Týdeník #9/23 – palírna Uile-bheist otevírá

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Kingsbarns představila novou whisky Doocot. Irská palírna Waterford vydává whiskey Waterford – Cuvée: Argot. Walsh Whiskey připravili letošní edici whiskey Writers’ Tears Cask Strength a nová skotská palírna Uile-bheist se otevírá v Inverness.

Kingsbarns Doocot

Kingsbarns Doocot

Je to již 5 let co mladá palírna Kingsbarns (Lowland) představila svou vlajkovou loď, whisky Dream to Dram. Nyní na tu whisky navazuje nové plnění nazvané Doocot.

Kingsbarns Doocot je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a STR sudů po červeném víně z Portugalska. Pro její výrobu byl použitý ječmen, rostoucí méně než šest mil od palírny. Výsledná whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky je dostupná již nyní na e-shopu palírny Kingsbarns. Za láhev zaplatíte 45 £.


Waterford – Cuvée: Argot

Waterford – Cuvée: Argot

Bude to již rok a půl co irská palírna Waterford představila whiskey Cuvée (psali jsme zde). Ta vznikla smícháním 25 single malt a “single farm” whiskey, pro něž se vždy použil pouze ječmen z jedné farmy, který se zvlášť sladoval i destiloval. Nyní palírna představila novou edici této whiskey.

Waterford – Cuvée: Argot rozšíří základní řadu palírny Waterford. Whiskey zrála v kombinaci first-fill sudů z amerického dubu, nových sudů z amerického dubu, sudů z francouzského dubu a sudů po víně Vin Doux Naturel. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 47 %.

Whiskey bude dostupná v průběhu března s cenovkou 59,90 €. Tento týden také palírna Waterford oznámila, že od banky HSCB získala 45 milionů eur, které použije na další růst.


Krátké zprávy

Writers’ Tears Cask Strength 2023
Společnost Walsh Whiskey vydávají letošní edici whiskey Writers’ Tears Cask Strength. Jedná se o třikrát destilovanou míchanou whiskey, která v sobě kombinuje single pot still a single malt whiskey zrající v sudech po bourbonu. Obsah alkoholu je 54,8 % a cena 150 €.

Palírna Ardgowan a sudy
Výstavba nové skotské palírny Ardgowan je téměř u konce. Nyní palírna oznámila dohodu v hodnotě 100 milionů liber, kterou uzavřela s producentem sherry vinařstvím Miguel Martín. Tato dohoda palírně zajistí dlouhodobý přísun kvalitních „zasherriovaných“ sudů.

Palírna Uile-bheist otevírá
V Inverness se otevírá první palírna po 130 letech (psali jsme zde). Palírna Uile-bheist tento rok vyprodukuje 200–300 sudů single malt whisky a přibližně 350 000 litrů piva. Vodu a energii palírna bere z řeky Ness, díky unikátnímu systému na bázi tepelného čerpadla. Od 1. dubna můžete v palírně absolvovat plnohodnotnou prohlídku.

Palírna Uile-bheist
Palírna Uile-bheist

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments