Týdeník #10/23 – Springbank Countdown Collection

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Springbank vydává první whisky ze své Countdown Collection. Irish Distillers představili whisky Green Spot Quails’ Gate. Palírna Oban vydává novou distillery exclusive whisky Young Teddy. Palírna Kilchoman připravila letošní edici whisky Loch Gorm a palírna Lochlea představila řadu Second Crop. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Springbank Countdown Collection

Springbank Countdown Collection

Za pět let bude palírna Springbank oslavovat 200 let od svého založení a takové jubileum si jistě žádá něco speciálního. Proto palírna připravila speciální Countdown Collection, v rámci které postupně vyjde pětice whisky, oslavující výrobu prvotřídní whisky tradičním způsobem a vzdávající hold generacím, podílejících se na úspěchu whisky Springbank.

První whisky z této řady je Springbank 27 Year Old, která zrála ve třech refill sudech. Jednalo se o sud po bourbonu a dva sudy po sherry. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 47,1 %.

Celkem bylo vyrobeno 500 lahví této whisky. Zájemci o její koupi se musí přihlásit do ballotu, který bude probíhat od 20. do 26. března. Cena je 2 500 £.


Green Spot Quails’ Gate

Green Spot Quails’ Gate

V červnu minulého roku představila společnost Irish Distillers limitovanou edici whiskey Gold Spot, která oslavovala 135 let od začátku míchání whiskey ve společnosti Mitchell & Son (psali jsme zde). Nyní přichází nová edice whiskey Green Spot.

Nová single pot still whiskey Green Spot Quails’ Gate nejdříve zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Posledních 16 měsíců poté dozrávala v sudech po červeném víně Pinot Noir z kanadského vinařství Quails’ Gate. Nakonec byla nalahvována s obsahem alkoholu 46 %.

Whiskey je již nyní dostupná v Kanadě, Irsku, Velké Británii a USA. Cena je 54 £.


Oban Young Teddy

Oban Young Teddy

Jsou to už čtyři roky, co palírna Oban vydala whisky Old Teddy, vzdávající poctu Teddymu MacLeanovi, který pracoval jako mistr palírny a měl přezdívku Old Teddy (psali jsme zde). Nyní palírna na tuto whisky navazuje novým stáčením, které je věnováno jeho synovi. Ten pokračoval v otcových šlépějích a v roce 1985 začal také pracovat v palírně.

Oban Young Teddy jen NAS whisky, která dozrávala v sudech po sherry Oloroso a Palo Cortado. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 50,8 %.

Celkem bylo vyrobeno 4 542 lahví této whisky. Zaplatíte za ní 195 £, ale zakoupit ji můžete pouze v palírně Oban.


Krátké zprávy

Kilchoman Loch Gorm 2023
Po roce je tu opět nové vydání whisky Kilchoman Loch Gorm. Whisky byla vyrobena ze sladu s obsahem fenolů 50ppm a tvoří ji 22 sudů po sherry Oloroso z let 2013 až 2015. Vyrobeno tak bylo 18 000 lahví s obsahem alkoholu 46 %.

Lochlea Second Crop
Palírna Lochlea navazuje na loňskou edici First Crop (psali jsme zde) novou edicí Second Crop. Nová edice se bude opět skládat ze čtveřice whisky reprezentujících jednotlivá období. První whisky z této řady vyjde 21. března.

Macallan kupuje producenta sherry
Palírna Macallan získala 50% podíl ve španělské společnosti Grupo Estévez. Tato společnost se zabývá produkcí sherry a vlastní řadu vinic a sklepů. Palírna si tak touto akvizicí zajistí dostatek ex-sherry sudů. Detaily transakce nejsou známy.

Heineken může koupit Distell
Jihoafrické regulační orgány vydali společnosti Heinekken povolení ke koupi 65% podílu ve společnosti Distell. Ta ve Skotsku vlastní palírny Bunnahabhain, Tobermory a Deanston. Ty se však pod křídla Heinekkenu nedostanou, ale stanou se součástí nové společnosti Capevin.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments