Týdeník #37/22 – česká whisky a Pálenka roku

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenDronach představila novou edici whisky Grandeur. Lagavulin vydává whisky pro jazzový festival. House of Suntory představila novou whisky Hibiki. Z palírny Bruichladdich přichází 13. edice whisky Octomore. Glen Scotia vydává letošní Seasonal Release a BenRiach to zkouší s NFT. Nakonec se podíváme, jaká whisky zabodovala na Pálence roku.

GlenDronach Grandeur Batch 11

GlenDronach Grandeur Batch 11

Začátkem tohoto roku vydala palírna GlenDronach (Highland) nejstarší stáčení této palírny (psali jsme zde). Nyní palírna představila již 11 whisky z řady Grandeur.

GlenDronach Grandeur Batch 11 je 28letá whisky, kterou tvoří whisky ze sudů po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,9 % a nabídne vám tóny pražených mandlí či manukového medu.

Počet vyrobených lahví není znám. Whisky se do prodeje dostane v průběhu října s cenovkou 700 £.


Lagavulin Jazz

Lagavulin Jazz

Tak jako každý rok (až na covidové roky), i letos se na Islay koná známý jazzový festival. A jak už je také tradicí, palírna Lagavulin (Islay) pro tuto příležitost připravila nějakou tu limitku. Narozdíl od minulých let (psali jsme zde), nás však tentokrát čekají limitky dvě.

Lagavulin Jazz Festival Exclusive je 7letá whisky zrající v kombinaci refill sudů a sudů po bourbon. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 59,5 %.
Lagavulin Jazz Distillery Exclusive je 14letá whisky, která zrála v refill sudech z amerického dubu a poté pět let dozrávala v sudech po brandy. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 55,4 %.

Celkem bylo vyrobeno 2 490 lahví prvně jmenované whisky s cenovkou 95 £. Druhé jmenované bylo vyrobeno 3 000 lahví s cenovkou 220 £.


Hibiki Blossom Harmony

Hibiki Blossom Harmony

V srpnu letošního roku jmenovala japonská společnost House of Suntory nového ambasadora ve Velké Británii, který bude propagovat japonskou kulturu i produkty společnosti. Jednou z nich jistě bude i nová limitovaná edice whisky Hibiki.

Hibiki Blossom Harmony jen japonská míchaná whisky dozrávající v sudech z ikonické sakury, jejíž květy má oslavovat. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 % a ucítíte v ní tóny sakury, oliv či akáciového medu.

Whisky s cenovkou 175 £ se na vybrané trhy dostane 18. října.


Octomore 13

První lahve nejkouřovější whisky světa Octomore spatřily světlo světa v roce 2008. V těchto dnech palírna Bruichladdich (Islay) představila již 13. edici tohoto rašelinného monstra, kterou opět tvoří tři plnění s tradičním číselným označením.

Octomore 13

Whisky Octomore 13.1 je 5letá whisky destilovaná v roce 2016 ze skotského ječmene odrůdy Concerto. Zrála ve first-fill sudech po bourbon a byla lahvována s obsahem alkoholu 59,2 %.
Pro whisky Octomore 13.2 byl použitý stejný ječmen, whisky však 5 let zrála ve first-fill sudech po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 58,3 %.
Pro výrobu whisky Octomore 13.3 byl použit ječmen odrůdy Concerto z farmy Octomore. Whisky 5 let zrála v kombinaci first-fill sudů po americké whiskey a second-fill sudů z evropského dubu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 61,1 %.

Whisky již jsou dostupné zde, na stránkách palírny Bruichladdich s cenou 135 £, 150 £ a 190 £.


Krátké zprávy

Glen Scotia Seasonal Release 2022
Palírna Glen Scotia vydává letošní Seasonal Release. 12letá nekouřová whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu a poté rok dozrávala v sudech po sherry Amontillado. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 53,3 %. Cena je 80 £.

Gordon & MacPhail Recollection Series
Nezávislá stáčírna představila první tři whisky z nové řady Recollection Series. Jedná se o stáčení ze zaniklých palíren.

  • Gordon & MacPhail 1982 from St Magdalene Distillery – 39yo, 54,8 %, 165 lahví, 2250 £
  • Gordon & MacPhail 1982 from Glen Mhor Distillery – 40yo, 50,8 %, 174 lahví, 2250 £
  • Gordon & MacPhail 1981 from Lochside Distillery – 40yo, 59,2 %, 141 lahví, 3200 £

NFT z palírny BenRiach
Palírna BenRiach vydává dvojici 40letý whisky BenRiach Forty Year Old a BenRiach Forty Octave Cask ve formě NFT na známé platformě BlockBar. Celkem je v nabídce deset dvojic za cenu 8 000$. Tokeny si za reálné láhve budete moci vyměnit na jaře příštího roku.


Pálenka roku 2022

Minulý víkend proběhl na Holešovické tržnici první ročník Pálenka festu. Mohli jste zde potkat zástupce celé řady českých lihovarů a ochutnat jejich produkci. Co nás asi zajímá více, přítomni byli také téměř všichni producenti české whisky. Mohli jste tak ochutnat české whisky a prohodit pár slov s lidmi, kteří za jimi stojí.

V předvečer festival se pak konala soutěž Pálenka roku. Zde jste mohli najít celou řadu kategorií ovocných pálenek, ginů a taká whisky a new makeů. Pojďme se tedy podívat na výsledky.

Pálenka roku 2022

V kategorii new make soutěžily vzorky, které ještě nemohly nést označení whisky. Už bylo jedno, zda se jednalo o new make v pravém slova smyslu či o rok či dva starou “whisky”. Vzájemné porovnání zde tudíž bylo trochu obtížné. Celkem bylo v této kategorii deset vzorků z palíren Radlík, Dlabka, Trebitsch a Zámeckých sadů Chrámce. Stupně vítězů byly následující:

  1. Zámecké sady Chrámce (Bernard)
  2. Palírna Dlabka
  3. Trebitsch

V kategorii whisky bylo vzorků ještě o tři více. Zastoupeny byly značky Svach’s Old Well Whisky, Goldcock, Thomas Dyntar a Trebitsch. Na konci vykrystalizovala tato trojice vítězů:

  1. Svach’s Old Well Whisky Bourbon and Sherry Barrels – palírna Svach
  2. Goldcock 10 yo – Rudolf Jelínek
  3. Svach’s Old Well Whisky Bourbon and Pineau des Charentes Barrels – palírna Svach

Výsledky ostatních kategorií můžete nalézt na palenkaroku.cz.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments