Týdeník #36/22 – limitky pro Whisky Show London

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Aberfeldy představila dvě nové whisky z Red Wine Cask Collection. Tomatin vydává první whisky Cù Bòcan s udáním věku. Palírna Bladnoch připravila whisky Liora. Whisky Exchange vydává pětici limitovaných whisky u příležitosti Whisky Show London. Palírna Nc’nean vydává druhou whisky ze své limitované řady Quiet Rebels. English Whisky Company slaví 15. výročí. Method and Madness představili whiskey Oats and Malt a Special Release 2022 jde do prodeje.

Aberfeldy Red Wine Cask Collection

Na podzim roku 2019 představila palírna Aberfeldy (Highland) řadu French Red Wine Collection, v rámci které, vycházely whisky dozrávající v sudech po francouzských červených vínech. Poslední dvě stáčení z této edice palírna vydala minulý rok (psali jsme zde).

Aberfeldy Red Wine Cask Collection

Nyní palírna Aberfeldy uvedla řadu, kde využívá sudy po červeném víně z celého světa. První dvě whisky z této edice jsou 15letá whisky, která dozrávala v sudech po víně Cabernet Sauvignon z kalifornského Napa Valley a 18letá whisky dozrávající v sudech po italském Toskánském víně.

Obě whisky jsou lahvované s obsahem alkoholu 43 % a zaplatíte za ně 55 £ a 95 £.


Cù Bòcan 15 Year Old

Cù Bòcan 15 Year Old

Cù Bòcan je kouřová whisky, kterou od roku 2013 produkuje palírna Tomatin (Highland) vždy během několika zimních týdnů. V rámci této značky jsme se doteď mohli setkávat pouze s whisky bez udání věku (o poslední novince jsme psali zde). Nyní však palírna představila první stáčení s udáním věku.

Whisky Cù Bòcan 15 Year Old v sobě obsahuje nejstarší kouřový destilát z palírny Tomatin. Whisky zrála v sudech po sherry Oloroso a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %.

Whisky bude vycházet každý rok v limitovaném množství. Letos bylo vyrobeno 3 000 lahví a cena je 95 £.


Bladnoch Liora

Bladnoch Liora

Na jaře letošního roku představila palírna Bladnoch (Lowland) svou první kouřovou whisky (psali jsme zde). Nyní přichází nová whisky v rámci Classic Collection, kde se postaví po boku whisky Alinta, Vinaya a Samsara.

Nová whisky Bladnoch Liora je NAS whisky, která zrála v kombinaci nových sudů a first-fill sudů po bourbonu. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 52,2 %. Jedná se tak o první sudovku v Classic Collection. Whisky není barvená, ani filtrovaná za studena.

Whisky nejdříve půjde do prodeje ve Velké Británii. Do zbytku světa se vydá později. Cena je 70 £.


Whisky Show London 2022

Tento víkend proběhla v Londýně legendární Whisky Show a speciálně pro tuto akci připravil pořadatel festivalu Whisky Exchange pětici limitovaných whisky. Ty se letos nesou v duchu udržitelnosti ve whisky průmyslu.

Whisky Show London 2022

Letošní edice se skládá z whisky 9leté Caol Ila 2013, 11leté Clynelish 2011 a dvojce 26letých whisky Imperial 1996. Nakonec tam najdete whisky Linkwood 16 Year Old.

Whisky byly přednostně určeny pro účastníky Whisky Show. Nyní je můžete zakoupit na e-shopu Whisky Exchange.


Krátké zprávy

Nc’nean Quiet Rebels Lorna
Palírna Nc’nean vydává druhou whisky ze své limitované řady Quiet Rebels (o předchozí whisky si přečtěte zde). Whisky zrála v kombinaci sudů po americké whiskey a víně Pineau des Charentes. Celkem bylo vyrobeno 7 560 lahví. Cena je 75 £.

English Whisky Company
Anglický producent whisky slaví 15. výročí a při této příležitosti vydává 15letou single malt whisky. Whisky zrála v sudech po sherry byla lahvovaná s obsahem alkoholu 57,6 %. Celkem bylo vyrobeno 572 lahví s cenou 295 £.

Method and Madness Oats and Malt
Experimentální irská palírna představila novou třikrát destilovanou whiskey, pro jejíž výrobu byl použití irský slad a oves v poměru 2:3. Whiskey je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 % a zaplatíte za ní 95 €.

Diageo Special Release 2022
Na jeře letošního roku jsme psali o složení letošní edice Special Release společnosti Diageo (více zde). Edice v těchto dnech míří na trh a my si tak můžeme k jednotlivým plněním doplnit i ceny.

  • single grain Cameron Bridge 26 Years Old, abv. 56,2 %, 275 £
  • Cardhu 16 Years Old, dozrávala v sudech po jamajském rumu, abv.  58 %, 160 £
  • Clynelish 12 Years Old, dozrávala v sudech po sherry, abv. 58,5 %, 175 £
  • Lagavulin 12 Years Old, kombinace nových sudů a silně kouřové whisky, abv. 57,3 %, 135 £
  • Oban 10 Years Old, dozrávala v sudech po sherry, abv. 57,1%, 105 £
  • Singleton of Glen Ord 15 Years Old, dozrávala v sudech po víně, abv. 54 %, 120 £
  • Talisker 11 Years Old, kombinace bourbonových sudů a lehce kouřové whisky, abv. 55,1 %, 110 £
  • Mortlach, NAS, kombinace sudů po bourbonu, portském a víně Muscat, abv. 57,8 %, 250 £
Diageo Special Release 2022

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments