Whisky týdeník 30/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Aberfeldy vydává již třetí whisky z French Red Wine Cask Collection. Nezávislá stáčírna Compass Box vytvořila whisky Orchard House. Macallan připravil speciální řadu Tales of The Macallan. Palírny Bunnahabhain, Tobermory a Deanston představily letošní limitované edice a na závěr tu máme pár krátkých zpráv.

Aberfeldy Côte Rôtie Finish

Aberfeldy Côte Rôtie Finish

Na podzim roku 2019, představila palírna Aberfeldy edici limitovaných whisky French Red Wine Cask Collection (psali jsme zde). Jak už název napovídá, jedná se o whisky dozrávající v sudech po červených francouzských vínech. První z této edice byla 15letá whisky dozrávající po víně Pomerol. Minulý rok pak následovala 18letá whisky dozrávající v sudech po víně Pauillac. Nyní palírna představila třetí whisky z této edice.

Nová whisky Aberfeldy 18 Year Old Côte Rôtie Finish dozrávala v sudech po víně z francouzského údolí Rhôny. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.

Whisky bude dostupná na vybraných trzích. Dd 1. září by měla být dostupná na e-shopu palírny Aberfeldy, ten je však zatím nedostupný.


Compass Box představuje Orchard House

Compass Box Orchard House

Oblíbená nezávislá stáčírna Compass Box představila novou whisky Orchard House, která se zařadí do základní řady nazvané Malt Whisky Collection.

Novou whisky tvoří destilát z palíren, známých svým ovocným profilem. Všechny složky celou dobu zrály v sudech společnosti Compass Box. Jedná se tak o první whisky ze základní nabídky společnosti Compass Box, která celou dobu zrála u nich. Mezi použité sudy patří sudy po bourbonu, po sherry a další.

Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 % a nabídne vám tóny jablek, hrušek, broskví s náznakem rašeliny, ananasu či čaje Earl Grey.

Whisky bude od 1. září dostupná na stránkách Master of Malt, Whisky Exchange a na e-shopu Compass Box. Cena je 42 £.


Nové příběhy Macallanu

Macallan - Tales of The Macallan Volume I.

Palírna Macallan představila novou řadu Tales of The Macallan, která bude připomínat osobnosti z počátků této slavné značky. Tentokrát to ale opravdu nebude edice pro každého.

První představenou whisky z této nové řady je Macallan – Tales of The Macallan Volume I. Tuto 70letou whisky vytvořila Sarah Burgess na počest kapitána Johna Granta, který začal kolem roku 1700 rekultivovat oblast Easter Elchies, domov palírny Macallan. Díky této rekultivaci se zde mohlo začít hospodařit a pěstovat ječmen.

Whisky je lahvována s obsahem alkoholu 44,6 %. Ucítíte v ní tóny grepové kůry, starého dubu, vanilky či melounu. Celkem bylo vytvořeno 350 karaf této jedinečné whisky. Cena je 60 000£.


Limitované edice z palíren Bunnahabhain, Tobermory a Deanston

Jihoafrická společnost Distell stále jedná s Heinekenem o svém převzetí. To by se týkalo i skotských palíren Bunnahabhain, Tobermory a Deanston, které pod Distell spadají. Zatím je však vše při starém a my tu tak máme každoroční limitované edice. Na co se můžeme těšit?

Bunnahabhain Aonadh je lahvovaná s obsahem alkoholu 56,2 %. Je tvořena kombinací sudů po sherry a po portském. Cena 120 £.
Tobermory 2004 Oloroso Cask Matured je lahvovaná s obsahem alkoholu 55,9 %. Cena 130 £.
Ledaig 1999 Pedro Ximenez Cask Matured je lahvovaná s obsahem alkoholu 55,6 %. Cena 250 £.
Deanston 2008 Oloroso Cask Matured je lahvovaná s obsahem alkoholu 52,7 %. Cena 80 £.

Bunnahabhain, Tobermory a Deanston

Whisky nejsou barvené, ani filtrované za studena. Dostupné budou na e-shopech jednotlivých palíren od 1. září.


Krátké zprávy

Nový aukční rekord
Na portálu Whisky.Auction probíhala aukce 400 miniatur ze sbírky spoluzakladatele Whisky Exchange Sukhindera Singha. Celková cena za celou kolekci se vyšplhala na úctyhodných 56 732 £. Podařilo se také překonat aukční rekord, když se lahvička whisky Springbank, destilované v roce 1919, prodala za 6 440 £.

Irové a japonský cedr
Irský producent whiskey Roe & Co představil novou whisky, která zrála v sudech ze stromu sugi, nazývaného japonský cedr. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 46 %. Předobjednat si ji můžete zde, doručuje se však jen v Irsku a Severním Irsku.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zombice
2 let před

Ahoj, ty ceny limitek od Distellu se ti nějak zproházely 😉 Mělo by to být 80 za Deanston, 130 Tobermory a 250 (ale už vyprodaný) Ledaig. Mě zaujal Deanston, ale současně šokovala ta cena, tak jsem si to radši šel ověřit 🙂

mort
2 let před

Macallan se zbláznil , cca 2 mega za láhev to je mazec 😆