Whiskey novinky z USA #19/22 – vývoz amerických lihovin roste

Dalších čtrnáct dní je pryč, podzim je v plném proudu a stejně tak jede na plný plyn i whiskey průmysl za Atlantským oceánem. Nemeškejme tedy a začtěme se do toho, co nového se v Americe za ony dva týdny urodilo.

Michter’s 20 Years Old (2022 Release)

Michter’s 20 Years Old (2022 Release)

Pro nás již dobře známá kentucká palírna Michter’s opět vydává její dvacetiletý bourbon.

Téměř před rokem jsme informovali o dvacetiletém bourbonu této palírny, tenkrát však ještě za relativně příznivou cenu 750$. Rok se s rokem sešel a dnes už se budeme bavit o úplně jiné cenovce. A i přesto, že starší bourbony s přiznaným věkem mohou trpět na přílišný vliv dřeva na výsledný destilát, lze předpokládat, že dvacetiletý bourbon této kentucké palírny zmizí velmi rychle, protože patří vždy mezi ty nejžádanější.

Nové vydání dvacetiletého bourbonu má 57,1% alkoholu a stojí 1200$. Cenový nárůst je tedy téměř 500$.


Evan Williams Square 6 High-Rye

Evan Williams Square 6 High-Rye

Značka Evan Williams vydává novou žitnou whiskey, která se svým mashbillem liší od klasických vydání společnosti Heaven Hill.

Mashbill této žitné whiskey obsahuje 63% žita, 24% kukuřice a 13% sladového ječmene. Stejně jako plnění z května loňského roku bylo i toto destilováno v Evan Williams Bourbon Experience v kentuckém Louisville, kde se produkuje pouze jeden sud whiskey denně. Název Square 6 odkazuje na pozemek, kde měla být roku 1783 postavena původní palírna a právě budova Evan Williams Bourbon Experience stojí na tomto místě.

Žitná whiskey má 47,5% alkoholu, stojí 90$ a k zakoupení je buď v budově Evan Williams Bourbon Experience, nebo u vybraných prodejců v Kentucky.


Krátké zprávy

Alberta Premium Cask Strength
Kanadská společnost Alberta Distillers vydává pod značkou Alberta Premium, která je produkovaná od roku 1946, novou žitnou whiskey v sudové síle, do jejíhož mashbillu bylo použito pouze prérijní žito. Má 63,5% alkoholu a stojí 80$.

Peg Leg Porker 8 Years Old
Značka Peg Leg z Nashvillu v Tennessee vydává první whiskey po třech letech a svou vůbec první žitnou. Její název odkazuje na zakladatele značky, pitmastera (osoba, dohlížející na grilování či zkušený grillmaster) Careyho Bringla, který přišel v mládí kvůli rakovině o nohu a v současnosti je majitelem BBQ restaurace stejného názvu. Mashbill tvořilo 95% žita a 5% sladového ječmene. Osmiletá žitná má 52,5% alkoholu a 7 200 lahví bude k dostání ve státech Georgie, Jižní Karolína, Kansas, Louisiana, New York, Oklahoma, Severní Karolína a Tennessee za zatím nezveřejněnou cenu.

Copperworks Kentucky Flood Relief & Copperworks Hurricane Ian Relief
Značka a palírna Copperworks Distilling Co. z washingtonského Seattlu vydává dvě american single malt plnění v reakci na nedávné záplavy v Kentucky a hurikán Ian, jenž pustošil jih USA. Obě plnění pochází ze tří sudů, ve kterých whiskey zrála pět a půl roku, šest a půl roku a téměř čtyři roky. Obě plnění mají 49% alkoholu, cenovku 90$ a dostupné jsou pouze v samotné palírně.

Arcane Imperial
Značka Arcane vydává whiskey, která byla vakuově destilována z piva typu Imperial Stout brooklynského pivovaru Kings County Brewers Collective (KCBC). Stále platí to, o čem jsme informovali ve třináctých letošních novinkách u jiného plnění této značky (Alpha), tedy že whiskey se vyrábí oproti kolonové destilaci za sníženého tlaku a teplot a takový proces vyžaduje podle producentů o 15% méně obilí, o 30% méně vody a až o třetinu méně energie, než tomu bývá u tradičních postupů. Whiskey „zraje“ v nerezových tancích, do kterých jsou přidávány dřevěné tyče. Tato brooklynská specialita má 41,5% alkoholu, stojí 46$ a dostupná je ve státech New Jersey a New York s dopravou do dalších třiceti států USA.

Cathead Old Soul Single Barrel (2022 Release)
Značka a palírna Cathead z Jacksonu v Mississippi vydává bourbon, jenž pochází z 61 sudů, přičemž využívá i zdroj z Indiany. Oba spirity měly totožný mashbill (75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene) a před uložením do sudů se smíchaly. Bourbon má 54,5% alkoholu, stojí 70$ a téměř 14 000 lahví bude k dostání v celých Spojených státech.

Kentucky Peerless Absinthe Barrel Finished
Palírna z kentuckého Louisville vydává žitnou single barrel whiskey, která finišovala v sudech po absinthu. Toto plnění vzniklo poprvé v roce 2020 a poté, co se stalo hitem, je vydáváno každoročně. Má 55,35% alkoholu a za dosud nezveřejněnou cenu bude k dostání pouze v samotné palírně.

Blue Run Flight Series
Značka Blue Run vydává prvních šest whiskey v rámci její Flight Series. Konkrétně se jedná o plnění Alpine Meadows (57,6% alkoholu; 594 vyrobených lahví), Parisian Pâtisserie (56,55%; 684 lahví), Seattle Downpour (57,6%; 390 lahví), Lahaina Luau (54,8%; 726 lahví), Washington Apple Orchard (59%; 1056 lahví) a Marrakech Market (55,15%; 636 lahví). Vždy se jedná o plnění, které pochází ze dvou až pěti sudů, zároveň byla tato whiskey smluvně destilovaná v Castle & Key Distillery v kentuckém Frankfortu. Cena každého plnění je 120$.

New Riff Maltster T50 Crystal Malt & New Riff Aroostook Malted Rye
Značka a palírna z kentuckého Newportu vydává hned dvojici plnění. První, Maltster T50 Crystal Malt, je šestiletý bourbon pocházející z odrůdy ječmene nejčastěji používané pro světlá piva a bittery. Masbill tvoří 65% kukuřice, 20% sladového žita a 15% sladového ječmene. Má 50% alkoholu a stojí 60$. Druhé plnění, Aroostook Malted Rye, je šestiletá žitná whiskey, jejíž mashbill tvoří pouze žito. Má taktéž 50% alkoholu a cenovku 60$.

Wyoming Whiskey 1872
Palírna z Kirby ve Wyomingu vydává devítiletý bourbon, jenž je směsí pšeničných (93%) a vysoce žitných bourbonů (7%). Rok v názvu této whiskey ctí 150. výročí založení národního parku Yellowstone a veškerý výtěžek z prodeje této whiskey bude věnován organizaci Yellowstone Forever, která se stará o přírodní dědictví tohoto národního parku. Má 58% alkoholu, stojí 400$ a omezen počet lahví bude dostupný ve státech Colorado, Georgie, Kalifornie, New York a Wyoming.

McCarthy’s PX Sherry Cask Finished 6 Years Old
Společnost Hood River Distillers se sídlem v Oregonu vydává pod značkou McCarthy’s šestiletou american single malt whiskey, která dozrávala čtyři měsíce v sudech po sherry Pedro Ximénez z bednářství Toneleria Del Sur. Má 56,1% alkoholu, stojí 150$ a 1 941 lahví je k dispozici ve státech Colorado, Kalifornie, New York, Oregon, Texas a Washington.

Chicken Cock Chanticleer
Značka Chicken Cock, jež vzdává svými whiskey hold prohibičnímu období, vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 70% kukuřice, 21% žita a 9% sladového ječmene, a který si poležel blíže nespecifikovanou dobu v sudech po cognacu. Na plnění bylo použito 32 sudů. Má 56% alkoholu, stojí 600$ a vyrobeno bylo 6 500 lahví.

Old Bones 10 Years Reserve
Značka Old Bones spadající pod společnost Backbone Bourbon Company vydává desetiletou žitnou whiskey, která pochází z MGP v Indianě. Mashbill tedy tvoří 95% žita a 5% sladového ječmene. Má 55% alkoholu a stojí 100$.

A na závěr…

Vývoz amerických lihovin vzrostl od ledna do července 2022 o 21%. Na svědomí to má především odstranění cel EU a Velké Británie na americké destiláty. Podle Distilled Spirits Council of the US (DISCUS) se tak americké destiláty vracejí k růstu.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments