Recenze whiskey Knappogue Castle 16 Year Old

Irskou whiskey Knappogue Castle produkuje společnost Castle Brands Inc, jeden z mála nezávislých bottlerů v Irsku. Její historie sahá do roku 1966, kdy Mark Edwin Andrews koupil hrad Knappogue z 15. století. Tedy hrad, spíše ruiny. Spolu s ženou začali s náročnou rekonstrukcí. V té době začal Mark také kupovat sudy single pot still whiskey z nejlepších palíren v Irsku. Tyto sudy nechával zrát a poté je stáčel pod značkou Knappogue Castle. Jeho poslední vydanou lahví byla 36letá whiskey z roku 1951 ze zaniklé palírny B. Daly, která je dnes považovaná za jednu z nejstarších a nejvzácnějších dostupných irských whiskey.

V součastnosti společnost vede zakladatelův vnuk Mark Andrews III. Základní řadu tvoří trojice třikrát destilovaných single malt whiskey. 12leté plnění zrálo v sudech po bourbonu, 14leté plnění tvoří whiskey ze sudů po bourbonu a ze sudů po sherry Oloroso a dnes recenzovaná 16letá whiskey, která 14let zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala 2 roky v sudech po sherry Oloroso. Z jaké irské palírny whiskey pochází není známo, údajně měla pocházet z palírny Bushmills.


Knappogue Castle 16 Year Old

Whisky: Knappogue Castle 16 Year Old (Whiskybase)
Bottler: Castle Brands
Region: Irsko
Věk: 16yo
Síla: 43%
Sudy: bourbon, sherry Oloroso
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: pražený slad, káva, rozinky, jablka
Chuť: ostrá, kořenitá
Dozvuk: delší, sušší do hořka

Hodnocení: 80 % (jak hodnotím)


Já a irská whiskey jsme zatím ve fázi seznamovací. Občas společně něco podnikneme a někdy to dopadne dobře, někdy hůře. Na vážný vztah to ale ještě není. I proto jste na první recenzi irské whiskey na PoznejWhisky.cz museli čekat skoro tři roky. A teď, když už jste se dočkali, tu máme nezávislé stáčení. Naleju si tedy sklenku a jdu ochutnávat.

První, co ve sklence ucítím, je pražený slad, káva a snad i hořká čokoláda. Až postupně se vynořují sladší tóny rozinek a jablka. Vůně, která mě zpočátku moc neoslovila, nakonec dokázala zaujmout. Po napití mě překvapí, jak je whiskey ostrá. Od 16leté whiskey bych čekal trošku obroušenější hrany. Na druhou stranu je pěkně hutná. Chuť je sušší, kořenitá a trochu do hořka. V závěru je pak cítit vliv sherry.

Kdybych měl odpovědět na jednoduchou otázku, zda mi whiskey Knappogue Castle 16 Year Old chutnala, nebyl bych schopný, jednoduše odpovědět. Na jednu stranu se jedná o trochu drsnější a neotesanou whiskey, na druhou stranu je pak výrazná a svým způsobem i zaujme. Já si ale stále nejsem jistý, zda budu mít chuť zkusit jí někdy znovu.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izzino
1 rok před

Knappogue Castle buď kúpil, alebo má s ním od tohto roku Pernod Ricard. Myslím že chceli mať v portfóliu Írsky Single Malt. Ale nejaké ďalšie informácie my nevedeli povedať ani v Destilerii.