Týdeník #38/22 – nejkouřovější Ardbeg

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Ardbeg představila limitovanou edici Hypernova. Irský Jameson přidává do základní řady novou single pot still whiskey. Palírna Kilchoman vydává limitovanou edici Casado. Palírna Tomatin představila novou řadu Portuguese Collection. Lagavulin vydává třetí whisky s Nickem Offermanem. Tobermory připravila whisky Ledaig ze sudů po červeném. Australský Starward slaví 15. výročí a Royal Salute představila první stáčení z nové řady Art of Wonder. A nakonec se podíváme na trable skotských sladoven.

Ardbeg Hypernova

Ardbeg Hypernova

Minulý měsíc jsme psali o novince z palírny Ardbeg určené pro bezcelní zóny (více zde) a nyní z Islay přichází další nová whisky, která navazuje na legendární whisky Supernova.

Nová Ardbeg Hypernova je údajně nejkouřovější whisky z palírny Ardbeg. Pro její výrobu byl použitý slad nakouřený na 170 ppm. To je přibližně třikrát více než u běžného Ardbegu. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 51 % a ucítíte v ní tóny dehtu, kouře, mořské soli či černého rybízu.

Whisky je určená pouze pro členy Ardbeg Committee, do níž se můžete přihlásit na ardbeg.com. Cena za láhev je 190 £. Pro německé členy Committee bude whisky dostupná od 2. listopadu.


Jameson Single Pot Still

Jameson Single Pot Still

Nejprodávanější značka irské whiskey rozšiřuje svou základní řadu o plnění, které oslavuje tradiční styl irské whiskey a veze se na vlně rostoucí obliby single pot still whiskey, což je irská specialita, kombinující při výrobě sladovaný a nesladovaný ječmen.

Jak už název napovídá, Jameson Single Pot Still je třikrát destilovaná single pot still whiskey. Zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry a poté dozrávala v nových sudech z amerického, evropského a irského dubu. Nakonec byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Whiskey bude nejprve dostupná v Irsku a ve Velké Británii, případně on-line. Cena je 60 €.


Kilchoman Casado

Kilchoman Casado

Minulý měsíc vydala palírna Kilchoman (Islay) novou edici své whisky 100% Islay (psali jsme zde). Nyní palírna představila novou limitovanou edici, jejíž název znamená v portugalštině manželství.

Nová whisky Kilchoman Casado nejprve šest let zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Poté bylo 38 těchto sudů vybráno a byly společně přelity do dvou kádí po portugalském červeném víně o objemu 6 000 litrů. Zde whisky zrála další dva roky. Nakonec byla stočena s obsahem alkoholu 46 %.

Celkem takhle vzniklo 12 900 lahví. Ty budou dostupné v tomto týdnu.


Tomatin Portuguese Collection

Tomatin Portuguese Collection

A o Portugalsku bude řeč ještě jednou. Palírna Tomatin (Highland) začátkem října představila první whisky značky Cù Bòcan s udáním věku (psali jsme zde). Nyní palírna představila novou řadu limitovaných whisky inspirovanou portugalskými víny.

Novou Portuguese Collection tvoří trojice whisky, které byly destilovány 8. září 2006. Po osmi letech zrání v tradičních sudech (takhle to stojí v tiskové zprávě) se whisky přesunuly do tří různých typů sudů. Byly to sudy po vínech Tawny Port, Moscatel de Setúbal a Madeira. V těchto sudech whisky zrála dalších sedm let. Výsledkem tak je trojice 15letých whisky Tomatin Port Edition, Tomatin Moscatel Edition a Tomatin Madeira Edition.

Všechny whisky byly lahvovány s obsahem alkoholu 46 % a za každou zaplatíte 90 £. Zakoupit je můžete už nyní, na stránkách palírny Tomatin.


Krátké zprávy

Lagavulin Offerman Edition Charred Oak Cask
Palírna Lagavulin (Islay) vydává již třetí limitovanou edici ve spojení s hercem a velkým fanouškem whisky Lagavulin Nickem Offermanem (o předchozí whisky jsme psali zde). Nová whisky zrála 11 let v sudech z amerického a evropského dubu, které byly silně vypáleny. Nakonec byla stočena s obsahem alkoholu 46 %.

Ledaig 2012 Bordeaux Red Wine Cask Matured
Palírna Tobermory představila novou limitovanou edici whisky Ledaig. 9letá whisky zrála v sudech po červeném víně z francouzského Bordeaux a byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,8 %. Cena je 95 £.

Starward Vitalis
Australská palírna vydává novou whisky Starward Vitalis u příležitosti 15. výročí založení palírny. Whisky je pojmenovaná po zakladateli palírny Davidu Vitalemu a zrála v kombinaci sudů po červeném víně, portském, bourbonu a rumu. Whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 52 % a zaplatíte za ní 110 £.

Royal Salute Forces by Nature by Kate MccGwire
Luxusní značka míchané whisky Royal Salute představila první stáčení z nové řady Art of Wonder. Pouhých 21 karaf 53leté blended whisky vzniklo ve spojení s uznávanou britskou sochařkou Kate MccGwire. Jedna karafa může být vaše za 90 000 $.

Royal Salute Forces by Nature by Kate MccGwire

Skotské sladovny přestávají stíhat
Naprostá většina skotských palíren odebírá slad z některé z velkých sladoven. Ty se však v posledních letech dostávají na hranu svých výrobních možností. Nejvážnější je situace na Islay, kde většina palíren objednává nakouřený slad ze sladovny Port Ellen. Společnost Diageo, vlastník sladovny, však oznámil, že v příštím roce bude moci dodat palírnám, které nepatří pod Diageo, omezené množství sladu. V roce 2024 by pak mohly dodávky skončit úplně.

Oficiálním důvodem je větší spotřeba palíren spadajících po Diageo. Palírna Caol Ila se po pandemii opět rozeběhla na plné obrátky, zvyšuje se také poptávka po whisky Lagavulin a brzy začne výroba v obnovené palírně Port Ellen.

Problém se netýká pouze Skotska. Rostoucí ceny energií negativně ovlivňují sladovny po celé Evropě.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
1 rok před

Ou, to je hodne spatna zprava pro destilerie, ktere berou slad z Port Ellen a zaroven nepatri Diageu. Jsem zvedav, jak se s tim vyporadaji a jestli to nebude mit vliv na vysledny destilat. Na to si ale nejaky cas pockame.

zombice
1 rok před

Nechci být puntičkář, ale u toho Kilchomanu nejde o další zrání, i když to v těch kádích bylo 2 roky. Je to pouze „scelování“ v AJ marrying. Ty kádě jsou moc velké 😉