Elijah Craig – „otec“ bourbonu

Jestliže je James C. Crow, s nímž jsme se seznámili v polovině května, považován za otce moderního bourbonu, postava, o níž si povíme dnes, je mnohdy považována za otce bourbonu jako takového. I když je to přinejmenším zavádějící a diplomaticky řečeno nepřesné, neměli bychom tuto osobnost opomenout. Její jméno totiž přetrvalo do současnosti.

Elijah Craig (1738 – 1808)

Elijah Craig
Elijah Craig

Muž, jenž bezesporu ovlivnil směřování bourbonu, se narodil 15. listopadu 1738 (podle některých zdrojů 1743) v Orange County ve Virginii jako páté dítě Polly Hawkinsové a Tolivera Craiga. V roce 1764 ho David Thomas přivedl na stranu víry a Craig začal brzy ve své stodole pořádat náboženská setkání jako baptistický kazatel. Sám byl, stejně jako jeho bratři a přátelé, několikrát uvězněn za kázání bez potřebné licence od vůdčí anglikánské církve. Stal se politicky a společensky velmi aktivním, i s jeho přispěním byla ve Virginii ukotvena náboženská svoboda.

V roce 1781 vedl s bratrem Louisem, také kazatelem, na šest stovek stoupenců „TravellingChurch“ na pouti přes Cumberland Gap do tehdejšího Kentucky Territory of Virginia (podle některých zdrojů ale do Kentucky zamířil až o několik let později). O pár let později koupil tisíc akrů půdy v oblasti dnešního Fayette County, kde vytyčil nové město Lebanon, dnes známé jako Georgetown. Tam kázal v dodnes existujícím kostele Great Crossing Church, založil první klasickou školu v Kentucky (1787), textilní válcovnu, papírnu, několik mlýnů a také místní hasičský sbor, jehož byl i velitelem. Stal se z něj obchodník a místní magnát.

Palírnu založil ve Fayette County v roce 1789, přičemž už v červnu toho roku mu shořela část stodoly, kde údajně byly uschovány i sudy. Ty, které se ještě daly zachránit, použil Craig pro svou whiskey, přičemž šlo o sudy ohořelé zevnitř. Po šestiměsíční cestě na jih do New Orleans dodaly takto „zničené“ sudy jeho whiskey barvu a také chuť. Zákazníci doslova šíleli po onom „červeném alkoholu z Bourbon County“, i když ve skutečnosti jeho whiskey z Bourbon County nepocházela, ač byly oba tyto okresy pojmenovány na počest významného generála Gilberta du Motiera, markýze de Laffayette, francouzského aristokrata z královského rodu Bourbonů. A protože Craig moc dobře věděl, že s whiskey se kromě uložení do ohořelých sudů nic jiného nedělo, usoudil, že právě tento krok je tím, co činí jeho spirit jedinečným. Tento proces tak vzal za svůj a začal jej používat. Nakupoval sudy z New Orleans, jež byly naplněné rybami, které prodal na místních trzích, aby je poté naplnil senem a zapálil je, čímž je zbavil rybího zápachu a zároveň sterilizoval sudy a lehce je vypálil.

Je však nutné na tomto místě podotknout velmi důležitou věc. Craig byl jedním z desítek, ne-li stovek, kdo whiskey v tomto místě vyráběl a neexistuje jediný důkaz o tom, že by byla jeho whiskey jedinečná nebo že právě on byl tím, kdo jako první praktikoval ukládání whiskey do sudů. To tvrdí až různé články téměř o století později, ovšem bez potřebných důkazů. Naproti tomu existují dokumenty, které dokazují, že nejen v Kentucky, ale např. také ve Virginii byla whiskey vyráběna a následně uložena do sudů ještě před dobou, než začal Craig působit i jako palírník.

Elijah Craig bourbon
Elijah Craig bourbon

Sám Elijah Craig však úspěšně podnikal až do své smrti v Georgetownu v roce 1808. Jeho odkaz žije dále ve značce Elijah Craig, jež je produkována společností Heaven Hill a kterou vám mohu s klidným srdcem doporučit. Zároveň je to značka, která je mnohdy označována za jednu ze tří (společně se značkami Blanton’s a Bookers), které stály za počátkem bourbonové renesance, jež začala pozvolna v polovině osmdesátých let minulého století.

Ať už je pravda jakákoliv, Elijah Craig byl bezpochyby člověk mnoha talentů, který dokázal vykonat mnoho a to jak v rámci své víry, tak v rámci svého podnikání. Legendy praví, že byl první. Možná ano, možná ne. Velmi pravděpodobně bylo nejen v Kentucky ve stejný čas takových Craigů více. Pokud však za ně všechny žije jejich odkaz právě ve jménu Elijah Craig, myslím, že nám to nemusí vadit.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments