Speciální recenze whiskey Jack Daniel’s

Před dvěma týdny jsme se podrobněji seznámili s ikonou amerického světa whiskey (článke o značce najdete zde). Možná až kacířsky dlouho jsme opomíjeli nejznámější značku, která je, jak už jsme zmiňovali v článku, mnohdy mylně synonymem pro americkou whiskey jako takovou. Pojďme tedy napravit křivdy, jichž jsme se na tomto symbolu dopustili, a ukažme si detailněji čtyři lahve z produkce značky Jack Daniel’s. Značky, kterou ochutnal snad každý, kdo někdy zavadil o alkohol. Značky, která i přes svou popularitu často bojuje s předsudky a příkrými soudy. Je tu speciální recenze whiskey Jack Daniel’s.

Jack Daniel’s Old No. 7

První lahví je Jack Daniel’s Old No. 7. Typická čtyřhranná láhev s ikonickou černou etiketou je typickým zástupcem Tennessee Whiskey, kategorie, jež zavazuje výrobce takových whiskey použít tzv. Lincoln County Process (jinak též charcoal mellowing nebo leaching), tedy filtraci přes vrstvu dřevěného uhlí z cukrového javoru. Mashbill tvoří pro tuto značku typický poměr 80% kukuřice, 12% sladového ječmene a 8% žita. Jak ale působí samotná whiskey?

Velmi sladké aroma ucítíte na nose okamžitě. Je však pravdou, že úvodní příval vanilky, karamelu a jemného nasládlého kouře v čase ustupuje další vrstvě vůní, ve které lze cítit dub, jistou míru ovocnosti a kukuřičnou nasládlost. Pro zkušené žádné překvapení, pokud se však najde někdo, kdo tuto whiskey bude pít poprvé, jedná se o velmi přitažlivé aroma, které k ochutnání doslova vybízí. Chuť je poměrně hravá, i když se jedná o rozeznatelné tóny dřeva, jemného kouře, vanilky nebo koření. Vše je pevné, vcelku rozeznatelné a jedná se o chuť, která vás po úvodním ovonění příliš nepřekvapí. Na druhou stranu, mohli bychom očekávat daleko plošší a jednodušší chuť. Asi největším překvapením mohou být lehounce nahořklé tóny v závěru, které se střídají s tóny koření a dubu. Tento kontrast mi však v celkovém dojmu vlastně nevadí a spíše mě baví.

Klasické plnění zkušené pijany nepřekvapí, s nováčky si však krásně pohraje a věřím, že to může být i více než jen jednou. Pro mě nadále zůstává dobrou whiskey, kterou si sám s největší pravděpodobností sice jen tak nenaleji, ale při správné příležitosti se tomu nebudu bránit. Je to zkrátka pití pro určité situace. Vytkl bych ji možná jen obsah alkoholu (o malinko vyšší číslo by této whiskey slušelo) a lehce nahořklý závěr, který mi osobně nevadil, ale věřím, že plno degustujícím vadit může. Whiskey proto hodnotím 77% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze Jack Daniel’s Old No. 7

Whisky: Jack Daniel’s Old No. 7 (Whiskybase)
Palírna: Jack Daniel‘s Distillery
Region: Tennessee, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny whiskey staré od 4 do 7 let)
ABV: 40%
Cena: 0,7l od cca 450 Kč

Barva: jantarová
Vůně: vanilka, karamel, nasládlý kouř, poté tóny dubu, ovoce a kukuřičné sladkosti
Chuť: tóny dřeva, jemného kouře, vanilky a koření
Dozvuk: lehce nahořklý s tóny koření a dubu

Hodnocení: 77%


Jack Daniel’s Single Barrel Select

Druhým v pořadí je plnění Jack Daniel’s Single Barrel Select. Whiskey pro tato plnění se vyrábí podle stejných postupů jako u plnění Old No. 7, důležitým bodem je však vyšší obsah alkoholu a výběr sudů. Tak jako klasické plnění této značky snižovalo v čase obsah alkoholu ze 45% na 43% a posléze na 40%, plnění Single Barrel si drží 45% alkoholu a i vzhledem pozvedá whiskey této značky na další úroveň. Je tomu tak i obsahem samotné láhve?

Na nose je mnohem výraznější aroma banánů, kterého se mi u klasického plnění tolik nedostávalo, sladké kukuřice, vanilky, dubu, kouře a lehce také oříšků. Vůně působí velmi vyváženě, elegantně a plně. A přesně taková je tato whiskey i v chuti. Je velmi vyvážená, zároveň ale bohatá a vrstevnatá. Sladkost třtinového cukru, javorového sirupu a vanilky je doplněna tóny dubu, jemného kouře a také koření.  Středně dlouhý závěr je velmi elegantní a přímočarý s tóny koření a dřeva.

Opravdu povedená whiskey, kterou oceňuji čím dál víc. Jde o robustnější verzi klasického plnění, a zároveň si bere to dobré z nerecenzovaného plnění Jack Daniel’s Gentleman Jack, které je daleko méně výrazné a poněkud jednodušší. Single Barrel je už vhodnější whiskey na pomalejší popíjení a hledání. Nejde už o tak líbivou whiskey, zároveň je to ale whiskey velice pitelná, ke které se milerád za nějakou dobu zase vrátím. Hodnotím ji proto 84% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze Jack Daniel’s Single Barrel Select

Whisky: Jack Daniel’s Single Barrel Select (Whiskybase)
Palírna: Jack Daniel‘s Distillery
Region: Tennessee, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny whiskey staré od 4 do 7 let)
ABV: 45%
Cena: 0,7l od cca 850 Kč

Barva: tmavě jantarová
Vůně: výrazné aroma banánů, sladké kukuřice, vanilky, dubu a kouře s tóny oříšků
Chuť: bohatá a vyvážená s tóny třtinového cukru, javor. sirupu, vanilky, dubu, kouře a koření
Dozvuk: středně dlouhý, elegantní a přímočarý s tóny koření a dřeva

Hodnocení: 84%


Jack Daniel’s Bonded

A teď už jsou na řadě láhve, které můžeme ještě stále považovat za novinky na trhu. První, kterou svlékneme do naha, je Jack Daniel’s Bonded. Opět se výroba neliší od klasického plnění, ale vybírány jsou sudy s větším potenciálem pro barvu, aroma i chuť.

Vůně vás doslova praští do nosu. Pro značku typické tóny karamelu, vanilky, jemného kouře a dřeva doplňují tóny koření. Aroma je opravdu intenzivní a ze sklenice se dere v dalších a dalších vlnách. Není na co čekat, jdeme ochutnat. Sladkost karamelu a javorového sirupu se mísí s chutí dřeva a jemného kouře. Patrná je i ovocná linka, ale ponejvíce vystupují sladké tóny, které vás, stejně jako na nose, berou útokem i v ústech. Whiskey má 50% alkoholu a snad i proto nejsou tyto sladké tóny otravné. Naopak působí velmi robustně a sladěně. V až překvapivě dlouhém hřejivém závěru se ještě znovu ozývají tóny karamelu, dřeva a jemného koření.

Tohle už není whiskey do klasické kombinace s colou. Je to ve všech směrech robustnější Jack Daniel’s a to od začátku do konce. Je výraznější, zároveň však stále zachovává charakter značky, kterou se nesnaží změnit. Je to čitelná whiskey, která ale umí překvapit. Whiskey hodnotím 86% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze Jack Daniel’s Bonded

Whisky: Jack Daniel’s Bonded (Whiskybase)
Palírna: Jack Daniel‘s Distillery
Region: Tennessee, USA
Věk: NAS (nejméně 4 roky, aby whiskey splňovala podmínky plnění bottled in bond)
ABV: 50%
Cena: 0,7l od cca 800 Kč

Barva: světle jantarová
Vůně: výrazné tóny karamelu, vanilky, jemného kouře, dřeva a koření
Chuť: sladká s tóny karamelu a javorového sirupu, jenž se mísí s tóny dřeva, koření a ovoce
Dozvuk: dlouhý a hřejivý s tóny karamelu, dřeva a jemného koření

Hodnocení: 86%


Jack Daniel’s Triple Mash

A jsme před poslední recenzovanou lahví. Tou je plnění Jack Daniel’s Triple Mash. Tady už je to poněkud složitejší, jedná se totiž o blend několika straight whiskey. Tvoří ji z 60% žitná (70% žito, 18% kukuřice, 12% sladový ječmen), z 20% klasická Tennessee whiskey (80% kukuřice, 12% sladový ječmen, 8% žito) a z 20% american malt whiskey (100% sladový ječmen) z produkce palírny. Jde o první plnění palírny, které využívá whiskey ze sladového ječmene. Jsem natěšený, co mě to vlastně bude v láhvi čekat.

Vůně je, no, přinejmenším zcela atypická oproti tomu, co by se mohlo očekávat. Určitá zemitost se mísí s ovocnými tóny lesních plodů, další vrstvu pak tvoří dřevo a koření s jemným náznakem smůly. Všechny tyto linky se proplétají a mě osobně to nutí zapojovat nos znovu a znovu. Ale protože mám žízeň, jen u nosu nezůstane, jdu se napít. Chuť je stejně „komplikovaná“, jako byla vůně. Tóny červeného ovoce s náznakem marcipánu a karamelu se mísí s tóny dřeva a v pozadí mám snad i tóny bylin. V ústech je whiskey poměrně intenzivní, což potvrzuje i dlouhý závěr, kde jde do popředí slad, ovoce a koření. K nim se nakonec přidává i typická vanilka a dub.

Musím upřímně říct, že poslední z recenzovaných plnění mě baví suverénně nejvíc. Ne snad proto, že by šlo o tak velký krok dopředu nebo o naprostou revoluci v rámci tak klasické značky, jakou Jack Daniel’s bezpochyby je. Ochotu a odvahu zaexperimentovat a hledat nové možnosti v rámci svého profilu zkrátka musím ocenit. Navíc, výsledek rozhodně stojí za to a jsem velice příjemně překvapen. Stále jsem totiž čekal klasičtějšího Jacka. Místo toho jsem dostal whiskey, která sice má rozpoznatelný původ, ale nabízí zcela nečekaný zážitek. Hodnotím ji proto 89% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).


Recenze Jack Daniel’s Triple Mash

Whisky: Jack Daniel’s Triple Mash (Whiskybase)
Palírna: Jack Daniel‘s Distillery
Region: Tennessee, USA
Věk: NAS (nejméně 4 roky, aby whiskey splňovala podmínky plnění bottled in bond)
ABV: 50%
Cena: 0,7l od cca 800 Kč

Barva: měděná s červenými odlesky
Vůně: zemitost a lesní tóny se mísí se dřevem a kořením, náznak smůly
Chuť: červené ovoce, marcipán a karamel s tóny dřeva a bylin
Dozvuk: dlouhý s tóny sladu, ovoce, koření, vanilky a dubu

Hodnocení: 89%


A máme to za sebou. Recenze Jack Daniel’s. Čtyři plnění, čtyři různé whiskey, každá pro jinou příležitost. Zatímco první, klasické plnění, je méně komplikované a má poměrně jasné kontury, druhé už je poněkud složitějším pitím, ve kterém lze chvíli objevovat. Druhá dvě plnění pak i přes jasný charakter dávají na odiv možnosti palírny a nebojí se vystoupit z komfortní zóny.

Ať už jste nadšenci do whiskey z Tennessee nebo naopak stojíte na opačné straně barikády, myslím, že se můžeme shodnout na tom, že značka Jack Daniel’s má nezastupitelné místo na whisky mapě světa. Může být tisíckrát opovrhována, ale 150 let existence a neustálého posouvání se, to prostě nemůže být náhoda. Je to značka, která umí udělat jak jednodušší a i pro laiky velmi pochopitelné pití, tak složitější a vrstevnatější spirit, který by už i zkušenější pijani whisky neměli jen tak přehlížet. Důkazem budiž plnění Bonded a Triple Mash, která jsou opravdu příjemným překvapením a zvláště druhé jmenované si zaslouží vaši pozornost. A to nejen s ohledem na to, co nás od této značky čeká příští rok…

Cheers!

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 5 Hodnocení: 4.8]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments