Týdeník #34/22 – budoucnost Billyho Walkera

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Billy Walker vydává poslední whisky ze své výroční trilogie. Douglas Laing vydávají blended malt whisky Gauldrons v sudové síle. Přichází první whisky značky Art of Blend. Berry Bros & Rudd připravili druhou řadu whisky z edice Nordic Cask. Velšský Penderyn míří do Číny. Palírna White Peak pokořila aukční rekord a na letištích se objevila nová whisky Ardbeg.

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary – The Future

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary – The Future

Jak už pravidelní čtenáři jistě vědí, Billy Walker letos slaví 50 let svého působení ve whisky průmyslu. Při této příležitosti připravil speciální limitovanou trilogii whisky, které reprezentují minulost, přítomnost a budoucnost Billyho a palírny GlenAllachie. V červenci letošního roku byla představena druhá whisky z této edice (psali jsme zde) a teď nás čeká velké finále.

Whisky GlenAllachie – The Future Edition je 4letá kouřová whisky. Jedná se tak o první nalahvovanou whisky, kterou v palírně GlenAllachie (Speyside) vytvořil Billy Walker, který palírnu koupil v roce 2017.  Whisky zrála v kombinaci nový sudů a sudů po burbonu a po žitné whisky a byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 60,2 %.

Celkem bylo vyrobeno 10 000 lahví této whisky s cenovkou 80 £.


Gauldrons Cask Strength

Gauldrons Cask Strength

Značku blended malt whisky Gauldrons produkuje společnost Douglas Laing a najdete v ní pouze single malt whisky z oblasti Campbeltown. Tyto whisky jsou inspirované tmavými písčitými zátokami na západním břehu Campbeltownu. Na jaře letošního roku společnost představila whisky, která dozrávala v sudech po sherry (psali jsme zde). Nyní přichází edice v sudové síle.

Jak jsem již psal výše, nová whisky Gauldrons Cask Strength byla lahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 53,4 %. Ve whisky se snoubí sladká kouřovost s mořskou slaností. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Whisky bude dostupná začátkem října a cena bude 60 £.


Art of Blend First Release

Art of Blend First Release

Značku Art of Blend představil Todd Lawrence jako možnost, kde mohou různé whisky osobnosti ukázat své umění a vytvořit vlastní whisky. Jako první zde svou whisky představí Max McFarlane, držitel titulu Keeper of the Quaich s více jak 46 lety zkušeností.

Pro vytvoření whisky Art of Blend First Release využil Max first-fill sudy po sherry Oloroso ze tří různých palíren z oblasti Speyside. Výsledná whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 58,8 %. Ve whisky ucítíte tóny třtinového cukru, hořké čokolády a koření.

Celkem bylo vyrobeno 1968 lahví této blended malt whisky. Oficiálně bude představená v říjnu na Whisky Live Taiwan.


Berry Bros & Rudd Nordic Cask

Nezávislá stáčírna a nejstarší obchodník s alkoholem na světě představil na začátku tohoto roku první nezávislé plnění z palírny Raasay (psali jsme zde). Nyní Berry Bros & Rudd připravili druhou řadu whisky z edice Nordic Cask, ve které najdete whisky z celé Skandinávie.

Berry Bros & Rudd Nordic Cask

A jaké whisky zde najdete?

  • 2012 Single Cask Swedish Single Malt z palírny Smögen (59,6 %)
  • 2013 Single Cask Finnish Single Malt z palírny Teerenpeli (59,9 %)
  • 2017 Single Cask Danish Rye Whisky z palírny Stauning (58,9 %)
  • 2019 Single Cask Danish Single Malt z palírny Thy (57,6 %)

Jako poslední whisky z edice je Vindögona Blended Nordic Malt Whisky (59,7 %), která zrála v sudech po sherry a najdete v ní whisky z finské palírny Teerenpeli, norské Myken, dánských palíren Fary Lochan a Mosgaard a nakonec švédských palíren Smögen a High Coast. Whisky bude dostupná v průběhu měsíce na Berry Bros & Rudd.


Krátké zprávy

Penderyn do Číny
Velšský producent whisky uzavřel několikamilionovou dohodu se distributorem Port Union z Hongkongu. Penderyn si od tohoto partnerství slibuje, že se Čína během dalších tří let stane pro značku největším exportním trhem.

Aukční rekord pro White Peak
Anglická palírna White Peak nabídla v aukci prvních 12 číslovaných lahví své inaugurační whisky Wire Works (o whisky jsme psali zde). Celkem se láhve prodaly za 15 000 £, přičemž za láhev číslo jedna zaplatil zájemce 9 900 £. Jedná se o nejvyšší cenu, kterou kdy někdo ve veřejné aukci zaplatil za láhev anglické whisky.

Ardbeg Smoketrails
Na Facebooku se objevily fotky nové whisky z palírny Ardbeg určené pro bezcelní zóny. Pro její zrání byly použity sudy po sherry Manzanilla a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Cena by měla být kolem 67 £ za láhev o objemu 1 litr. Více informací se mi o whisky zjistit nepodařilo.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin2
1 rok před

80 Liber za čtyřletou? To se Billy někde ve warehousu praštil do hlavy o trámek ne? 🙂