Týdeník #32/22 – Drunk Cats are Already Home

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glasgow představila první dvě whisky z nové řady Small Batch. Tomatin vydává whisky ze zaniklé japonské palírny Shirakawa. Společnost Compass Box připravila dvě nové limitované edice. Z palírny Caol Ila přichází poslední whisky z řady Four Corners of Scotland. Palírna Glenturret vydává svou nejstarší whisky. Opilé kočky ze Svachovky jsou konečně doma a palírna Ardbeg vydává nový komiks. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Glasgow Small Batch Series

Glasgow Small Batch Series

Na jaře letošního roku, oznámila mladá skotská palírna Glasgow (Lowland) zvětšení objemu lahví své whisky 1770 (psali jsme zde). Růst produkce umožnil zvětšení objemu lahví z 500ml na 700ml, aniž by se zvýšila cena. Tento měsíc pak palírna představila dvě limitované whisky, které již zakoupíte v těchto nových lahvích.

Glasgow 1770 Tequila Cask Finish je nekouřová single cask whisky destilovaná v roce 2018. Nejprve zrála ve first-fill sudu po bourbonu a poté více jak rok dozrávala v sudu po tequile. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 55 % a celkem bylo stočeno 295 lahví.

Glasgow 1770 Cognac Cask Finish je kouřová whisky destilovaná také v roce 2018. Whisky nejprve zrála v nových dubových sudech a poté více jak rok dozrávala v sudech po koňaku. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 56 % a celkem bylo stočeno 882 lahví.

Obě lahve jsou prvními zástupci nové řady Small Batch Series. Cena každé láhve je 59 £.


Shirakawa 1958

Shirakawa 1958

Japonská palírna Shirikawa byla vybudována v roce 1939. Od roku 1947 ji vlastnil Takara Shuzo a v letech 1951 – 1969 byla jednou z prvních palíren v Japonsku produkující single malt whisky. Většina její produkce však putovala do míchané whisky značky King. V roce 2003 byla palírna zbourána. Zásoby whisky z palírny Shirakawa byly přečerpány do nerezových tanků a zůstaly uloženy v továrně společnosti Takara Shuzo.

Poslední zásoby whisky z palírny Shirakawa nyní vydává palírna Tomatin, kterou společnost Takara Shuzo vlastní od roku 1986 a jejíž ředitel Stephen Bremner byl fascinován příběhem zaniklé palírny od samého začátku.

Celkem se tak naplnilo 1 500 lahví této jedinečné japonské whisky. Jedna z nich vás vyjde na 25 000 £.


Compass Box Flaming Heart & Ultramarine

Compass Box Flaming Heart & Ultramarine

V květnu letošního roku vydala společnost Compass Box limitovanou edici whisky Circle, kterou vytvořila společně s výhercem jejího programu pro barmany (psali jsme zde). Nyní společnost představila dvě nové limitované edice.

První z nich je blended whisky Compass Box Flaming Heart 2022, navazující na stejnojmenná plnění z let 2006, 2010, 2012, 2015 a 2018. Pro letošní edici se použily whisky z palíren Laphroaig, Talisker a Caol Ila, které tvoří kouřové srdce této whisky. Kořenité tóny pak dodává směs sladových whisky z Highland. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,9 % a cena je 130 £.

Míchaná whisky Compass Box Ultramarine je pak první whisky z nové řady Extinc Blends Quartet, která vzdává hold stylu skotské whisky z minulosti. Nové plnění tvoří sladové a obilné whisky ze 70. a 80. let. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51 % a dostupná by měla být v průběhu září. Cena je 295 £.


Caol Ila 14 Year Old – Four Corners of Scotland

Caol Ila 14 Year Old – Four Corners of Scotland

Four Corners of Scotland je limitovaná edice společnosti Diageo, která oslavuje všechny oblasti Skotska zastoupené v míchané whisky Johnnie Walker. Whisky z této edice vycházejí vždy u příležitosti otevření zrenovovaných návštěvnických center daných palíren. Nyní se tato řada završuje a po whisky z palíren Glenkinchie (Lowland), Clynelish (Highland) a Cardhu (Speyside), přichází na řadu Islay a palírna Caol Ila.

Caol Ila 14 Year Old – Four Corners of Scotland zrála v kombinaci refill sudů a čerstvě vypálených sudů z amerického dubu. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 53 %.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví s cenovkou 150 £. Dostupné jsou v palírně Caol Ila nebo na malts.com.


Glenturret 50 Year Old

Glenturret 50 Year Old

Před necelým měsícem jsme si představili letošní Core Collection palírny Glenturret (psali jsme zde). Nyní tato palírna z Highland přestavila svou doposud nejstarší whisky.

Glenturret 50 Year Old byla destilovaná v roce 1972 a zrála v refill sudu po sherry. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 40 %. Whisky vám nabídne tóny čerstvého jablka či medové plástve.

Celkem bylo vyrobeno 150 lahví této whisky. Cena je 40 000 £. Láhev číslo jedna bude dražena v aukční síni Sotheby’s.


Krátké zprávy

Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats are Already Home
Tento víkend proběhl již třetí ročník Setkání whiskařů na Svachovce a o této příležitosti vydala palírna Svach novou limitovanou whisky, která volně navazuje na whisky Drunk Cats on the Road vydanou v roce 2020 (psali jsme zde). Lehce nakouřenou whisky Drunk Cats are Already Home tvoří kombinace nového sudu, sudu po bourbonu a po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Výsledná whisky pak ještě chvilku zrála v sudu po červeném víně. Celkem bylo vyrobeno 501 lahví s obsahem alkoholu 50,5 %.

Fettercairn Warehouse 2 Batch No. 004
Palírna Fettercairn (Highland) vydává již čtvrtou edici své whisky Warehouse 2. Whisky tvoří first-fill (74 %) a second-fill (20 %) sudy po bourbonu a sudy po maďarském víně (6 %). 

Macallan Classic Cut 2022
Palírna Macallan (Speyside) vydává již šestou edici své whisky Classic Cut. Whisky zrála v kombinaci sudů z evropského a amerického dubu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 52,5 %.

Laphroaig Càirdeas 2023

Laphroaig Càirdeas 2023
Objevili se první detaily o limitované edici Laphroaig Càirdeas pro příští rok. Dle etikety se můžeme těšit na Laphroaig ze sudů po portském a víně Madeira. Whisky vyjde v druhé půlce příštího roku.

Loch Lomond roste
Loch Lomond byla minulý rok nejrychleji rostoucí značkou (podle počtu prodaných lahví) skotské single malt whisky. Prodeje oproti předchozímu roku vzrostly o 73 %. Značka Glen Scotia, která také spadá pod Loch Lomond, pak rostla o 108 %. Že by hledání alternativy k nedostatkovému Springbanku?

Ardbeg vydává komiks
Palírna Ardbeg se spojila s třemi umělci a vytvořili sci-fi komiks Planet Ardbeg. Ten je inspirován chutí a příběhem whisky Ardbeg Ten, Ardbeg An Oa a Ardbeg Wee Beastie. Zakoupit ho můžete v palírně, ve vybraných knihkupectvích nebo on-line na ardbeg.com. Digitální verze komiksu je volně dostupná členům Ardbeg Committee.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waltter
1 rok před

Zdrawím vás , mám dotaz na láhev s palírny Shirikawa , kolik má whisky let?? Dekuji

zombice
1 rok před
Reply to  Waltter

Ví se jen, že by to mělo být vydestilované v 1958. Pak to „nějakou“ dobu zrálo v sudu (možná, a to bych bral s rezervou, prý Mizunara), pak keramický demižony a pak nerez tank. Takže triple maturation jak vyšitý 😀 a může to být klidně jen „párletá“ whisky, jestli vůbec..
Release Of The World’s Rarest Japanese Whisky, Shirakawa 1958 Single Malt – The Luxury Editor

Waltter
1 rok před

Tak to je super🤣 za 725tis dostanete třeba 12 letou whisky 🤣🤣