Whiskey novinky z USA #20/22 – Diageo koupilo palírnu Balcones

Téměř měsíční pauza je za námi, stejně tak je minulostí i pražský whisky festival. Na něm jsme se sice mohli s několika americkými značkami potkat, nešlo však o žádné závratné číslo, ale spíše jen o pár kousků. A protože jsme navíc vynechali jeden týden novinek, pojďme uhasit žízeň a představme si, co nového se urodilo za oceánem. Je toho totiž opravdu hodně.

The Buffalo Trace Antique Collection 2022 Release

Kentucká palírna The Buffalo Trace vydává letošní řadu Antique Collection tvořenou hned pěticí plnění.

Značku George T. Stagg zastupuje patnáctiletý bourbon o síle 69,35% alkoholu. Sudy pro toto plnění pochází ze skladiště K. William Larue Weller je dvanáctiletý bourbon pocházející ze skladišť C, K a N o síle 62,35% alkoholu. Thomas H. Handy Sazerac Rye je šestiletou žitnou, jež zrála ve skladištích I, L a M a má 65,45% alkoholu. Eagle Rare je sedmnáctiletý bourbon ze skladišť H, K a L s 51,5% alkoholu. A konečně poslední, páté plnění Sazerac Rye je osmnáctiletou žitnou, jenž pochází ze skladišť K, M a P.

The Buffalo Trace Antique Collection 2022 Release

Všechna plnění jsou limitovaná a ke koupi za jednotnou cenu 99$


WhistlePig The Boss Hog IX: Siren’s Song

WhistlePig The Boss Hog IX: Siren’s Song

Vermontská palírna WhistlePig vydává v pořadí již desáté plnění v rámci své oblíbené edice The Boss Hog.

Značka si tentokrát bere za inspiraci Řecko a whiskey, původem z Kanady, tak dozrávala v sudech vyrobených přímo v palírně, ve kterých původně ležel nektar z fíků a v sudech po likéru tentura (řecký bylinný likér z hřebíčku, skořice, muškátového oříšku, pomerančových kůr a medu). Ten se naučili vyrábět zástupci palírny přímo v Řecku loni v létě.

Tato limitovaná žitná whiskey má sudovou sílu 51,3%-53,1% alkoholu a stojí 600$.


Bulleit Barrel Strength

Bulleit Barrel Strength

U nás již poměrně zažitá kentucká značka Bulleit vydává nové plnění a to bourbon v sudové síle.

Poprvé se značka k tomuto plnění odhodlala v roce 2016, ale šlo pouze o plnění dostupné jen v Kentucky. Tentokrát by tento bourbon měl být dostupný v rámci celé Ameriky. Barvou tmavší bourbon má díky sudové síle také výraznější chuťový profil, což fanoušci značky jistě ocení.

Bourbon má sudovou sílu 60-62,5% alkoholu a stojí 60$.


Angel’s Envy Cask Strength (2022 Edition)

Angel’s Envy Cask Strength (2022 Edition)

Kentucká palírna a značka vydává v pořadí již jedenácté plnění v rámci její série Cask Strength.

Opět se jedná o bourbon, jenž dozrával v sudech po portském vínu. Že se jedná o stále oblíbenější stáčení, svědčí také fakt, že zatímco pro první plnění v roce 2012 bylo vyrobeno pouze 600 lahví (dostupných jen ve dvou státech), nyní se jedná o 16 980 lahví, které jsou dostupné napříč USA.

Bourbon má 59,9% alkoholu a cenovku 230$.


Booker‘s 2022-03 „Kentucky Tea Batch“

Booker‘s 2022-03 „Kentucky Tea Batch“

Značka Booker’s vydává své letošní třetí plnění, jež odkazuje na oblíbený nápoj Bookera Noeho.

Název odkazuje na nápoj, který Booker Noe často popíjel, totiž jeden díl bourbonu smíchaný se čtyřmi díly vody, jenž sám nazval Kentucky Tea. Upřednostňoval ho před samotným čajem a nejčastěji si ho vychutnal k večeři. Plnění tak navazuje na další stáčení této značky, která oslavovala jeho oblíbené pokrmy (Country Ham, Beaten Biscuits).

Bourbon zrál sedm let, čtyři měsíce a čtrnáct dní, má 63,25% alkoholu a stojí 90$.


Jack Daniel’s Twice Barreled Special Release Oloroso Sherry Cask Finished

Jack Daniel’s Twice Barreled Special Release Oloroso Sherry Cask Finished

osmnáctých novinkách jsme informovali o velkém kroku ikonické palírny z Tennessee, která se rozhodla vtrhnout do kategorie single malt. Čekání je však nakonec kratší než se původně ohlašovalo.

Plnění pro travel global retail sice má přijít na řadu až v červnu příštího roku, ohlášeno však bylo plnění Twice Barreled. To je samozřejmě vyrobeno pouze ze sladového ječmene a celý proces výroby proběhl v palírně v Lynchburgu. Whiskey zraje nejméně čtyři roky v sudech z amerického dubu, následně se na dva roky přesouvá do sudů po sherry oloroso od bednářství Antonio Páez Lobato. Samozřejmostí je filtrace přes vrstvu dřevěného uhlí.

Bez přehánění jde o milník v rámci kategorie americké single malt whiskey, která byla dosud obsazena menšími craftovými palírnami. Tato whiskey v sudové síle 53,05-53,9% alkoholu stojí 70$ a dostupná by měla být v omezeném množství po celé Americe.


Old Fitzgerald Bottled In Bond 19 Years Old

Old Fitzgerald Bottled In Bond 19 Years Old

Společnost Heaven Hill oznámila nové plnění své značky Old Fitzgerald a jedná se o nejstarší whiskey této značky.

Spirit byl vydestilován v září 2003 a do lahví plněna v říjnu 2022. Whiskey pak pochází ze tří pater skladiště F a jednoho patra skladiště X v hlavním kampusu společnosti Heaven Hill. Velmi ceněná a žádaná značka tak dostává další přírůstek, navíc s označením bottled in bond.

Limitovaný bourbon má 50% alkoholu a stojí 240$. 


Crown Royal 29 Years Old Extra Rare

Crown Royal 29 Years Old Extra Rare

A teď na skok do Kanady. Známá značka Crown Royal vydává plnění s číslovkou dvacet devět.

Tato devětadvacetiletá kanadská blended whisky není standardní směsí značky, ale jedná se o whisky, jež pochází hlavně z mashbillu obashujícího 96% žita a 4% sladového ječmene. A i když kanadská whisky zdaleka nedosahuje slávy skotské nebo bližší americké, má se jednat o výborný poměr cena/výkon.

Tato whiskey se 46% alkoholu totiž stojí pouhých 400$, což vzhledem k jejímu věku skutečně není moc. Dostupná bude ve státech Arizona, Delaware, Florida, Georgie, Illinois, Kalifornie, Louisiana, Michigan, Pensylvánie a Texas.


Maker’s Mark City Series

Maker’s Mark City Series

Známá kentucká palírna vytvořila City Series v rámci své Wood FInishing Series pro global travel retail a v rámci této série vychází první dvě lahve.

První dvě plnění si berou za inspiraci města New York a Sydney. Whiskey by měla vždy odrážet konkrétní město, takže se jednotlivá plnění od sebe budou lišit ve vůni i chuti. The New York Edition má 53,9% alkoholu a stojí 95$. The Sydney Edition má 53,65% alkoholu a stojí 93,50$.

K dispozici jsou tyto whiskey vždy na letištích konkrétních měst.


Barrell BCS Gold Label Dovetail

Barrell BCS Gold Label Dovetail

Společnost Barrell Craft Spirits vydává nové plnění, které pochází ze zdrojů z Indiany, Kentucky, Tennessee a také z Kanady.

Plnění obsahující označení Gold Label by měly zahrnovat i starší složky, každopádně stejně jako předešlá plnění Dovetail bylo i to nejnovější finišováno v sudech po rumu, portském a po vínu Cabernet Sauvignon z vinařství Dunn Vineyards.

Tato whiskey v sudové síle 70,09% alkoholu stojí 500$.


Krátké zprávy

St. George 40th Anniversary Edition
Kalifornská značka St. George slaví své čtyřicáté výročí plněním american single malt whiskey. Master distiller Lance Winters a master blender Dave Smith pro něj vybrali 14 sudů z celkových 600 a zahrnují např. i sudy po kalifornském vínu typu sauterness nebo po umeshu (švestkové víno). Stáří whiskey je mezi 4 a 13 lety. Má 48% alkoholu, stojí 500$ a vyrobeno bylo příhodně pouhých 1982 lahví.

Old Dominick
Palírna z Memphisu v Tennessee vydává čtyřletou Tennessee whiskey, která má být podle výrobce první whiskey, která se destilovala, zrála a stočila v Memphisu od dob prohibice. Pochází z mashbillu, jenž tvořilo 75% kukuřice, 13% žita a 12% sladového ječmene. Má 42,5% alkoholu, stojí 35$ a vyrobeno bylo 12 000 lahví, jež jsou dostupné přímo v palírně nebo přes stránky olddominick.com.

Old Ezra 7 Years Old
Kentucká značka vydává žitnou whiskey, jež byla destilována v Indianě. Pro její výrobu byly použity dva mashbilly, přičemž žito v nich obsahovalo 95% a 51%. Sedmiletá žitná má 57% alkoholu, stojí 80$ a vyrobeno bylo 18 000 lahví, jež jsou dostupné napříč USA.

Wyoming Whiskey
Palírna z Kirby ve Wyomingu vydává hned trojici plnění. Wyoming Whiskey Barrel Strength (Barrel 9735) je pětiletý bourbon, jenž v mashbillu obsahoval 68% kukuřice, 20% pšenice a 12% sladového ječmene. Má 61,2% alkoholu, stojí 300$ a všech 120 lahví je dostupných ve státech Colorado, Georgie, Kalifornie, New York a Wyoming. Wyoming Whiskey Outryder je minimálně pětiletá american straight whiskey, která má 50% alkoholu a stojí 75$. A konečně Wyoming Whiskey Single Barrel, jež je minimálně pětiletým bourbonem, jehož mashbill obsahoval 68% kukuřice, 20% pšenice a 12% sladového ječmene. Má 48% alkoholu a cenovku 100$

.Hirsch The Cask Strength Cognac Barrel Finished
Značka Hirsch vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 72% kukučice, 13% žita a 15% sladového ječmene a který zrál šest let, než na dalších osmnáct měsíců putoval do třicet let starých sudů po koňaku Hine XO. Má 62,5% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo 9 000 lahví, které jsou dostupné po celých Spojených státech amerických.

Old Forester King Ranch Edition
Kentucká značka Old Forester se spojila s Texas‘s King Ranch, největším americkým rančem a kolébkou této kultury, a vydává bourbon, jenž zrál v silně vypálených sudech z amerického dubu a na konci jeho výroby stálo dřevěné uhlí ze stromu mesquite (např. také u plnění Wild Turkey Longbranch nebo Balcones Luckenbach). Má 52,5% alkoholu, stojí 70$ a k dostání je pouze v Texasu.

Jeptha Creed Red, White And Blue
Kentucká palírna Jeptha Creed slaví šesté výročí a při této příležitosti vydává bourbon, jenž v mashbillu obsahoval 25% kukuřice bloody butcher, 25% kukuřice white heirloom, 25% kukuřice Bruce’s blue heirloom, 20% sladového žita a 5% sladového ječmene. Část výtěžku poputuje pro Veteran’s Club of Kentucky. Má 50% alkoholu, stojí 75$ a k dostání je ve státech Indiana a Kentucky a online také ve státech Aljaška, Severní Dakota a Washington D. C.

Castle & Key The Untold Story Of Kentucky Whiskey (Chapter 2)
Další kentucká palírna Castle & Key vydává blend straight bourbonů ve spolupráci s Kentucky Black Bourbon Guild (KBBG) a veškerý výtěžek poputuje do stipendijních fondů na podporu diverzity a inkluze v palírenském průmyslu. Jde o směs dvou mashbillů. Klasický bourbonový mashbill (73% bílé kukuřice, 10% žita a 17% sladového ječmene) je doplněn mashbillem pšeničného bourbonu (73% bílé kukuřice, 10% bílé pšenice a 17% sladového ječmene). Celkově tříletý blend těchto straight bourbonů má 51,25% alkoholu, stojí 175$ a všech 462 lahví je dostupných pouze v samotné palírně.

Broken Barrel Americana
Značka Broken Barrel vydává straight american whiskey, která kombinuje čtyřletou kukuřičnou whiskey s mladším bourbonem. Jak už je pro značku typické, směs se na závěr umístí do tanků spolu s dřevěnými tyčemi (tzv. oak bill; 40% těchto tyčí je z vypálených sudů z amerického dubu, 40% z toastovaných sudů z amerického dubu a 20% ze sudů po americké jablečné brandy). Tato whiskey má 50% alkoholu, cenovku 35$ a dostupná by měla být napříč USA.

Sagamore Spirit Reserve Series Bottled in Bond
Marylandská palírna vydává žitnou whiskey s označením bottled in bond, která kombinuje dvě žitné, jednu s vysokým podílem žita v mashbillu a druhou s nižším podílem. Vlastník jedné z nejmodernějších palíren Kevin Plank (mj. i zakladatel a tvůrce oděvní společnosti Under Armour), tak pokračuje v obnově kultury žitné whiskey v Marylandu. Nová pětiletá žitná má 50% alkoholu a stojí 60$. K dostání je zatím pouze v palírně, v budoucnu však bude i u vybraných prodejců v celých Spojených státech amerických.

Hard Truth
Řemeslná palína Hard Truth z Indiany vydává hned trojici plnění v rámci své Origin Series. Kentucky Sweet Mash (BW-1) je pětiletý bourbon o síle 55,1% alkoholu, jehož mashbill obsahoval 73% kukuřice, 19% žita a 8% sladového ječmene. Kentucky Sweet Mash Wheated (BW-2) je také pětiletým bourbonem, ale o síle 55,9% alkoholu, jehož mashbill obsahoval 69% kukuřice, 19% pšenice a 12% sladového ječmene. Kentucky Sweet Mash (RW-1) je pak pětiletou žitnou o síle 55,2% alkoholu, jejíž mashbill obsahoval 94% žita a 6% sladového ječmene. Všechna plnění stojí 70$ a k dostání jsou ve státech Florida, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri a Tennessee.

Woodinville 2022 Harvest Release (2022)
Palírna a značka Woodinville ze státu Washington vydává žitnou whiskey, která po pěti letech zrání finišovala čtyři měsíce v sudech po portském. Má 45% alkoholu, stojí 70$ a dostupná je jen v samotné palírně s tím, že několik lahví je podepsáno i jejími zakladateli Orlinem Sorensenem a Brettem Carlilem.

Kentucky Peerless Double Oak
Kentucká palírna Kentucky Peerless Distilling Co. vydává žitnou v sudové síle. Whiskey má 54,65% alkoholu, stojí 100$ a mimo domovskou palírnu bude k dostání také ve státech Arizona, Colorado, Florida, Illinois, Kalifornie, Kentucky, New York a Texas.

Kentucky Owl Mardi Gras XO Cask Finished
Kentucká značka Kentucky Owl vydává hned dvojici plnění. První, Mardi Gras XO Cask Finished je jedenáctiletá žitná, která finišuje více než rok po rumu Bayou Rum XO z Louisiany. Má 51,4% alkoholu a stojí 500$. Druhé, Kentucky Owl Batch 12, je pak bourbonem, jenž v sobě snoubí složky staré od čtyř do čtrnácti let. Má 57,9% alkoholu a stojí 400$.

High West The Prisoner’s Share
Nám již známá palírna z Utahu vydává whiskey, jejíž složky pochází nejen z Utahu, ale také z Indiany nebo Kentucky, a které zrály od čtyř do patnácti let. Whiskey poté finišuje rok v sudech z francouzského dubu. Má 51% alkoholu a stojí 175$.

Blue Run Emerald
Kentucká značka přichází s žitnou whiskey, která pochází z palírny Castle & Key a byla destilována Jimem Rutledgem. Použity byly tři mashbilly s různým zastoupením žita a whiskey zrála na dvou místech, v Bardstownu a ve Frankfortu. Celkově bylo použito 189 sudů, což poskytlo velké možnosti při míchání výsledné whiskey. Má 58,35% alkoholu, stojí 110$ a vyrobeno bylo 42 000 lahví.

Uncle Nearest
Palírna z Tennessee vydává žitnou whiskey, která ale byla destilována v Kanadě a po dobu čtyř let zrála v New Yorku. Výsledný spirit míchala Victoria Eady Butler, pra pravnučka Nearesta Greena. Toto plnění je součástí akce 12 Weeks of Christmas, v rámci které palírna představí i další plnění. Whiskey má 50% alkoholu, stojí 59$ a k dostání by mělo být po celé Americe.

Four Gate Andalusia Key (Batch #25) & Four Gate Andalusia Key II (Batch #26)
Značka Four Gate vydává hned dvě plnění, obě finišovala v sudech po sherry oloroso a po rumu. Zatímco žitná whiskey v plnění Batch #25 zrála sedm let, má 57,65% alkoholu, cenovku 200$ a celkový počet lahví 3 735, bourbon v plnění Batch #26 zrál sedm let a šest měsíců, má 58,2% alkoholu, cenu 200$ a vyrobeno bylo 4 014 lahví.

WhistlePig Piggyback Rye: Brothers Osborne Barrel
Palírna z Vermontu vydává v rámci své Legends Series šestiletou žitnou whiskey, která byla vydána ve spolupráci s Johnem a TJ Osbornovými, bratry, jenž jsou známí jako country duo Brothers Osborne. Whiskey má 48,28% alkoholu, stojí 50$ a k dispozici bude ve státech Illinois, Tennessee a Texas a také v samotné palírně nebo na jejích webových stránkách.

Old Elk Infinity Blend (2022 Release)
Značka Old Elk přichází s blendem straight whiskey, který sestavil master distiller Greg Metz. Tento blend obsahuje 18% Old Elk Infinity Blend 2021, 15% sedmiletého bourbonu Old Elk, 9% třináctiletého bourbonu z Kentucky, 6% třináctiletého bourbonu z Kentucky a 52% sedmileté Old Elk Wheat Whiskey. Má 57,05% alkoholu, stojí 150$ a k zakoupení bude napříč USA.

Puncher’s Chance: The Left Cross
Nové vydání značky Puncher’s Chance pochází z mashbillu, který obsahoval 84% kukuřice, 8% žita a 8% sladového ječmene. Po prvním zrání v sudech z amerického dubu si whiskey poležela ještě dva až šest měsíců v sudech, kde dříve pobývaly dvanáctileté jamajské rumy. Název pak odkazuje na jamajského boxera těžké váhy Donovana „Razor“ Ruddocka, který byl svého času protivníkem Mikea Tysona nebo Lennoxe Lewise. Čtrnáctiletý bourbon má 48% alkoholu, cenovku 150$ a vyrobeno bylo 2 000 lahví.

Laws Whiskey House Intention (2022 Origin Series Release)
Palírna z coloradského Denveru vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 60% kukuřice, 20% pšenice, 10% žita a 10% sladového ječmene. Bourbony použité do této whiskey pak zrála od tří do deseti let. Má 59% alkoholu, stojí 130$ a 1 680 lahví bude k dostání ve státech Colorado, Florida, Georgie, Illinois, Kalifornie, Maryland, Texas a Washington D. C.

Templeton Stout Cask Finished (2022 Barrel Finish Series Release)
Značka Templeton vydává žitnou, jež pochází z Indiany, a mashbill pro její výrobu obsahoval tradičních 95% žita a 5% sladového ječmene. Zrání probíhá nejen v nových sudech z amerického dubu, ale také v sudech po stoutu s čokoládovými a kávovými tóny, kde finišuje tři měsíce. Šestiletá žitná whiskey má 46% alkoholu a cenovku 55$.

A na závěr…

Společnost Diageo oznámila, že za blíže nezveřejněnou částku získala již poměrně známou texaskou řemeslnou značku Balcones.

Palírna známá svými experimenty, ale také využíváním lokálních zdrojů a také výrobou více než solidní single malt whisky se tak dostává pod křídla giganta, díky kterému by mohla dále rozvíjet svůj potenciál a zároveň se dostat k většímu množství spotřebitelů. Nezbývá než doufat, že tato změna bude mít dopad i na našem trhu.

 Společnost Western Kentucky Distilling staví nejmodernější palírnu v Kentucky, konkrétně v okrese Ohio, a to za celkovou sumu 30 milionů dolarů. Otevření je naplánováno na polovinu roku 2023.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (W) H.
1 rok před

Dotaz k Jack Daniel’s Twice Barreled Special Release Oloroso Sherry Cask Finished – píšete, že „by měla být v omezeném množství po celé Americe“ – znamená to jen v USA, nebo po celém americkém kontinentu?

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před
Reply to  Martin (W) H.

Dobrý den,
Amerikou jsou myšleny Spojené státy americké. Toto označení používám i proto, aby se neustále neopakovalo „USA“ nebo právě „Spojené státy americké“.
Více v tom nehledejte. 🙂

Martin (W) H.
1 rok před

Dobrý den, to nebyla žádná narážka na chybné označení, nebo výtka, jen jsem se začal těšit, že si lahev koupím za měsíc v Mexiku. Tak nic, no 😀

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před
Reply to  Martin (W) H.

I kdyby to bylo upozornění, tak je to naprosto v pořádku. Aspoň bychom chybu opravili. 😉
Každopádně určitě se v Mexiku na nabídku destilátů podívejte, je možné, že z USA se tam najde něco, co u nás těžko seženete. A mimo to všemi deseti doporučuji ochutnat nejen tequilu, ale také mezcal a sotol. 🙂

Martin (W) H.
1 rok před

Z Vámi vyjmenovaných mi zbývá ochutnat už jen sotol, do severní části Mexika jsem zatím nezavítal a tam kde jsem dosud byl jsem s ním do styku nepřišel. Ale podle všeho by se měl pít i v Oaxace, kde bych se měl pohybovat, tak snad konečně budu mít tu příležitost. 🙂