Troj-recenze whiskey z High West Distillery

Čtrnáct dní nás dělí od výletu do amerického státu Utah. Právě tam se nachází High West Distillery, zatím ještě stále mladá palírna, která si však za necelé dvě dekády existence dokázala najít své místo na americkém whiskey slunci. A jak už bývá zvykem, po seznámení se s palírnou následuje recenze toho, co palírna produkuje a zároveň toho, co jde sehnat i v našich středoevropských končinách. Pomineme více než slušnou žitnou High West Double Rye!, protože s tou se aspoň menší část seznámila na dubnovém Whisky festivalu v Malé Morávce, kde právě tato whiskey byla v rámci masterclass posledním pátým vzorkem. Dnes svůj zájem stočíme na jiná tři plnění.

High West Bourbon

Prvním z nich je High West American Prairie Bourbon (dnes již pod názvem High West Bourbon), který podobně jako některá další plnění nepochází pouze z domovské palírny v Utahu. Je to směs dvou bourbonů zrajících od dvou do třinácti let s mashbillem obsahujícím 75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene z produkce MGP a 84% kukuřice, 8% žita a 8% sladového ječmene.      

Vůně je velmi, ale opravdu velmi jemná. Skoro by se řeklo nevýrazná, ale to by nebylo nejpřesnější. Velmi lehké aroma vanilky, karamelu a snad pomeranče je doprovázeno bylinnou vůní, která naštěstí pomáhá pocitu vrstevnatosti aroma. Uvidíme, jak se bude whiskey tvářit v ústech. No, musím říct, že v podstatě stejně. V ústech rozpoznávám vanilku, karamel a trošku zřetelněji tóny pomeranče, které jsou stále doprovázeny bylinkami a kořením. To vše po chvíli přemýšlení nabírá směr anýz. Ve středně dlouhém závěru na chvíli promluví tóny koření a medu, jinak se stále drží vanilka a tóny ovoce.

Určitě nemohu tento blend straight bourbonů absolutně zavrhnout nebo vychválit. Je to dobrý bourbon, ale v mých očích ne dost dobrý. Zcela jistě vás neurazí, ale také vás nenadchne. Je to dobrá volba pro ochutnání bourbonu odjinud než z „domovského“ Kentucky, ale také si myslím, že ne dostatečně dobrá pro to, aby vás přesvědčila o dalším ochutnávání bourbonů mimo Kentucky. Nemluvě o ochutnávání čehokoliv dalšího z produkce samotné palírny. Whiskey proto hodnotím 78% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze High West Bourbon

Whisky: High West American Prairie Bourbon
Palírna: High West Distillery (zdrojem i MGP a další nezveřejněné palírny)
Region: Utah, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny bourbony staré od 2 do 13 let)
ABV: 46%
Cena: 0,7l od cca 1100 Kč

Barva: světle jantarová
Vůně: jemná s tóny vanilky, karamelu a pomeranče, vše je doprovázeno tóny bylinek
Chuť: totožná s vůní, stále se drží vanilka, karamel a pomeranče s tóny bylinek a koření
Dozvuk: středně dlouhý s tóny koření, medu, vanilky a ovoce

Hodnocení: 78%


High West Campfire

S lehkým rozčarováním, lépe řečeno zklamáním, přecházím k druhému plnění. High West Campfire  je směsí 4-8 let zrajícího blendu, kde najdeme žitnou z MGP (95% žita, 5% sladového ječmene), straight bourbon z MGP (75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene), žitnou z High West Distillery (80% žita a 20% sladového žita) a blíže nespecifikovanou skotskou blended malt whisky. Nápad pro tuto neobvyklost se zrodil, když majitel David Perkins pobýval s manželkou Jane v palírně Bruichladdich na skotském ostrově Islay.

Aroma je mnohem vrstevnatější, než tomu bylo u prvního plnění. Sladké tóny kukuřice a karamelu doplňuje jakoby mimochodem závan rašelinového kouře, který však nepůsobí rušivě a spolu s tóny ovoce a bylin dělá vůni velmi zajímavou. V chuti je stejný „zmatek“. Dominantní sladkost kukuřice a vanilky se proplétá s jemným kouřem, jenž je doplněn tóny pomerančů nebo karamelu. Tóny bylin zcela zmizely. V poměrně trvajícím závěru se promítá dřevo a snad i trošku kůže, ale stále je vše rámováno sladkostí kukuřice a kouřem.

Tohle je přesně láhev, která rozdělí ty, co ji ochutnají, na dva tábory. Jeden ji bude považovat za v dobrém slova smyslu zajímavou a vrstevnatou specialitku. Druhý zase za zajímavou hloupost, která je paskvilem. Zarputilí zastánci bourbonovějšího stylu to může urazit a stejně tak skotské whisky zastánce. Nutí vás totiž takříkajíc vyjít z komfortní zóny. Pokud však necháte mysl otevřenou a přistoupíte k ní jako k individualitě, která se rozhodla být jedinečným zážitkem propojujícím svět whisky, myslím, že vás nezklame. I když sám bych ji ještě před půl rokem rozhodně neobhajoval, dnes, po několika dalších ochutnáních, už ji musím hodnotit smířlivěji. Proto ji hodnotím 82% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze High West Campfire

Whisky: High West Campfire
Palírna: High West Distillery (zdrojem i MGP a nezveřejněná skotská blended malt)
Region: Utah, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny 4-8 let)
ABV: 46%
Cena: 0,7l od cca 1800 Kč

Barva: jantarová
Vůně: kukuřice, karamel, rašelinový kouř, ovoce a byliny
Chuť: sladká kukuřice, vanilka, kouř, pomeranče a karamel
Dozvuk: trvající s tóny dřeva, kůže, kouře a sladké kukuřice

Hodnocení: 82%


High West Rendezvous Rye

A na řadě je třetí, poslední recenzované plnění. High West Rendezvous Rye byla dříve směsí šestileté 95% žitné z MGP a šestnáctileté 80% žitné z Kentucky. Právě tu budeme ochutnávat. Dnes je to už totiž žitná zrající od čtyř do šesti, někde se uvádí i sedmi, let. Tvoří ji žitná z MGP (95% žita, 5% sladového ječmene) a žitná z High West Distillery (80% žita, 20% sladového žita).

Jemné aroma v sobě mísí tóny pomerančů a hrušek s tóny levandule, máty, karamelu nebo dřeva. Ovocná a bylinná linka se navzájem prolínají a svou přiměřenou intenzitou vás zvou k ochutnání. V chuti se pak odehrává neméně zajímavá souhra. Tóny ovoce a bylin zůstávají a přidávají se k nim náznaky jehličí, lesních plodů, sušenek a dřeva. Chuti nechybí intenzita, je poměrně vrstevnatá a dá se s ní i chvíli hrát. Středně dlouhý závěr s tóny dřeva, skořice a zázvoru je hřejivý a po nějakou dobu v ústech zůstává.

Velmi dobrá žitná, která se nemá za co stydět. Tedy aspoň pokud se bavíme o plnění, které jsme ochutnávali my. Novější verze tohoto plnění je totiž úplně jiná písnička. Tato původní Rendezvous Rye je vrstevnatá žitná whiskey a ukazuje, že v palírně High West nejen že umí více či méně zdařile experimentovat, ale že také dovedou vyrobit opravdu dobrou whiskey. Hodnotím ji 89% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze High West Rendezvous Rye

Whisky: High West Rendezvous Rye
Palírna: High West Distillery (zdrojem i MGP a palírny z Kentucky)
Region: Utah, USA
Věk: NAS (dříve dle informací z palírny 6-16 let, dnes 4-7 let)
ABV: 46%
Cena: 0,7l od cca 1900 Kč

Barva: jantarová
Vůně: pomeranče, hrušky, levandule, máta, karamel nebo dřevo
Chuť: ovoce a byliny zůstávají, přidává se jehličí, lesní plody, sušenky a dřevo
Dozvuk: dřevo, skořice a zázvor

Hodnocení: 89%


Další trojrecenze je za námi a i přes výhrady musím říct, že výlet do dalekého Utahu splnil cíl. Možnost ochutnat ne zcela typickou americkou whiskey člověku otevře další obzory a nutí ho to přemýšlet ve více souvislostech. Rozhodně nemůžu říct, že všechna tři plnění stojí bezpodmínečně za to a že nebudete litovat, pokud je ochutnáte. Zároveň by však bylo férové říct, že tohle prostě není běžná bourbonová Amerika. Spolu s cenou jednotlivých lahví je pak o to těžší s klidným srdcem doporučit jejich nákup. Resumé bych rozdělil na tři části, tak, jak jsme dnes lahve ochutnávali.

Pokud máte aspoň trochu rádi bourbon a chcete ochutnat něco méně tradičního, neváhejte. Neváhejte ani, pokud jste otevřeni novým věcem a nevadí vám experimenty napříč světem whisky. Pokud jste však konzervativnější, prvním dvěma plněním bych se na vašem místě vyhnul. A pokud jde o žitnou, ta je zcela objektivně dobrou whiskey.

Palírna High West Distillery je za námi a její návštěva byla více než povedenou zástavkou. Ukázala nám, že svět whisky, a té americké whiskey obzvlášť, je velmi rozmanitý a stojí za to jej objevovat, i když ne vše se nám samozřejmě trefí do noty. To ale nemění nic na tom, že whiskey z této palírny rozhodně doporučuji ochutnat.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments