po destilaci přecedila. Sudy se poté periodicky otáčely, takže „whiskey kaly“ a whiskey spolu nepřetržitě reagovaly. Nová žitná má 47% alkoholu a stojí 60$.

Bardstown Bourbon Co. Fusion 8
Předposledním vydáním v sérii Fusion je bourbon obsahující dva vysoce žitné čtyřleté bourbony z palírny Bardstown a dvanáctiletý bourbon z nespecifikovaného zdroje z Kentucky. Má 47,75% alkoholu a stojí 65$.

Hirsch The Bivouac
Značka Hirsch vydává plnění pocházející ze dvou bourbonů. Celkem 95% směsi pochází z bourbonu s mashbillem 74% kukuřice, 18% žita a 8% sladového ječmene, který zrál 3 roky a 9 měsíců. Zbylých 5% směsi pak tvoří bourbon s mashbillem 72% kukuřice, 13% žita a 15% sladového ječmene, který zrál minimálně osm let. Název pak odkazuje na bivakování, jinak též táboření pod širým nebem. Nový bourbon má 50% alkoholu, stojí 55$ a k dostání by měl být napříč USA.

The Last Drop Signature Blend: Drew Mayville (Release 28)
Společnost The Last Drop vydává blend starých bourbonů a žitných, který byl stvořen master blenderem společnosti Sazerac (vlastník značky The Last Drop) Drewem Mayvillem. Má 60,7% alkoholu, stojí 4 000$ a vyrobeno bylo pro celý svět celkem 1 458 lahví.

New Liberty Bloody Butcher Sour Mash
Pensylvánská značky New Liberty vydává tříletý bourbon, jehož mashbill tvořila ze 70% kukuřice, 27% žito a 3% sladový ječmen. Bourbon byl vytvořen metodou sour mash, destilován byl na kotlíkovém destilačním přístroji a zrál v 53 galonových sudech. Má 47,5% alkoholu a 200ml lahvičky stojí 25$. Vyrobeno jich bylo pouze 350 a všechny jsou k dostání pouze v Pensylvánii.

Pinhook Rye Munny (2022)
Značka Pinhook vydává žitnou (mashbill tvořilo 60% žita, 20% kukuřice a 20% sladového ječmene) pojmenovanou po šestnáctileté klisně. Vyroben byl v kentucké palírně Castle & Key a na vše dohlížel spolumajitel a master blender značky Seanem Josephsem. Má 49,5% alkoholu, cenovku 40$ a dostupná by měla být po celých Spojených státech amerických.

A na závěr…

Společnost Beam Suntory oznámila investici ve výši 400 milionů dolarů do rozšíření výroby v palírně Booker Noe Distillery a na snížení emisí skleníkových plynů. Kapacita výroby by měla být zvýšena o 50% a o stejné procento by se zároveň měly snížit emise skleníkových plynů, a to díky použití anaerobních digestorů, které budou produkovat obnovitelný zemní plyn pro potřeby palírny. Díky tomu by palírna měla využívat od roku 2024 z 65% obnovitelná paliva. Zároveň vznikne 51 nových pracovních míst.

Booker Noe Distillery

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments