Recenze whisky Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare

Nejsem si úplně jistý, jak se to stalo, ale whisky z palírny Glenmorangie jsou zde ty nejvíce recenzované. Jediná palírna, která s nimi v tomto zvládne držet krok je česká Svachovka. Stojím tak před problémem, co o této palírně napsat úvodem, abych se neopakoval a pravidelné čtenáře nenudil. Zkušenější whiskaři nechť tedy přejdou na další odstavec a pro ty, co s palírnou Glenmorangie nemají moc zkušeností, zde uvedu, že palírna byla založena v roce 1843 a patří mezi průkopníky dozrávání whisky v různých typech sudů. Za výrobou whisky Glenmorangie stojí Dr. Bill Lumsden.

Vedle různých limitovaných edici a Core Expressions, jako jsou oblíbené whisky Glenmorangie Lasanta, 10letá Original či 14letá Quinta Ruban, produkuje palírna také takzvané Prestige Expressions. To už jsou speciální whisky, které už v sudech strávili pěknou řádku let. Jednou z nich je whisky Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare, na kterou se podíváme v dnešní recenzi. Whisky nejprve zrála v sudech po bourbonu. Po 15 letech 30 % whisky vzali a nechali 3 roky dozrávat v sudech po sherry Oloroso. Poté obě části zase smíchali a nalahvovali s obsahem alkoholu 43 %.


Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare

Whisky: Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare (Whiskybase)
Palírna: Glenmorangie
Region: Highland
Věk: 18yo
Síla: 43 %
Sudy: bourbon a sherry Oloroso
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: ovocné tóny, jablka, pomeranče, stopa dřeva a kůže
Chuť: sladká, ovocná, cereální
Dozvuk: delší, sušší

Hodnocení: 86 % (jak hodnotím)


Věk je jen číslo. Již mnohokrát jsem se přesvědčil, že ve světě whisky neplatí čím starší, tím lepší. Naopak často mně mladší plnění chutnalo více než to vyzrálejší. Přesto se však neubráním jistému očekávání, když mám před sebou ve skleničce whisky, která (abych teď citoval jeden oblíbený seriál) je dost stará na to, aby si sama mohla objednat svou whisky. Tak se jdeme podívat, jak obstála.

Hned po prvním přivonění mě uvítají ovocné tóny. Jablka, pomeranče a náznak citrusů. V pozadí pak lehce cítím dřevo a kůži. Vůně je plná a komplexní. V podobném duchu se nese i chuť, která přechází do delšího závěru. Vše je pěkně sladěno a nic nepůsobí rušivě. Nic ale také nepřekvapí.

Když přemýšlím, jak tuto whisky zhodnotit, vkrádá se mi na mysl slovo solidní. Právě taková whisky Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare je. Solidní bez nějakých výstředností či překvapení. Někomu jistě může připadat nudná, já sám bych si asi za večer více jak jednu skleničku nedal. Ale tu co bych si dal, bych si dlouho užíval a pomalu upíjel. Na to je, dle mého názoru, tato whisky určená, na dlouhé večery třeba u knížky.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 1 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
1 rok před

Souhlas. Poctivě solidní je správné hodnocení. Krásná lahev i celé balení, poctivá cena na 18ti letý produkt „luxusní“ palírny a delší věk vzbuzují velká očekávání. Nemá žádnou chybu, ale překvapivě ji senzoricky chybí divoký sexappeal. Je to dram pro klidné chvíle. Bohužel sedí na větvi, kterou ji podřezávají lacinější a někdy výraznější sestřičky z vlastní rodiny, čímž trpí prodejnost i atraktivita.