Týdeník #35/22 – James Bond pije Macallan

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenmorangie vypráví příběh lesa. Palírna Ardbeg představila novou edici pro travel retail. Palírna Fettercairn vydává první 18letou whisky. Palírna Old Pulteney představila novou Coastal Series. Palírna Macallan oslavuje výročí Jamese Bonda. Japonská Nikka přestavila nové whisky z řady Discovery a mladé palírny Dunphail a Borders představily své novinky.

Glenmorangie A Tale of the Forest

Glenmorangie A Tale of the Forest

V jednom z nedávných článků jste si mohl přečíst o Dr. Billu Lumsdenovi, který stojí za whisky z palíren Glenmorangie a Ardbeg. A právě z těchto palíren přicházejí první dvě dnešní novinky. Jako první se koukneme na další ze série příběhů z palírny Glenmorangie (Highland). Po předloňské A Tale of Cake (psali jsme zde) a loňské A Tale of Winter (psali jsme zde), nám tentokrát bude Bill vyprávět příběh lesa.

Inspirací pro novou whisky Glenmorangie A Tale of the Forest byli procházky lesem a snaha promítnout vůně lesa do whisky. Vznikla tak první whisky Glenmorangie, pro jejíž výrobu se použil slad sušený společně s lesními bylinkami včetně vřesu či jalovce. Výsledný destilát poté zrál v sudech po bourbonu. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky už je na pultech obchodů s cenovkou 75 £.


Ardbeg Smoketrails

Ardbeg Smoketrails

A máme tu druhou novinku od Billa Lumsdena. Tentokrát se jedná o whisky z palírny Ardbeg (Islay). Na konci minulého Whisky týdeníku jste se mohli dočíst o nové whisky Ardbeg Smoketrails, o které v té době nebylo moc informací. Teď je čas to napravit.

Ardbeg Smoketrails je NAS whisky zrající v kombinaci sudů z amerického dubu a sherry Manzanilla. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46 %. Jedná se o první whisky z nové edice, v rámci které, bude každý rok vycházet nová verze této whisky. Vždy se pak bude jednat o whisky zrající v sudech po bourbonu a v nějakých speciálních sudech.

Již nyní je whisky dostupná na britských letištích, od 1. listopadu by se pak měla dostat na letiště celého světa. Za láhev o objemu 1 litr zaplatíte 67 £.


Fettercairn 18 Year Old

Fettercairn 18 Year Old

Palírna Fettercairn (Highland) prochází v posledních letech přesudovacím programem. V roce 2018 navíc palírna představila novou základní řadu. Nyní přichází první 18letá whisky z této palírny.

Whisky Fettercairn 18 Year Old je však nejen první 18letou whisky z této palírny, zároveň je také první whisky, která dozrávala v sudech ze skotského dubu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,8 % a nabídne vám tóny mandlí v cukru, koření nebo mučenky.

Whisky bude dostupná v průběhu října. Cena bude 175 £.


Old Pulteney Coastal Series

Old Pulteney Coastal Series

Palírna Old Pulteney představila novou řadu svých whisky pojmenovanou Coastal Series. Ta se bude skládat ze čtyř limitovaných plnění, které budou vycházet jednou ročně a budou vás provázet pobřežními oblastmi z celého světa.

První z této řady je whisky Old Pulteney Pineau des Charentes, která vás zavede na francouzské pobřeží. Whisky nejdříve zrála v sudech z amerického dubu a poté dozrávala v sudech po víně Pineau des Charentes z jihozápadní Francie. Ve whisky ucítíte vůni kandovaných pomerančů, koření či vanilky.

Whisky bude dostupná od 3. října. Cena bude 75 £.


Macallan James Bond 60th Anniversary

Postava Jamese Bonda pronikla do mnoha odvětví, a ačkoliv sám James preferuje vodku a Martini, když už si má dát whisky, sáhne po Macallanu (Speyside). A právě proto nyní palírna představila speciální řadu whisky u příležitosti 60. výročí této postavy.

Macallan James Bond 60th Anniversary

Edice Macallan James Bond 60th Anniversary Release se skládá z šesti lahví, každá s ilustrací reflektující jednu dekádu Jamese Bonda. Whisky jsou lahvované s obsahem alkoholu 43,7 % a nabídnou vám tóny citrónu, limetky, vanilky či kokosu.

Whisky budou dostupné formou on-line ballotu a zaplatíte za ně 600 £.


Krátké zprávy

Nikka Discovery
Japonská Nikka přestavila další dvě limitované whisky z řady Discovery. Na úspěch první dvou whisky (psali jsme zde) se pokusí navázat whisky Yoichi Single Malt Aromatic Yeast (48 %) a Miyagikyo Single Malt Aromatic Yeast (47 %). Celkem bylo vyrobeno 20 000 lahví od každé a jejich cena je 245 €.

Dava Ways Series
Ke konci minulého roku jsme psali o začátku stavby nové skotské palírny Dunphail, za kterou stojí zakladatelé londýnské palírny Bimber (psali jsme zde). Nyní tato palírna představila první whisky z nové řady nezávislých stáčení, která se skládá ze 17leté whisky An Orkney Distillery 2005, 13leté Glen Elgin 2008, 12leté Benrinnes 2009 a 13leté Dailuaine 2009.

WS:01 Borders Malt & Rye
Mladá skotská palírna Borders představila první míchanou whisky z experimentální Workshop Series. Ta v sobě kombinuje žitnou whisky zrající ve first-fill sudech po bourbonu a sladovou whisky. Obě z palírny Borders. Celkem bylo připraveno 6 000 lahví pro britský trh a 3 000 lahví pro zbytek světa. Cena je 40 £.

Vyhrajte lístky na Pálenka Fest
Tento týden máte šanci vyhrát volné lístky na první ročník Pálenka Festu. Soutěžte zde, na našem Instagramu.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments