Evan Williams – první master distiller Kentucky?

Naše americké whiskey putování, to nejsou jen palírny a láhve k ochutnávání. Jsou to i příběhy osobností, které se zasloužili o rozvoj whiskey průmyslu a kterým můžeme vděčit za to, že máme nad čím dumat. Po Jamesi C. Crowovi a Elijahu Craigovi je dnes před námi neméně důležitá persona, která patřila mezi první mistry svého oboru za velkou louží. Seznámíme se s prvním master distillerem Kentucky. Nebo ne?

Evan Williams (1755 – 1810)

Jak už to tak bývá, některé údaje se poněkud rozchází. Evan Williams se podle některých pramenů narodil v americké Virginii, ale lze se také dočíst, že se narodil v Dale ve velšském hrabství Pembrokeshire. Ať už to bylo jakkoliv, kolem roku 1780, v čase jeho rané dospělosti, se usadil v Kentucky, kde začal v místě dnešního Louisville destilovat. Konkrétně to bylo v roce 1783, kdy založil na břehu řeky Ohio první komerční palírnu K.S.P. #1 (na území, jež bylo v roce 1792 přijato do Unie jako Commonwealth of Kentucky). Kentucky dokázalo produkovat velké množství plodin, kterému se však díky nedostatečné infrastruktuře nedala zajistit přeprava. Williams viděl v tomto přebytku obrovský potenciál, a i když ho v roce 1788 obvinila velká porota z prodeje whiskey bez licence, v roce 1801 už byl držitelem federální destilační licence na tři destilační přístroje o objemu 141, 130 a 93 galonů. V roce 1802 pak představitelé města odsoudili hygienické praktiky jeho zařízení, což bylo vzhledem k jeho společenskému postavení velkým paradoxem.

Podobně jako např. Elijah Craig, i Williams byl totiž velmi společenský. Byl jmenován do první městské rady jako radní a i proto, že byl velmi pohostinný, nikoho nepřekvapovalo, že na schůze pravidelně přinášel džbánek své whiskey. A i když to nikdo z přítomných nechtěl přiznat, ze schůzí už Williams odcházel s prázdným džbánkem. Komplikovaný vztah měl i se svými sousedy, kteří bydleli bezprostředně u jeho palírny. Darovaná láhev jeho whiskey však spolehlivě vyřešila každý spor. Mimo to ho městská rada jmenovala do funkce Harbour Master of Louisville, takže měl na starosti hlavní přístav pro vodní dopravu. Působil také jako mistr zedník a stavitel, jenž dohlížel na stavbu prvního vězení a soudní budovy v Jefferson County. Zemřel 15. října 1810 v Louisville.

Evan Williams bourbon

V příběhu Evana Williamse je mnoho nesrovnalostí či nejednoznačností. Tou největší je nejspíše velmi lehce zpochybnitelné „prvenství“ tohoto muže jako toho, kdo jako první v Kentucky destiloval. Tato informace je totiž zmiňována až o století později, v roce 1892, v publikaci Reubena Durretta. K pochybám navíc přispívá i údajný záznam o Williamsově cestě z Londýna do Philadelphie v roce 1794. Někteří historikové, jako třeba Michael Veach z kentuckého The Filson Historical Society, pak odkazují i na jména jako Jacob Myers nebo na bratry Josepha a Samuela Davise, jenž mohli ve skutečnosti produkovat whiskey ještě před Williamsem.  

Není ale ničím výjimečným, že i tohle jméno přetrvalo do současnosti. Společnost Heaven Hill totiž pod jménem Evan Williams vyrábí povedený bourbon, který je jedním z nejprodávanějších bourbonů z Kentucky. A platí i u něj to, co jsme zmínili při představení Elijah Craiga na začátku září. Nemůžeme zcela jistě tvrdit, že Evan Williams byl skutečně tím prvním Kentucky master distillerem. Pokud je však právě do jeho jména vetknuta část americké whiskey historie a díky němu přetrvává odkaz jemu podobných z časů minulých, ničemu to nevadí. Příběhy a legendy k whiskey zkrátka patří.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments