Whiskey novinky z USA #18/22 – Jack Daniel’s a single malt whiskey

Dva týdny jsou opět za námi a to znamená jediné. Čerstvá nálož whiskey novinek z USA a také něco ze zákulisí. A protože je toho dnes opravdu hodně, nezdržujme se zbytečnými řečmi, nalijme si dram naší oblíbené whisky a pojďme na to!

Wild Turkey Master’s Keep Unforgotten

Wild Turkey Master’s Keep Unforgotten

Legendární kentucká palírna přichází s novým plněním, které je blendem bourbonu a žitné.

Odkazuje na plnění Forgiven, jež bylo vydáno v roce 2013 a 2014. Jednalo se o první směs bourbonu a žitné z palírny Wild Turkey a její vznik byl spojen s údajnou nehodou, kdy se starý bourbon smíchal s mladou žitnou whiskey. Letošní už sedmé vydání v sérii Master’s Keep tak vzdává hold směsí třináctiletého bourbonu a osmileté a devítileté žitné, vše dozrávalo v sudech po žitné whiskey. Jako vždy jsou do plnění z této série vkládány velké naděje.

Blend má 52,5% alkoholu a stojí 200$.


Maker’s Mark Wood Finishing Series BRT-1 & BRT-2

Maker’s Mark Wood Finishing Series BRT-1 & BRT-2

Další legendární kentucká palírna přichází v rámci série Wood Finishing Series hned s dvojicí nových plnění.

To první s názvem BRT-1 finišovalo v sudech, do kterých byly vloženy dubové tyče. Umístění sudů ve vrchních patrech skladišť má mít za následek hřejivé tóny koření a dřeva. Má 54,7% alkoholu a stojí 60$.

Druhé s názvem BRT-2 finišovalo taktéž v sudech s dubovými tyčemi, ale umístění sudů bylo tentokrát v nižších, chladnějších patrech skladišť, kde whiskey Maker’s Mark získává spíše tóny čokolády, ovoce nebo ořechů. Má taktéž 54,7% alkoholu a cenovku 60$.


Knob Creek 18 Years Old

Knob Creek 18 Years Old

Značka, která patří do Jim Beam Small Batch Collection, jež bude zanedlouho slavit 30. výročí, vydává své dosud nejstarší plnění.

Tím je osmnáctiletý bourbon, který zraje dvakrát déle než vlajkový bourbon této značky a díky tomu nabízí mimořádně komplexní zážitek. Třicet let od uvedení této značky Bookerem Noem v jeho odkazu pokračuje syn Fred Noe.

Bourbon má 50% alkoholu a lahve o objemu 750ml stojí 169,99$. K dostání jsou u specializovaných prodejců v USA.


Krátké zprávy

Uncle Nearest Rye
Značka a palírna z Tennessee vydává svou žitnou whiskey, jejíž původ však není v domovské palírně. Žito bylo destilováno v Kanadě a whiskey zrála po čtyři roky v New Yorku. Vybrané sudy pak smíchala master blenderka značky Victoria Eady Butler spolu se zakladatelkou Fawn Weaver. Žitná whiskey má 52,9% alkoholu, stojí 149$ a k dostání je pouze v samotné palírně.

Barrell Craft Spirits BCS Gray Label Bourbon (2022 Edition)
Společnost Barrel Craft Spirits vydává blend straight bourbonů pocházejících z Kentucky, Tennessee a Indiany, který dozrával v sudech, na které bylo použito dřevo sušené tři roky pod širým nebem. Má 50,29% alkoholu, stojí 250$ a vyrobeno jej bylo 13 500 lahví.

Chattanooga Bottled in Bond (Fall 2018)
Značka z Tennessee vydává nové plnění s označením bottled in bond, které pochází ze dvou mashbillů. Čtyřletý bourbon má 50% alkoholu a cenu 53$.

Sagamore Spirit Reserve Series Sherry Finished
Společnost Sagamore Spirit přichází s šestiletou žitnou, jež využívá čtyřletou žitnou z její produkce a která dozrávala osmnáct měsíců v sudech po sherry Pedro Ximénez, aby se na závěrečný rok vrátila do původních sudů. Má 53% alkoholu a stojí 79$.

Remus Gatsby Reserve
Značka vyráběna v palírně Ross & Squibb (dříve MGP) v Lawrenceburgu v Indianě uvádí patnáctiletý bourbon, který je vydán na oslavu románu Francise Scotta Fitzgeralda Great Gatsby (Velký Gatsby). Nové stáčení má na svědomí master distiller palírny Ian Stirsman. Bourbon má 48,9% alkoholu a cenu 200$.

Lot 40 Dark Oak
A odskočíme si za hranice. Kanadská značka Lot 40 vydává stoprocentní žitnou, která byla destilovaná v kotli a zrála nejprve v sudech vypálených na stupeň č. 2, aby poté strávila ještě nějaký čas v sudech vypálených na stupeň č. 4. Má 48% alkoholu, stojí 60$ a k dostání by tato whiskey měla být napříč Spojenými státy americkými.

Stranahan’s NY Rye Cask
Coloradská palírna Stranahan’s vydává american single malt whiskey, jež zrála pět až devět let, a minimálně dva roky strávila v sudech po žitné whiskey z Black Dirt Distillery z newyorkského Warwicku. Má 45% alkoholu, stojí 70$ a k zakoupení je pouze v palírně.

FEW Bottled in Bond Rye
Společnost FEW Spirits se přidává do dlouhé řady nových bottled in bond plnění a přichází s takto označenou žitnou whiskey. Ta je oslavou 125. výročí zákona Bottled in Bond Act z roku 1897. Její mashbill tvořilo 70% žita, 20% kukuřice a 10% sladového ječmene. Whiskey má 50% alkoholu, stojí 50$ a vyrobeno jí bylo 7 200 lahví.

Garrison Brothers Cowboy Bourbon (2022 Release)
Texaská značka vydává už po osmé svůj Cowboy Bourbon. Ten pochází z vybraných 25 galonových sudů starých osm až devět let. Lahvován je v sudové síle 67,4% alkoholu, stojí 250$ a 8 600 lahví bude dostupných ve 42 státech USA.

Templeton Barrel Strength (2022 Release)
Značka Templeton vydává svou každoroční žitnou whiskey, jež pochází z 95% žita a 5% sladového ječmene. I když otevřela svou vlastní palírnu v roce 2018 v Iowě, stále lahvuje i whiskey pocházející z MGP. To se týká i destilace a zrání tohoto plnění, až závěrečné míchání probíhá v domovské palírně. Žitná má 57,3% alkoholu a cenu 60$.

Broken Barrel Luciferous
Společnost se sídlem v Los Angeles vydává american single malt whiskey, která po dvou letech zrání ležela poslední rok ve velkém tanku, do kterého byly přidány rozbité sudové lamely, což odkazuje na proces Oak Bill. Whiskey má 61,3% alkoholu, stojí 70$ a vyrobeno bylo pouhých 780 lahví.

Oak & Eden Wheat & Honey
Texaská značka, jež je známá díky stáčení whiskey do lahví s dubovou spirálou uvnitř, vydává v rámci své Infused Series bourbon, do jehož lahví byly přidávány spirály namočené v medu. Mashbill tvořilo 51% kukuřice, 45% pšenice a 4% sladového ječmene. Bourbon má 45% alkoholu, stojí 60$ a dostupný bude po celé Americe.

Fortuna
Fortuna je oživením značky z 19. století, která byla produkována do 60. let století minulého. K životu ji probudil tým, jenž stojí za butikovými stáčeními Rare Character Whisky (např. i Andy ShapiraHeaven Hill). Oživená značka si klade za cíl věrně napodobit etiketu, láhev i chuťový profil. Šestiletý bourbon, jehož každá várka by měla pocházet ze šesti sudů, má 51% alkoholu, cenu 85$ a k dostání by měla být po celých Státech.

Basil Hayden’s Red Wine Cask Finish
A další značka ze série Jim Beam Small Batch Collection. Ta přichází s bourbonem, který částečně zrál v sudech po kalifornském červeném víně. Master distiller Freddie Noe měl totiž tentokrát za inspiraci popíjení aperitivu. Bourbon má 40% alkoholu a stojí 60$.

High West A Midwinter Night’s Dram
Palírna High West z Utahu, které jsme se nedávno podívali na zoubek, vydává hned dvojici plnění. A Midwinter Night’s Dram: Act 10 si bere za zdroj jiné plnění, Rendezvous Rye, a nechává ho finišovat v sudech po portském typu ruby a tawny. Má 49,3% alkoholu a cenu 150$. A Midwinter Night’s Dram: The Encore pak také používá jako zdroj plnění Rendezvous Rye, ale nechává ho finišovat v sudech po bílém portském. Má 50,8% alkoholu a cenu 150$. Zatímco první jmenovaná žitná by měla být k dostání napříč USA, druhá jmenovaná žitná je dostupná pouze v palírně.

Four Gate Split Stave by Kelvin
Společnost Four Gate vydává bourbon, jehož mashbill tvořilo 75% kukuřice, 20% žita a 5% sladového ječmene. Sudy pro tento bourbon opět připravilo bednářství Kelvin Cooperage, se kterým společnost úzce spolupracuje. Sedmiletý bourbon má 58,05% alkoholu, stojí 175$ a dostupný by měl být po celých Spojených státech.

Company Distilling Cask Strength
Stejně jako první bourbon společnosti Company Distilling je i tento velmi pšeničný. Pochází z nejmenovaných palíren ze tří nezveřejněných států USA a finiš probíhal v sudech z javorového dřeva. Čtyřletý bourbon byl lahvován v sudové síle 60,5% alkoholu a stojí 100$.

Widow Jane The Vaults 2022
Již čtvrté stejnojmenné vydání newyorské značky opět odhaluje ty nejstarší zásoby z palírny. Tentokrát jde o směs čtrnáct až devatenáct let starých bourbonů, které finišovali v dubových sudech z oblasti Ozark v Missouri. Blend bourbonů má 49,5% alkoholu a stojí 250$.

Castle & Key Small Batch Wheated (Batch 1 and 2)
První whiskey kentucké značky byla uvedena na trh v roce 2020 a nejnovější plnění pšeničného bourbonu je teprve třetím v pořadí. Oba batche tvoří výběr ze 49 sudů a liší se pouze v 1% alkoholu. Bourbon má tedy 49-50% alkoholu, stojí 60$ a k dostání bude ve státech Colorado, Connecticut, Georgie, Illinois, Jižní Karolína, Kentucky, New Jersey, New York, Tennessee, Washington a Wisconsin.

Davidson Reserve Genesis (2022 Release)
Plnění produkované v nashvillské palírně Pennington Distilling Co. mělo v mashbillu 70% kukuřice, 25% žita a 5% sladového ječmene. Jedná se o směs šestiletých až osmiletých bourbonů a lahvováno bylo jako bottled in bond. Má 50%, cenovku 100$ a vyrobeno bylo pouze 1 017 lahví, které jsou dostupné pouze v palírně.

Samuel Maverick Private Reserve
Nové plnění texaské značky Samuel Maverick, pojmenované po jednom ze signatářů texaské deklarace nezávislosti, je čtyřletým bourbonem, který zrál i v podzemních trezorech Lockwood National Bank v Houstonu. Má 45% alkoholu a stojí 75$.

A na závěr…

Kentucky Distiller’s Association (KDA) odhalila, že počet barrelů v Kentucky dosáhl čísla 11,4 milionů. Navíc již čtvrtým rokem za sebou se v rámci státu podařilo naplnit více než 2 miliony barrelů. Spolu s těmito čísly také byla stanovena daňová hodnota všech těchto barrelů. Ta se vyšplhala na závratných 5,2 miliardy dolarů.

Jack Daniel’s Single malt

Je to tady! Nejznámější zástupce americké whiskey, Jack Daniel’s, vydá single malt whiskey, zatím však pouze pro global travel retail.

Nové plnění bylo představeno během přehlídky Tax Free World Association (TFWA) ve francouzském Cannes. Vyrobeno bylo ze 100% sladového ječmene (původem ze severních států USA) a zrálo pět let v nových vypálených sudech z amerického dubu, aby následně finišovalo v sudech po sherry oloroso po dobu dvou let a osmi měsíců. To přidává k typickému charakteru značky Jack Daniel‘s tóny červeného ovoce nebo oříšků.

Oficiálně bude k dostání od června příštího roku za cenu 100$.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments