Týdeník #31/22 – Macallan Horizon

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Loch Lomond vydává whisky ze zaniklé palírny Littlemill. Palírna Glen Scotia představila limitovanou edici na oslavu titulu Skotská palírna roku. Velšská palírna Penderyn připravila novou whisky z edice Icons of Wales. Palírna Bruichladdich vydává nové whisky z řady Barley Exploration. Mladá skotská palírna Arbikie přechází na vodík a palírna Macallan představila prototyp whisky Horizon. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Littlemill 250th Anniversary Release

Littlemill 250th Anniversary Release

Až do ukončení produkce v roce 1992 byla palírna Littlemill nejstarší fungující palírnou ve Skotsku (založena 1772). Poté však byla uzavřena a o čtyři roky později rozmontována. Část budov byla zbořena v roce 1996, o zbytek se postaral požár v roce 2004. Zbytek sudových zásob je v současnosti v majetku společnosti Loch Lomond Group, která nyní vydává speciální edici k 250. výročí založení této palírny.

Whisky Littlemill 250th Anniversary Release byla destilovaná 4. října roku 1976. V roce 1996 se přesunula do sudů z amerického dubu. Posledních šest měsíců poté strávila ve first-fill sudech (typ hogshead) po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,8 %.

Celkem bylo vyrobeno 250 karaf této 45leté whisky. Jedna může být vaše za 9 500 £.


Glen Scotia Distillery of the Year 2021

Glen Scotia Distillery of the Year 2021

V listopadu minulého roku byla palírna Glen Scotia (Campbeltown) vyhlášena Skotskou palírnou roku. Na oslavu tohoto úspěchu nyní palírna vydává speciální edici své whisky.

Glen Scotia Distillery of the Year 2021 je 22letá whisky destilovaná v roce 1999. Zrála ve first-fill sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 54,8 %.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 500 lahví této whisky. Na pulty obchodů se dostane v průběhu měsíce. Část lahví je už nyní dostupná na stránkách palírny Glen Scotia formou ballotu. Cena je 475 £.


Penderyn Yma O Hyd

Penderyn Yma O Hyd

Velšský producent whisky Penderyn představil již desáté plnění z řady Icons of Wales. Whisky vznikla ve spolupráci s velšskou fotbalovou asociací a jedná se o oficiální whisky kampaně pro letošní mistrovství světa ve fotbale.

Penderyn Yma O Hyd je NAS whisky, která zrála v sudech po americké žitné whisky. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %. Ve whisky ucítíte tóny koření, karamelu či pečených jablek. Cena je 40 £.

Zajímavostí je, že devátá whisky z této řady, ještě nebyla představena. Palírna změnila plány, když se velšský národní tým kvalifikoval na mistrovství světa a desátou whisky z edice vydali dříve. 9. whisky z řady Icons of Wales bude představena příští měsíc.


Bruichladdich Barley Exploration 2022

Palírna Bruichladdich (Islay) odhalila nové nekouřové whisky pro rok 2022 ze své edice Barley Exploration. Stejně jako předchozí whisky z této edice, i nová trojice plnění klade důraz na ječmen a jeho vliv na výslednou whisky.

Bruichladdich Barley Exploration 2022

Pro výrobu whisky Bruichladdich Organic Barley 2011 byl použitý ječmen z farmy Mid Coul v Invernes. Při jeho pěstování nebyla použita žádná umělá hnojiva ani pesticidy.

Whisky Bruichladdich Bere Barley 2012 byla vyrobena z ječmene odrůdy Bere, jehož historie sahá až 4 500 let do minulosti. Whisky zrála 10 let v sudech po bourbonu.

Poslední z trojice je whisky Bruichladdich Islay Barley 2013, pro jejíž výrobu byl využitý výhradně ječmen vypěstovaný na Islay. Whisky zrála v kombinaci first-fill a second-fill sudů z evropského dubu.

Whisky jsou dostupné již nyní s cenou začínající na 65 librách.


Krátké zprávy

Třetí palírna společnosti Penderyn
Velšský producent whisky Penderyn oznámil plány na stavbu nové palírny ve Swansea. Bude se jednat už o třetí palírnu, kterou Penderyn postaví. Před dvěma lety začal budovat svou druhou palírnu ve městě Llandudno (psali jsme zde).

Vodíková Arbikie
Mladá skotská palírna Arbikie (Highland) se stane první palírnou na světě, která bude pro ohřev destilačních kotlů využívat vodík. Ten bude získávat elektrolýzou, pro niž využije velkou větrnou turbínu. Vodík tak bude stoprocentně ekologicky „čistý“.

Chivas Brothers a Playstation 4
Společnost Chivas Brothers vydává novou míchanou whisky inspirovanou hrou The Last of Us Part II, kterou si můžete zahrát na Playstationu 4. Whisky Moth & Wolf byla destilovaná v roce 2013. O 9 let později pak byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 40 %.

Macallan a Bentley
Minulý rok navázala palírna Macallan spolupráci s výrobcem luxusních vozů Bentley (psali jsme zde). Nyní palírna představila prototyp láhve whisky Horizon, která bude výsledkem této spolupráce. Samotná whisky by se měla objevit v létě příštího roku.

Macallan Horizon
Macallan Horizon

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Klička
1 rok před

Glen Scotia Distillery of the Year 2021 je dostupná na svetnapojov.sk za 596,50EUR a na svetnapoju,.cz za 15327 Kč.